۱۳۹۵ آبان ۱۸, سه‌شنبه

ادامه سلسله تجمعات فعالان حقوق بشر برای آزادی بی قید و شرط زندانیان عقی...

Daily life under occupation: Officer captured on video knocking 11-year-...

رتباط ماشاءالله قصاب با ابراهیم یزدی است!ماشاءالله قصاب به همراه و با حمایت شخص ابراهیم یزدی در سفارت آمریکا مستقر گردیده

 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 
 

«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران
 
ماشاءالله قصاب در کنار سولیوان(آخرین سفیر آمریکا در ایران)
 
 
 
 
* حمله چریک‌های فدایی خلق به سفارت آمریکا

 22 بهمن 1357 انقلاب اسلامی به صورت رسمی در ایران به پیروزی رسید. درست چند روز بعد یعنی در تاریخ 25 بهمن 1357 برخی از اعضای «چریک های فدایی خلق»؛ سفارت آمریکا در تهران را برای ساعاتی اشغال می‌کنند. این کار با مخالفت امام خمینی روبرو شد و ابراهیم یزدی که آن روزگاری به عنوان یکی از اعضای شورای انقلاب و با آغاز به کار دولت موقت انقلاب به سمت «معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب» برگزیده شده بود؛ از سوی رهبر انقلاب ماموریت می‌یابد که ماجرا را فیصله داده و افرادی که سفارت آمریکا را اشغال کرده‌اند از محل سفارت بیرون کند.
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 

سید صادق طباطبایی در این زمینه می‌گوید: «از سه گروه مسلحی که به همراه یزدی به سفارت آمده بودند، یک گروه برای حفظ امنیت سفارت در محوطه باقی ماند و دو گروه دیگر از سفارت خارج شدند. گروه محافظ علی الاصول می‌بایستی در بیرون از محوطه سفارت وظیفه حفاظتی خود را انجام بدهد، اما سولیوان با ابقای آنان در محوطه سفارت هم موافقت کرد. رهبر این گروه، کسی بود که بعدها به «ماشاءالله
قصاب» معروف شد. متأسفانه استقرار این نیرو در داخل سفارت موجب بروز مشکلات فراوانی شد. رفتار این فرد و گروهش با معیارهای اسلامی فاصله داشت. آنها با دریافت پول از مراجعین ایرانی، برای گرفتن ویزا از حضور خود سوء استفاده می کردند؛ بعضاً مشروبات الکلی نیز مصرف می‌کردند. »

وی ادامه می‌دهد: رفتار آنها موجب شکایت مسئولان سفارت شد. اما آنها حاضر به ترک محوطه سفارت نبودند. در زمانی که آقای دکتر یزدی در وزارت امور خارجه بود و سولیوان هم از ایران رفته و «ناس»؛ کاردار سفارت و عهده دار امور شده بود. با افزایش شکایت‌ها و رفتارهای غیر اسلامی، در نهایت با موافقت و دستور آیت الله مهدوی کنی(رئیس کمیته مرکزی انقلاب اسلامی ایران) ماشاءالله قصاب و گروهش از سفارت بیرون کشیده شدند. (رک: از اشغال سفارت آمریکا تا نقش رجایی و نبوی در شکست مذاکره با کارتر، فرارو به نقل از خبرآنلاین ، 17آبان 1391)
 
 
 «ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران
 
صادق طباطبایی

«سید محمد هاشمی» یکی از اعضای دانشجویان پیرو خط امام که در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در روز 13آبان 58 به همراه دیگر دوستانش نقش داشته است در گفتگو با خبرگزاری فارس به تاریخ 10 آذر 87 درباره این فرد می‌گوید:
 
افرادی بودند که به اسم انقلاب عده‌ای را می‌گرفتند و تسویه حساب می‌کردند. افراد را می‌کشتند و اموالشان را می‌بردند... ماشاءالله قصاب هم یکی از همین آدم‌ها بود که مثل شعبان بی‌مخ فکر می‌کرد. در فراز فعالیت های دفاع از انقلاب اسلامی جایی را به نام سفارت آمریکا سفت و سخت چسبید و حتي در لو دادن فرار سعادتي موثر است و خبر داشته است.
 
ماشاءالله قصاب رئيس كميته منطقه بود و در رابطه با سفارت آمريكا با وزارت خارجه مرتبط بوده است. آن موقع هر كس براي اثبات شخصيت خود منطقه حكومتي خودش را گسترش مي‌داد. با عده‌اي سازش مي‌كند و با عده‌اي هم مبارزه. دشمن تئوريك ماشاءالله قصاب جريان‌هاي چپ‌ بودند كه نسبت به آنها مسئله داشت. من جريان ماشاءالله قصاب را فعال سياسي وابسته به جريان‌هاي راست افراطي مي‌دانم كه محور قدرت را سفارت آمريكا مي‌داند و اگر اطراف آنجا بچرخد بالاخره فرجي مي‌‌شود و روزي اگر ورق برگردد يك جايي برايش هست.
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 
 
سید محمد هاشمی از دانشجویان پیرو خط امام و همسر معصومه ابتکار

سلیمی نمین یکی از کارشناسان تاریخ معاصر ایران در مورد این فرد می‌گوید:

ماشاءالله قصاب بعد از تسخیر سفارت آمریکا توسط چریک‌های فدایی خلق از سوی ابراهیم یزدی به عنوان رئیس کمیته مستقر در سفارت منصوب شد. وی اقدامات بسیاری انجام داد تا آمریکایی‌ها اسناد بسیاری را از کشور خارج کنند و باعث شد که بعدها آمریکایی ها به کمک امین اعتزام اسناد بسیاری را تحت پوشش این کمیته از کشور خارج کردند. کمیته مستقر در سفارت قطعا از آمریکایی‌ها حفاظت می کرد ‌و بعدها مشخص شد ویلیام سالیوان آخرین سفیر آمریکا در ایران با ماشاءالله قصاب ارتباط تنگاتنگی داشت.

کتاب «گروگان‌گیری و جانشینان انقلاب» که توسط محمد جعفری (در زمره افراد بسیار نزدیک به آقای ابوالحسن بنی‌صدر تعریف می‌شود) در لندن به نگارش درآمده و در آلمان توسط انتشارات «برزاوند» در تیرماه 1386 چاپ و منتشر شده است؛ در این زمینه آورده است:

ابراهیم یزدی در رابطه با کمیته سفارت آمریکا و ماشاءالله قصاب، در پاسخ به مطلب رضا براهنی(یکی از نویسندگان چپ‌گرا) تحت عنوان «آقای رئیس‌جمهور پرده را بالا بزنید» که در اطلاعات سه‌شنبه 4 اسفند 1358 شماره 16090 درج گردیده بود، می‌گوید: «بعد از 22 بهمن و پیروزی انقلاب وقتی عده‌ای به سفارت آمریکا حمله کردند، گروه‌های متعددی به آنجا رفته، زد و خورد و بعضاً به طرف یکدیگر تیراندازی کرده بودند. جناب نخست‌وزیر از اینجانب خواستند که بروم و مانع درگیری‌های مسلح بشوم و گروه‌هایی را که امکان شناسایی آنها نیست و احتمالاً مشکوک به نظر می‌رسند... سه گروه مسلح که توانستند معرفی نامه‌هایی از کمیته‌های محل و مساجد ارائه دهند و قابل شناسایی بودند در داخل سفارت مستقر گردیدند. اینجانب هیچ گونه آشنایی با هیچکدام از اینها نداشتم و شایعاتی که گویا اینجانب ماشاءالله قصاب را در آنجا مستقر ساخته بودم درست نیست. ماشاءالله قصاب هم جزو همان مبارزین بود که به قول آقای براهنی سفارت را اشغال کرده بودند. گروه او جزو یکی از سه گروهی بود که با ارائه معرفی‌نامه از کمیته در آنجا مستقر گردید.(ص58)
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 
 
 
عکس یادگاری اعضای کمیته سفارت آمریکا با نیروهای امنیتی آمریکایی
 

پاسخ آقای دکتر یزدی در مورد کمیته سفارت آمریکا، ماشاءالله قصاب و خلع سلاح کمیته سفارت حاوی چندین ابهام است که روشنایی می‌طلبند: 1- مشخص نشده است که در چه تاریخی عده‌ای به سفارت آمریکا حمله کرده‌اند. 2- چنین وانمود شده که گروههای مختلف به طرف یکدیگر تیراندازی کرده‌اند، در صورتی که تیراندازی ابتدا از طرف چریکهای فدایی خلق به سفارت آمریکا بوده است. 3- چندین گروه مسلح در داخل سفارت مستقر گردیده‌اند و ماشاءالله قصاب هم جزو یکی از همان گروه‌ها بوده است. برابر اطلاعات، گزارشات مختلف، شاهد عینی و خود اینجانب از سفارت آمریکا تنها گروهی که در سفارت مستقر گردیده بود، گروه ضربت ماشاءالله قصاب بود و اگر هم کسان دیگری بودند، کمیته سفارت تحت سرپرستی وی اداره می‌شد. 4- یکی از وظایف شما بعنوان دولت، حفظ امنیت سفارتخانه‌ها بود، لاجرم مأمورین حفظ امنیت آنها، طبعاً بایستی در اختیار و ارتباط با شما باشند و از این نگاه کمیته مستقر در سفارت آمریکا نیز بایستی تحت نظر شما بوده باشد، اما بطوری که عنوان شده، شما ماشاءالله قصاب را نمی‌شناخته‌اید و از شما تبعیت نمی‌کرده است در این صورت جای این سئوال نیست که چرا از تاریخ 25 بهمن 58 که سفارت به وسیله چریکهای فدایی خلق مورد حمله قرار گرفت تا تاریخ 21 مرداد ماه 58 که آقای مهدوی کنی، انحلال کمیته سفارت آمریکا را اعلام کرد. از جانب دولت و یا وزارت خارجه که حافظ امنیت سفارتخانه‌ها است، سخنی به میان نیامده است؟(ص59)
 
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 
 ماشاءالله قصاب در حال آغوش گرفتن چارلز ناس، مسئول اداره امنیت سفارتخانه آمریکا در تهران
 
وی در فرودگاه در حال خروج از ایران است

*ماجرای بازداشت سعادتی و نقش ماشاءالله قصاب

«حسب گزارش قضات دادسرای انقلاب اسلامی و کوزیچکین(افسر عالیرتبه سازمان کاگ‌ب و سازمان اطلاعات نظامی شوروی (جی‌آریو) بود که در سال ۱۹۸۲ از تهران گریخت و به انگلستان پناهنده شد.) و آقای دکتر یزدی؛ آقای سعادتی به وسیله تیم ساواک دستگیر شده است و ماشاءالله قصاب جزو تیم بوده و سعادتی(عامل نفوذی و جاسوس سازمان مجاهدین خلق که به هنگام انتقال پرونده سرلشکر مقربی به سفارت شوروی بازداشت شد) را وی دستگیر کرده و سپس او را به دادستانی تحویل داده است. حال بر آقای دکتر یزدی که در جریان این امور بوده، فرض است که نقش واقعی کمیته سفارت آمریکا به سرپرستی ماشاءالله قصاب در رابطه با دستگیری‌ها بوسیله تیم این کمیته و نقش خود ماشاءالله قصاب و سوابق کاری وی و همکاریش با تیم اداره دوم و بویژه رابطه‌اش را با سفارت آمریکا و اینکه چه نیاز و ضرورتی وجود داشت که تنها در این سفارتخانه کمیته‌ای مستقر شود را برای افکار عمومی روشن سازند.»(ص68)
 
 
 

از آنجا که کمیته مستقر در داخل سفارت آمریکا مستقیماً زیر نظر وزارت خارجه عمل می‌کرد محمل خوبی برای ارتباطات غیرمعمول شده بود، همان روابطی که در استکهلم نیز دنبال شد. به این ترتیب آمریکایی‌ها توانسته بودند حلقه‌ای به وجود آورند تا منویاتشان غیرمستقیم تأمین شود. به طور قطع تیمسار مقدم (از افسران ارشد ارتش شاهنشاهی ایران، معاون نخست‌وزیر و چهارمین و آخرین رئیس کل ساواک) نمی‌توانست نیروی دولت موقت محسوب شود، اما اعتماد آقای بازرگان به این قبیل افراد متأسفانه موجب شده بود که شبکه مورد نظر آمریکایی‌ها همچنان فعال باشد. بحث اطلاعات دادن آمریکایی‌ها به دولت موقت در مورد جاسوسی سعادتی موردی است که این جریان چندان پرهیز در بیان آن ندارد، گرچه آقای امیرانتظام در روایت خود واقعیت را تحریف کرده است و عامل اطلاع دهنده را یک ساواکی اعلام می‌نماید، اما بر اساس اسناد سفارت که خانم ابتکار نیز در کتاب خود (تسخیر) به آن اشاره دارد این موضوع با واسطه کمیته مستقر در سفارت، به دولت موقت منتقل می‌شود. به طور قطع این قبیل خط‌دهی‌ها منحصر به یک مورد نبوده و براساس اسناد تمامی موضوعات مورد نظر آمریکا را در برمی‌گرفته است. به ویژه این‌که بعدها ثابت شد حتی برخی ساواکی‌هایی که بعد از انقلاب به دلیل اعلام همراهی ظاهری با مردم توسط دولت موقت مجدداً ابقا شده بودند، ارتباطات خود را با آمریکایی‌ها حفظ کرده‌اند: «آقای ری‌شهری [وزیر اطلاعات] آمد... ماجرای فرار و دستگیری رئیس اداره هشتم ساواک را- که پس از انقلاب تاکنون با ما همکاری داشته و گویا دو طرفه کار می‌کرده- گفت.» (به سوی سرنوشت، کارنامه و خاطرات هاشمی‌رفسنجانی سال 63، به اهتمام محسن هاشمی، نشر معارف انقلاب، سال 1385، ص483)


 
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران
 
چارلز ناس، افسر امنیتی سفارت آمریکا به همراه ماشاءالله قصاب و دیگر همرانش عکس یادگاری گرفتند


 
... مدتی گذشت معاون ماشاءالله قصاب(به نام احمد) آمد و با اشاره به همان سرنشین چهارم اتومبیل که آنجا ایستاده بود به برادر ما گفت: ببین سه روز و سه شب است که اینجا دارد جان می‌کند. آن وقت بازپرس(ن) می‌گوید باید او را به دادسرا بیاورید. برادر بازپرس تا آن فرد را دید، گفت: چی؟ مگر او جهانگیری است، نکند که او باشد؟ احمد قسم و آیه که نه، او جهانگیری نیست. به خدا جهانگیری در اتاق عقب سفارت زندانی است.

فردا صبح که برادر ما به دادسرا بازگشت با پرسیدن مشخصات جهانگیری متوجه می‌شود که آن سرنشین چهارم اتومبیل که بلندگوی دستی را در دست داشت همان عزت الله جهانگیری، رئیس ساواک گنبد است.

... آری به طور حساب شده جهانگیری رئیس ساواک گنبد و مسئول سرکوبی مردم گنبد را به نام اینکه می‌خواهیم به وسیله او ساواکی‌ها را دستگیر کنیم از دادسرای انقلاب به کمیته سفارت آمریکا می‌برند و سفارت آمریکا پناهگاه ساواکی‌ها و مرکز توطئه علیه انقلاب و انقلابیون می‌شود.»
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 
 
 
 
روابط عمومی دادسرای مبارزه با مواد مخدر در تاریخ یکم بهمن 59 اعلام کرد: «ساعت 1 بعدازظهر دیروز (چهارشنبه) ماشاءالله کاشانی خواه معروف به ماشاءالله قصاب که حکم دستگیری وی حدود 20 روز پیش صادر شده بود توسط ستاد کمیته 9 دستگیر و به دادسرای انقلاب اسلامی مرکز تحویل گردید. از کلیه ملت مسلمان و متعهد تقاضا می‌شود در صورتی که از نامبرده شکایت و شهادتی دارند با در دست داشتن مدرک و دلایل به دادسرای انقلاب اسلامی مرکز واقع در زندان اوین مراجعه نمایند.»  (کیهان ، 2 بهمن 1359 ، صفحه 3 )
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 

*نظر آمریکایی‌ها در مورد ماشاءالله قصاب 

آنچه که از نوشته‎ها و خاطرات مشخص است، ماشاءالله قصاب به همراه و با حمایت شخص ابراهیم یزدی در سفارت آمریکا مستقر گردیده و بر خلاف اینکه پس از پایان یافتن غائله حضور چریک های فدایی خلق، قاعدتا باید نیروهای نظامی از سفارت خارج شوند اما سولیوان از حضور آنها در داخل سفارت حمایت می‌کند. گویی جریان به گونه‌ای پیش رفته که با حضور ماشاءالله قصاب؛ البته خواسته و یا ناخواسته توانسته بود یک گروه نظامی را شکل بدهد که توسط آن سفارتخانه و افراد و مدیران به جای مانده از ساواک در ایران کارهای خود را پیش ببرند.
 . در نامه نگاری که بروس لينگن، كاردار سفارت آمريكا در تهران، با وزارت خارجه آمریکا دارد، اعمال و رفتار ماشاءالله کاشانی (قصاب) را اینگونه توصیف می‌کنند:
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 
 
بروس لينگن، كاردار سفارت آمريكا در تهران
سند شماره‌ی (تهران- 9061)
از سفارت تهران به رومک واشنگتن دی-سی
محرمانه
موضوع: ماشاءالله کاشانی
1- (عادی) روزنامه تهران تایمز در پایان مقاله‌ی صفحه اول در روز سه شنبه (14/8/79و 24/5/58) مطالب ذیل را بیان کرد.

نقل قول: در رویدادهای دیگر پاسداران انقلاب که یک کمیته‌ی بحث انگیز شبه نظامی مسلمان(؟!) را از سفارت، امروز (یکشنبه) اخراج کردند. پاسداران اعضا کمیته شبه نظامی را خلع سلاح کردند و جهت بازپرسی به اداره مرکزی خود زندانی کردند.
سخنگوی کمیته مرکزی انقلاب تهران دیروز گفت که ماشاءالله رهبر شبه نظامیان، متهم به دریافت رشوه از ایرانیانی که اتوموبیل‌های ارزان رها شده آمریکایی در داخل محوطه می‌خریدند، می‌باشد.
...
3- (محرمانه) هنور روشن نیست اتهامات علیه کاشانی با چه شدتی پیگیر خواهد شد. حتما اگر با شدت تعقیب کردند، مطمئن نیستیم کسانی که قربانی کاشانی شده‌اند قدم پیش گذاشته شهادت دهند(افراد ذی علاقه‌ی مختلفی قبل و پس از اخراج کاشانی به سفارت مراجعه نموده درخواست ادای شهادت در مورد جرائم او شده‌اند، ما به طور مستمر این درخواست‌ها را رد کردیم.) در صورتی که کاشانی محاکمه و مجرم شناخته شود ظاهرا به خاطر فعالیت‌های ضدانقلابی اعدام خواهد شد، به هر حال احتمال اینکه سفارت امریکا دیگر کاشانی و افراد را نبیند کم است.
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 
 
چارلز ناس، به هنگام خروج از ایران در حال انداختن عکس یادگاری با اعضای کمیته مستقر در سفارت
 

 

از سفارت آمریکا در طهران به وزارت خاجه واشنگتن دی-سی 3163
محرمانه: طهران. 08947
کانال امنیتی فقط بردی ساس(معاون امنیتی)
به تاریخ: 19 اوت 1979
موضوع: طرح ویژه
اخطار: منابع حساس و روشهای معمولی یا غیرمعمولی
1-تمام متن محرمانه است.
2-متن زیر خلاصه‌ای از اطلاعات مهمی که در مورد ماشاءالله کاشانی جمع آوری شده است.
الف: به نظر می‌رسد که کاشانی دو نفر از کارکنان خارجی کنسول را به نام آقای قدسی و یک خانم غیر مشخص که تصور می‌رود خانم شهناز باشد به همکاری وادار نموده است.
ب: به نظر می‌رسد که کاشانی در مقابل اخذ ویزای ایالات متحده با متقاضی روابط جنسی برقرار می‌کند.
ج: کاشانی با دکتر یزدی وزیر امورخارجه تماس مستقیم دارد به نظر می‌رسد که تماس در مورد اخذ ویزا برای یزدی باشد ولی بدان محدود نمی‌شود.
 
کاردار لینگن
 
 
«ماشاءالله قصاب»؛ ناجی آمریکایی‌ها در ایران 
 

 

Life in Syria
Rebel fighters from the Jaish al-Fatah (or Army of Conquest) brigades gather in position on November 3, 2016, at an entrance to Aleppo, in the southwestern frontline near the neighbourhood of Dahiyet al-Assad, during a rebel offensive to break a three-month siege of the opposition-held east of Syria's second city. Syrian rebels launched a new wave of car bombs and rockets on Aleppo's western districts, redoubling their efforts to break the government's three-month siege of the city. (Photo by Omar Haj Kadour/AFP Photo)

Rebel fighters from the Jaish al-Fatah (or Army of Conquest) brigades gather in position on November 3, 2016, at an entrance to Aleppo, in the southwestern frontline near the neighbourhood of Dahiyet al-Assad, during a rebel offensive to break a three-month siege of the opposition-held east of Syria's second city. Syrian rebels launched a new wave of car bombs and rockets on Aleppo's western districts, redoubling their efforts to break the government's three-month siege of the city. (Photo by Omar Haj Kadour/AFP Photo)A rebel fighter in Dahiyet al-Assad fires a shell towards regime-held Hamdaniyah neighbourhood, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

A rebel fighter in Dahiyet al-Assad fires a shell towards regime-held Hamdaniyah neighbourhood, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Rebel fighters ride a military vehicle with their weapons in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Rebel fighters ride a military vehicle with their weapons in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)A rebel fighter carries an empty smoking shell in Dahiyet al-Assad after firing towards Regime-held Hamdaniyah neighbourhood, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

A rebel fighter carries an empty smoking shell in Dahiyet al-Assad after firing towards Regime-held Hamdaniyah neighbourhood, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)A rebel fighters' armoured vehicle drives n Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

A rebel fighters' armoured vehicle drives n Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Rebel fighters ride a pick-up truck with civilians who fled areas of conflict in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Rebel fighters ride a pick-up truck with civilians who fled areas of conflict in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)A rebel fighter gestures with a girl who fled areas of conflict while they ride a pick-up truck in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

A rebel fighter gestures with a girl who fled areas of conflict while they ride a pick-up truck in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Smoke rises near a damaged road in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Smoke rises near a damaged road in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)A girl who fled areas of conflict rides a vehicle in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

A girl who fled areas of conflict rides a vehicle in Dahiyet al-Assad, west Aleppo city, Syria October 30, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Children wait near water supply taps in the rebel held besieged town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 1, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

Children wait near water supply taps in the rebel held besieged town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 1, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A boy pulls a tree branch to be used for heating and cooking in the rebel held besieged town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 1, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

A boy pulls a tree branch to be used for heating and cooking in the rebel held besieged town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 1, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A man rides a bicycle near a cemetery in the rebel held besieged town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 1, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

A man rides a bicycle near a cemetery in the rebel held besieged town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 1, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A boy stands amidst damaged buildings in the rebel held besieged town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 1, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

A boy stands amidst damaged buildings in the rebel held besieged town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 1, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A man carries a boy past a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

A man carries a boy past a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A girl runs past a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

A girl runs past a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A stretcher is laid out in the sun to be cleaned at a Civil Defence centre, after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

A stretcher is laid out in the sun to be cleaned at a Civil Defence centre, after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)Men move a body on a stretcher amidst a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

Men move a body on a stretcher amidst a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)Men inspect a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

Men inspect a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)People walk past a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

People walk past a damaged site after an airstrike in the besieged rebel-held town of Douma, eastern Ghouta in Damascus, Syria November 2, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)Rebel fighters take a selfie, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Rebel fighters take a selfie, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Smoke rises from government-controlled New Aleppo neighbourhood, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Smoke rises from government-controlled New Aleppo neighbourhood, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Rebel fighters drive their motorcycles under the smoke of burning tyres, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Rebel fighters drive their motorcycles under the smoke of burning tyres, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)A rebel fighter with a camera attached to his head stands near an olive tree, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

A rebel fighter with a camera attached to his head stands near an olive tree, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Rebel fighters stand with their weapons inside a building in western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Rebel fighters stand with their weapons inside a building in western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Rebel fighters drive their motorcycles, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Rebel fighters drive their motorcycles, western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Rebel fighters pray inside a building in western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Rebel fighters pray inside a building in western Aleppo city, Syria November 3, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)Smoke rises while men inspect damaged buildings after an airstrike on the rebel-held town of Darat Izza, province of Aleppo, Syria November 5, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)

Smoke rises while men inspect damaged buildings after an airstrike on the rebel-held town of Darat Izza, province of Aleppo, Syria November 5, 2016. (Photo by Ammar Abdullah/Reuters)An injured girl rests in a field hospital, after an air strike on a kindergarten in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

An injured girl rests in a field hospital, after an air strike on a kindergarten in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)An injured girl rests in a field hospital, after an air strike on a kindergarten in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

An injured girl rests in a field hospital, after an air strike on a kindergarten in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A man shows a damaged shoe of a child, after an air strike on a kindergarten in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

A man shows a damaged shoe of a child, after an air strike on a kindergarten in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)The damaged entrance to a kindergarten is pictured after an air strike in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. The text on the arch reads in Arabic, “Future generations kindergarten, welcomes you”. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

The damaged entrance to a kindergarten is pictured after an air strike in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. The text on the arch reads in Arabic, “Future generations kindergarten, welcomes you”. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)Blood stains the ground under swings in a damaged kindergarten after an air strike in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

Blood stains the ground under swings in a damaged kindergarten after an air strike in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A general view shows a graveyard in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

A general view shows a graveyard in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A man reacts by the tombstone of his dead child, who died after an air strike on a kindergarten in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

A man reacts by the tombstone of his dead child, who died after an air strike on a kindergarten in the rebel-held besieged city of Harasta, in the eastern Damascus suburb of Ghouta, Syria November 6, 2016. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)A Syrian Democratic Forces (SDF) fighter stands near rising smoke, north of Raqqa city, Syria November 6, 2016. (Photo by Rodi Said/Reuters)

A Syrian Democratic Forces (SDF) fighter stands near rising smoke, north of Raqqa city, Syria November 6, 2016. (Photo by Rodi Said/Reuters)A U.S. fighter walks with his weapon near a military vehicle, north of Raqqa city, Syria November 6, 2016. (Photo by Rodi Said/Reuters)

A U.S. fighter walks with his weapon near a military vehicle, north of Raqqa city, Syria November 6, 2016. (Photo by Rodi Said/Reuters)A man pours fuel into a bottle in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)

A man pours fuel into a bottle in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)People walk near rubble of damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)

People walk near rubble of damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)A boy breaks a branch to be used as firewood in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)

A boy breaks a branch to be used as firewood in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)Men ride bicycles near rubble of damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)

Men ride bicycles near rubble of damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)Children inspect rubble of damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)

Children inspect rubble of damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)A girl sits in a van driving past damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)

A girl sits in a van driving past damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)People walk past rubble of damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)

People walk past rubble of damaged buildings in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)Men walk in a public park in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)

Men walk in a public park in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)A man eats food that was distributed as aid in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)

A man eats food that was distributed as aid in a rebel-held besieged area in Aleppo, Syria November 6, 2016. (Photo by Abdalrhman Ismail/Reuters)Syrian children play at an underground shelter in the rebel-held city of Douma, outskirts of Damascus, 31 October 2016. Abu Omar, 29, who used to work in construction before the Syrian war, says he dug the underground shelter under his kitchen by his own. He added some pieces of decoration to comfort those afraid of the airstrikes, including some dolls and teddy bears for the kids. Children at his neighborhood use the shelter during airstrikes. (Photo by Mohammed Badra/EPA)

Syrian children play at an underground shelter in the rebel-held city of Douma, outskirts of Damascus, 31 October 2016. Abu Omar, 29, who used to work in construction before the Syrian war, says he dug the underground shelter under his kitchen by his own. He added some pieces of decoration to comfort those afraid of the airstrikes, including some dolls and teddy bears for the kids. Children at his neighborhood use the shelter during airstrikes. (Photo by Mohammed Badra/EPA)This still image taken from drone footage, posted online by the communications arm of Ahrar al-Sham militant group, purports to show a blast on the ground, apparently the result of an airstrike, in an Assad neighborhood of Aleppo, Syria. Syrian government forces launched a counteroffensive Saturday, October 29, 2016, under the cover of airstrikes in an attempt to regain control of areas they had lost to insurgents the day before in the northern city of Aleppo, activists and state media said. (Photo by Ahrar al-Sham, militant video, via AP Photo)

This still image taken from drone footage, posted online by the communications arm of Ahrar al-Sham militant group, purports to show a blast on the ground, apparently the result of an airstrike, in an Assad neighborhood of Aleppo, Syria. Syrian government forces launched a counteroffensive Saturday, October 29, 2016, under the cover of airstrikes in an attempt to regain control of areas they had lost to insurgents the day before in the northern city of Aleppo, activists and state media said. (Photo by Ahrar al-Sham, militant video, via AP Photo)Smoke rises after the war crafts belonging to the Russian Army carried out airstrike with a parachute mine on the Ibin village of Aleppo, Syria on November 05, 2016. (Photo by Mahmoud Faisal/Anadolu Agency/Getty Images)

Smoke rises after the war crafts belonging to the Russian Army carried out airstrike with a parachute mine on the Ibin village of Aleppo, Syria on November 05, 2016. (Photo by Mahmoud Faisal/Anadolu Agency/Getty Images)Syrian civil defense team members carry a wounded Syrian on the rubble of a collapsed building after the war crafts belonging to the Russian Army carried out airstrikes on the Ibin village of Aleppo, Syria on November 05, 2016. (Photo by Beha el Halebi/Anadolu Agency/Getty Images)

Syrian civil defense team members carry a wounded Syrian on the rubble of a collapsed building after the war crafts belonging to the Russian Army carried out airstrikes on the Ibin village of Aleppo, Syria on November 05, 2016. (Photo by Beha el Halebi/Anadolu Agency/Getty Images)A picture shows the blood stained floor of a kindergarten following reported shelling in the rebel-held area of Harasta, on the northeastern outskirts of the capital Damascus, on November 6, 2016. At least four children were killed and 19 people injured in the government strike in Harasta, according to the Syrian Observatory for Human Rights. (Photo by Sameer Al-Doumy/AFP Photo)

A picture shows the blood stained floor of a kindergarten following reported shelling in the rebel-held area of Harasta, on the northeastern outskirts of the capital Damascus, on November 6, 2016. At least
four children were killed and 19 people injured in the government strike in Har