۱۳۹۲ فروردین ۱۱, یکشنبه


احمد صدر حاج سیدجوادی درگذشت

احمد صدر حاج سیدجوادی، از برجسته‌ترین چهره‌های نهضت آزادی و جبهه ملی ایران و اولین وزیر کشور ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷، درگذشت.
سیدجوادی، که ۹۶ سال سن داشت، از روز سه‌شنبه در بیمارستان آبان بستری شده بود.
احمد صدر حاج سیدجوادی، وزیر کشور در دولت موقت مهدی بازرگان بود و پس از چند ماه از وزارت کشور به وزارت دادگستری رفت و دومین وزیر دادگستری ایران پس از انقلاب بود. او همچنین ا ;ز اعضای شورای انقلاب بود که کمی پیش از سرنگونی محمدرضا پهلوی به دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی برای اداره امور ایران تشکیل شده بود.
حاج سیدجوادی حقوقدان و وکیل دادگستری بود و سال‌ها پیش وکالت بسیاری از چهره‌های سیاسی شاخص ایران را به عهده داشت. او از جمله در دوره نظام سلطنتی ایران وکیل آیت‌الله حسینع ;لی منتظری، روحانی برجسته شیعه و آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی بود.
او همچنین پس از انقلاب وکالت مهدی بازرگان، نخست‌وزیر دولت موقت و ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی را بر عهده داشت.
حاج سیدجوادی دو سال پیش در نامه‌ای به رهبر ایران از او بابت حمایت گسترده‌اش از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور، انتقاد کرده و نسبت به سرکوب نیروهای سیاس& #1740; وفادار به انقلاب ۱۳۵۷ هشدار داده بود.
او در نامه خود با اشاره به اتهامات هواداران حکومت علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان، به رهبر ایران گفته بود: «جنابعالی كه در حال حاضر تنها عضو شورای انقلاب & #1605;حسوب می‌شوید كه لااقل به ظاهر از تیرهای این جریان منحرف در امانید و یگانه كسی هستید كه هنوز از امكانات قابل توجهی برخوردار است» و از او خواسته بود که دست به اصلاحات بزند.
حاج سیدجوادی همچنین از امضاکنندگان نامه‌ای بود که شش تن از چهره‌های ملی‌-مذهبی در آن به رهبر ایران هشدار داده بودند که با توجه به اوضاع داخلی و موقعیت 576;ین‌المللی کنونی ایران، مذاکره با ایالات متحده آمریکا را به مصلحت نمی‌دانند و گفته بودند حکومت باید به جای آن فضای سیاسی داخل کشور را باز کند.
احمد صدر حاج سیدجوادی پس از وزارت در دولت موقت مهدی بازرگان، در اولین مجلس شورای اسلامی به نمایندگی انتخاب شده بود.
آقای حاج‌ سیدجوادی چندین بار در دوره جمهوری اسلامی به خاطر فعالیت‌هایش به زندان افتاده بود.