۱۳۹۵ اسفند ۲۹, یکشنبه

تیرخلاص صدای آمریکا به رضا پهلوی و دخترش نور-فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی

 
در یک اقدام بی سابقه ، تارنمای بخش فارسی صدای آمریکا با افشای روابط اقتصادی خانواده پهلوی با شرکت یهودی معاملات املاک کوهن در آمریکا، تیر خلاص را به ولیعهد پیشین حکومت پادشاهی و فرزندش نور، جانشین احتمالی او شلیک کرد. صدای آمریکا با انتشار دو عکس از نور دختر بزرگ رضا پهلوی نوشت « نور فارغ التحصیل رشته روانشناسی از دانشگاه «جورج تان» در واشنگتن دی ‌سی است و از هویت و امتیازاتی که از آنها برخوردار است، شرمنده نیست» .
صدای آمریکا در دنباله افزود :« نور پهلوی، در صفحه «لینکدین» خود را به عنوان مدیر روابط سرمایه گذاری شرکتی به نام سهام کوهن (Cohen Equities) معرفی کرده است. این شرکت یکی از شرکت های وابسته به یهودیانی است که در دهه ۱۹۸۰ میلادی به نیویورک آمده و وارد خرید و فروش ملک شدند».
در شرایطی که هفته گذشته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سفر خود به مسکو در دیدار با ولادیمیر پوتین رهبر روسیه کوشید تا ایرانیان را دشمن دوهزار و پانصد ساله یهودیان معرفی کند، صدای آمریکا بی شک با یک برنامه از پیش حساب شده مسئله همکاری خانواده پهلوی را با سرمایه داران یهودی پیش کشیده است.
با افشای این مسئله هر ایرانی از خود خواهد پرسید؛ چرا کسی که تحصیلات خود را در رشته روانشناسی گذرانده است در مقام مدیر روابط سرمایه گذاری شرکت معاملات املاک کوهن وابسته به یهودیان فعالیت می کند؟. نور پهلوی بیست و چهار ساله! چه تجربه ای در سرمایه گذاری در زمینه معاملات املاک دارد؟. آیا دختر رضا پهلوی در این شرکت سرمایه گذاری کرده است؟
صدای آمریکا در گزارش خود عکسی از نور پهلوی در کنار یک مرد جوان ناشناس ! منتشر کرد. در این عکس چلسی کلینتون دختر بیل و هیلاری کلینتون و همسرچلسی نیز دیده می شوند. این عکس در موزه متروپلیتن نیویورک برداشته شده است. بجز احتمال یک اشتباه! به نظر می رسد صدای آمریکا در یک اقدام غیر حرفه ای ! ترتیبی داده است تا نام آن مرد جوان ناشناس در کنار نور دختر رضا پهلوی برای کارشناسان کامپیوتری مشخص شود. نام این جوان انصاری، است و می توان نام این مرد جوان را از روی مشخصات فنی عکس دیجیتالی (aaaaaasari) مشاهده کرد. این شخص در اینستاگرام یک صفحه خصوصی به نام علی انصاری دارد.
17360871_10211227737642211_1227575032_n
صدای آمریکا در گزارش خود می نویسد : « هنوز بسیاری در ایران هستند که نسبت به خانواده پهلوی دلسوزی نمی کنند. آنها از زوال و ظلم شاه پیش از انقلاب دل خوشی نداشتند» صدای آمریکا با اشاره به روابط نزدیک شاه با اسرائیل می افزاید « یکی از اعتراض های عمده انقلابیون ایرانی علیه محمد رضا شاه، این بود که او با اسرائیل و یهودی ها رابطه خوبی داشت و به همین خاطر اشتغال نوه شاه در شرکتی یهودی منتقدانی را نیز به صفحه او آورده است.»
صدای آمریکا که در سال های گذشته با اعتراضاتی از سوی برخی از ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی روبرو بوده است، پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در یک چرخش چشمگیر با دعوت از رضا پهلوی برای مصاحبه، به تبلیغ برای وی پرداخت، سپس با پخش اخباری بسود سازمان مجاهدین خلق و تبلیغ برای این سازمان قصد داشت به دولت تازه آمریکا نشان دهد که منتظر دستورالعمل های لازم برای تغییر روش در برنامه های خود برای موضع گیری علیه جمهوری اسلامی آماده می باشد.
مسئله تجارت و معاملات املاک و روابط رضا پهلوی با یهودیان و اسرائیل از چشم آگاهان پنهان نیست ولی اینکه صدای آمریکا در تارنمای خود به این مسئله بپردازد یک نوآوری می باشد. باید دید آیا شخص یا گروهی در صدای آمریکا خودسرانه دست به انتشار این خبر زده اند و یا اینکه سیاست صدای آمریکا به سود مجاهدین خلق و ضرر سلطنت طلبان تغییر یافته است.
به گزارش رسانه های فرانسه ، در ماه مه ۲۰۱۶ میلادی رضا پهلوی برای خرید املاک به جنوب فرانسه سفر کرده است. نیس ماتن، نشریه چاپ جنوب فرانسه نوشت؛ رضا پهلوی قصد دارد با خرید مزرعه تولید گل در صنعت عطر و اودکلن فعالیت نماید.
چندی پیش رضا پهلوی پدر نور، در طی مراسمی از سوی یک تشکیلات از یهودیان تندرو آمریکا مفتخر به دریافت نشان حقوق بشر شد، در این مراسم همسر و فرزندانش نیز حضور داشتند. رضا پهلوی هم چنین از سوی انجمن شهر شهرداری بورلی هیلز مفتخر به در یافت نشان شهروند افتخاری شد. انجمن شهر بورلی هیلز از سوی یهودیان اداره می شود.
منابع:

Reza Pahlavi, le fils aîné du dernier shah d'Iran .
 
DR

Le prince Reza Pahlavi dans les champs de roses du Domaine de Manon à Grasse ce samedi matin.

Une visite de courtoisie qui s'est étendue au maire de la cité, Jérôme Viaud avec lequel il a discuté de terrorisme et djihadisme et de solutions pour restaurer la démocratie.
Dans l'après midi le fils aîné du dernier shah d'Iran devrait réaliser son parfum chez Galimard, un parfumeur grassois.

نوه آخرین شاه ایران، ستاره اینستاگرام؛ درباره نور پهلوی


نوه آخرین شاه ایران، ستاره اینستاگرام؛ درباره نور پهلوی

۲۶ اسفند ۱۳۹۵

نور پهلوی در کنار مادربزرگش شهبانو فرح پهلوی
نور پهلوی در کنار مادربزرگش شهبانو فرح پهلوی
صفحه «نور پهلوی» شاهزاده ۲۴ ساله و نوه محمد رضا پهلوی آخرین شاه ایران، در اینستاگرام طرفداران زیادی پیدا کرده و این صفحه به نور امیدی برای کسانی تبدیل شده که آرزوی روزهای بهتری برای ایران دارند.
در مقاله اى كه در وب سايت هيت ايستريت وابسته به شركت داوجونز، ناشر وال استريت ژورنال به تازگى منتشر شده، آمده: نور پهلوی فارغ التحصیل رشته روانشناسی از دانشگاه «جورج تان» در واشنگتن دی‌سی است. او می خواهد زندگی مورد علاقه خودش را دنبال کند و از هویت و امتیازاتی که از آنها برخوردار است، شرمنده نیست.
پدربزرگ او یکبار توسط سی‌آی‌ای به روی کار آمد و در انقلاب سال ۱۳۵۷ نیز توسط انقلابیون از حکومت برکنار شد.
شاهزاده نور پهلوی چندی پیش و تنها دو هفته پیش از آغاز سال نوی ایرانی، عکسی در صفحه اینستاگرم خود گذاشت که او را با لباس شب در کنار چلسی، دختر بیل و هیلاری کلینتون، و داماد شان نشان می دهد که زیر آن نوشته شده «آغاز تعطیلات نوروز؛ مراسم نوروز در موزه متروپولیتن.»
این تصویر در موزه متروپولیتن نیویورک گرفته شده است.
یکی از کاربرهای اینستاگرم با نام «iran_army96» از فرصت استفاده کرده و در پیام خود زیر این عکس می نویسد «جنبش آزادی‌بخش مردمی به رهبری موسوی آماده همکاری با خواست ایران برای رها کردن خود از دست رژیم کثیف ایران است.»
این کاربر اشاره به سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی، میرحسین موسوی دارد که شکست او در انتخابات سال ۸۸ منجر به تظاهراتی گسترده در خیابان های تهران شد. بسیاری از طرفداران این جنبش موسوم به «جنبش سبز» باور دارند که آراء آنها در انتخابات دزدیده شده و شکست آنها در این انتخابات ناعادلانه بوده است.
شاهزاده نور پهلوی، در صفحه «لینکدین» خود را به عنوان مدیر روابط سرمایه گذاری شرکتی به نام سهام کوهن،Cohen Equities معرفی کرده است. این شرکت یکی از شرکت های وابسته به یهودیانی است که در دهه ۱۹۸۰ میلادی به نیویورک آمده و وارد خرید و فروش ملک شدند.
یکی از اعتراض های عمده انقلابیون ایرانی علیه محمد رضا شاه، این بود که او با اسرائیل و یهودی ها رابطه خوبی داشت و به همین خاطر اشتغال نوه شاه در شرکتی یهودی منتقدانی را نیز به صفحه او آورده است.
با وجود اینکه پدربزرگ شاهزاده نور در غربت درگذشت و یک عمو و عمه او نیز خودکشی کرده اند، هنوز بسیاری در ایران هستند که نسبت به خانواده پهلوی دلسوزی نمی کنند. آنها از زوال و ظلم شاه پیش از انقلاب دل خوشی نداشتند. با این حال نمی توان این رویکرد را به همه ایرانی ها نسبت داد چراکه بسیاری از طرفداران صفحه اینستاگرم شاهزاده نور، ایرانی های مقیم داخل ایران هستند.
شاهزاده نور همچنین یک صفحه فیسبوک با ۵۰ هزار طرفدار دارد. در همین هفته او جشن تولد رضا شاه، پدر پدربزرگش، را در فیسبوک اعلام کرد و نوشت «امروز ما تولد رضا شاه اول، پدر پدربزرگم، را به خاطر می آوریم، کسی که ایران را مدرن کرد. امیدوارم او همیشه در آرامش باشد.»
به نظر نمی رسد خانواده پهلوی تسلیم شرایط کنونی شده و از اینکه روزی به ایران بازگردند، ناامید باشند.
رضا پهلوی، پدر شاهزاده نور، اخیرا در مصاحبه ای با نشریه «وال استریت جورنال» گفت کابینه پرزیدنت ترامپ باید مستقیما با اپوزیسیون داخل ایران گفتگو و همکاری کند.
برخی از پیام های صفحه فیسبوک نور پهلوی نیز منعکس کننده امیدواری برخی از ایرانیان است، مثلا پیامی همچون «ای شاه ما، به جلو برو، به خاطر حق ایرانیان واقعی مبارزه کن. ما تو را ستایش می کنیم و در مسیر آزادی ایران برای تو آرزوی موفقیت داریم.»

Displaced Syrians gather at a makeshift camp for displaced people near the northern town of Manbij on March 8, 2017Displaced Syrians gather at a makeshift camp for displaced people near the northern town of Manbij on March 8, 2017 as the number of people fleeing from  in the northern province of Aleppo rises due to intensified battles between Syrian government forces and Islamic State (IS) group fighters. Tens of thousands of civilians have fled parts of eastern Aleppo province as government forces pound territory held by IS. The civilians are headed towards the town of Manbij, and surrounding areas, seeking safety in territory held by a Kurdish-Arab alliance called the Syrian Democratic Forces (SDF). (Photo by Delil Souleiman/AFP Photo)

Displaced Syrians gather at a makeshift camp for displaced people near the northern town of Manbij on March 8, 2017 as the number of people fleeing from in the northern province of Aleppo rises due to intensified battles between Syrian government forces and Islamic State (IS) group fighters. Tens of thousands of civilians have fled parts of eastern Aleppo province as government forces pound territory held by IS. The civilians are headed towards the town of Manbij, and surrounding areas, seeking safety in territory held by a Kurdish-Arab alliance called the Syrian Democratic Forces (SDF). (Photo by Delil Souleiman/AFP Photo)Women shop at a street vendor in the northern Syrian town of al-Bab, Syria March 6, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)

Women shop at a street vendor in the northern Syrian town of al-Bab, Syria March 6, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)A Syrian man drives a home- made toy car in the rebel- held town of Beit Naim, in the eastern Ghouta region on the outskirts of the capital Damascus, on March 7, 2017. (Photo by Amer Almohibany/AFP Photo)

A Syrian man drives a home- made toy car in the rebel- held town of Beit Naim, in the eastern Ghouta region on the outskirts of the capital Damascus, on March 7, 2017. (Photo by Amer Almohibany/AFP Photo)Mohammad Mohiedine Anis, 70, smokes his pipe as he sits in his destroyed bedroom listening to music on his vinyl player in Aleppo' s formerly rebel- held al- Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

Mohammad Mohiedine Anis, 70, smokes his pipe as he sits in his destroyed bedroom listening to music on his vinyl player in Aleppo' s formerly rebel- held al- Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)Civil defense team members and people try to rescue people who were trapped under the debris of a Mosque after an aerial attack on a mosque during prayer in the Cina village of Etarib district of Aleppo, Syria on March 16, 2017. 58 civilians killed in the attack. (Photo by Ibrahim Ebu Leys/Anadolu Agency/Getty Images)

Civil defense team members and people try to rescue people who were trapped under the debris of a Mosque after an aerial attack on a mosque during prayer in the Cina village of Etarib district of Aleppo, Syria on March 16, 2017. 58 civilians killed in the attack. (Photo by Ibrahim Ebu Leys/Anadolu Agency/Getty Images)Civil defense team members carry a wounded man who was trapped under the debris of a Mosque after an aerial attack on a mosque during prayer in the Cina village of Etarib district of Aleppo, Syria on March 16, 2017. (Photo by Ibrahim Ebu Leys/Anadolu Agency/Getty Images)

Civil defense team members carry a wounded man who was trapped under the debris of a Mosque after an aerial attack on a mosque during prayer in the Cina village of Etarib district of Aleppo, Syria on March 16, 2017. (Photo by Ibrahim Ebu Leys/Anadolu Agency/Getty Images)A view during a sandstorm shows destruction in the once rebel-held Karm al-Jabal neighbourhood on March 9, 2017. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A view during a sandstorm shows destruction in the once rebel-held Karm al-Jabal neighbourhood on March 9, 2017. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)Mohamed Ataya, a 31- year- old Syrian man known as “Abu Maher”, tends to his plants on the rooftop of his damaged building in the Syrian rebel- held town of Arbin, in the eastern Ghouta region on the outskirts of the capital Damascus on March 3, 2017 Ataya, who used to be a professional football player before the war, cultivates seeds for sale. (Photo by Amer Almohibany/AFP Photo)

Mohamed Ataya, a 31- year- old Syrian man known as “Abu Maher”, tends to his plants on the rooftop of his damaged building in the Syrian rebel- held town of Arbin, in the eastern Ghouta region on the outskirts of the capital Damascus on March 3, 2017 Ataya, who used to be a professional football player before the war, cultivates seeds for sale. (Photo by Amer Almohibany/AFP Photo)A vendor sells fuel in front of a damaged building in the northern Syrian town of al-Bab, Syria March 6, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)

A vendor sells fuel in front of a damaged building in the northern Syrian town of al-Bab, Syria March 6, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)Free Syrian Army fighters play soccer in the northern Syrian town of al-Rai, Syria March 7, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)

Free Syrian Army fighters play soccer in the northern Syrian town of al-Rai, Syria March 7, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)A Syrian Democratic Forces(SDF) fighter poses for a picture near Euphrates River, north of Raqqa city, Syria March 8, 2017. (Photo by Rodi Said/Reuters)

A Syrian Democratic Forces(SDF) fighter poses for a picture near Euphrates River, north of Raqqa city, Syria March 8, 2017. (Photo by Rodi Said/Reuters)Syrian Democratic Forces(SDF) fighters stand with their weapons north of Raqqa city, Syria March 8, 2017. (Photo by Rodi Said/Reuters)

Syrian Democratic Forces(SDF) fighters stand with their weapons north of Raqqa city, Syria March 8, 2017. (Photo by Rodi Said/Reuters)An Syrian Democratic Forces(SDF) fighter stands near what he said was Islamic State fighters held prisioners by them , north of Raqqa city, Syria March 8, 2017. (Photo by Rodi Said/Reuters)

An Syrian Democratic Forces(SDF) fighter stands near what he said was Islamic State fighters held prisioners by them , north of Raqqa city, Syria March 8, 2017. (Photo by Rodi Said/Reuters)An internally displaced Syrian woman rests near cushions in Manbij city, in Aleppo Governorate, Syria March 9, 2017. (Photo by Rodi Said/Reuters)

An internally displaced Syrian woman rests near cushions in Manbij city, in Aleppo Governorate, Syria March 9, 2017. (Photo by Rodi Said/Reuters)A rebel fighter rests on the ground east of al-Bab town, Syria March 9, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)

A rebel fighter rests on the ground east of al-Bab town, Syria March 9, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)Rebel fighters stand amidst rubble at the entrance to a tunnel they said belonged to Islamic State fighters which connects the city to Aqeel mountain, in the northern Syrian city of al-Bab, Syria March 13, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)

Rebel fighters stand amidst rubble at the entrance to a tunnel they said belonged to Islamic State fighters which connects the city to Aqeel mountain, in the northern Syrian city of al-Bab, Syria March 13, 2017. (Photo by Khalil Ashawi/Reuters)Ziad (R), 14, who has a spinal cord injury, is pushed on a wheelchair by his friend along a street in Douma, the main rebel-stronghold in eastern Ghouta on the outskirts of Damascus, Syria, February 21, 2017. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)

Ziad (R), 14, who has a spinal cord injury, is pushed on a wheelchair by his friend along a street in Douma, the main rebel-stronghold in eastern Ghouta on the outskirts of Damascus, Syria, February 21, 2017. (Photo by Bassam Khabieh/Reuters)Members of the Syrian civil defence, known as the White Helmets, remove a victim from the rubble of a destroyed building following a reported air strike in the northwestern city of Idlib on March 15, 2017. (Photo by Omar Haj Kadour/AFP Photo)

Members of the Syrian civil defence, known as the White Helmets, remove a victim from the rubble of a destroyed building following a reported air strike in the northwestern city of Idlib on March 15, 2017. (Photo by Omar Haj Kadour/AFP Photo)A view for the once  rebel held  al-Shaar neighbourhood in the city of Aleppo north of Damascus on March 9, 2017. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A view for the once rebel held al-Shaar neighbourhood in the city of Aleppo north of Damascus on March 9, 2017. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows a man walking down a rubble-filled street in the formerly rebel-held al-Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows a man walking down a rubble-filled street in the formerly rebel-held al-Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows people walking past heavily damaged buildings in the formerly rebel-held Bustan al-Basha neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows people walking past heavily damaged buildings in the formerly rebel-held Bustan al-Basha neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows people walking past heavily damaged buildings in the formerly rebel-held al-Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows people walking past heavily damaged buildings in the formerly rebel-held al-Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows a general view of a man walking past damaged buildings in the Karm al-Jabal neighborhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows a general view of a man walking past damaged buildings in the Karm al-Jabal neighborhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows a general view of the damaged buildings near the ancient Umayyad mosque in the old city. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows a general view of the damaged buildings near the ancient Umayyad mosque in the old city. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows a view from inside the old bazaar in the old city. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows a view from inside the old bazaar in the old city. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows people walking sitting near a heavily damaged building near the historic citadel of Aleppo. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows people walking sitting near a heavily damaged building near the historic citadel of Aleppo. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows people walking past heavily damaged buildings in the formerly rebel-held al-Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A picture taken on March 9, 2017 in the northern Syrian city of Aleppo, which was recaptured by government forces in December 2016, shows people walking past heavily damaged buildings in the formerly rebel-held al-Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)Gunmen carrying their weapons and some family members leave the al-Waer neighborhood bound for a town on the Turkish border, in Homs, Syria, Saturday, March 18, 2017. Scores of Syrian opposition fighters and their families have begun leaving al-Waer, the last rebel-held neighborhood in the central city of Homs as part of a Russian-backed evacuation deal signed earlier this week. The city was once known as the epicenter of the 2011 uprising against President Bashar Assad. (Photo by AP Photo)

Gunmen carrying their weapons and some family members leave the al-Waer neighborhood bound for a town on the Turkish border, in Homs, Syria, Saturday, March 18, 2017. Scores of Syrian opposition fighters and their families have begun leaving al-Waer, the last rebel-held neighborhood in the central city of Homs as part of a Russian-backed evacuation deal signed earlier this week. The city was once known as the epicenter of the 2011 uprising against President Bashar Assad. (Photo by AP Photo)Gunmen carrying their weapons and some family members leave the al-Waer neighborhood bound for a town on the Turkish border, in Homs, Syria, Saturday, March 18, 2017. (Photo by AP Photo)

Gunmen carrying their weapons and some family members leave the al-Waer neighborhood bound for a town on the Turkish border, in Homs, Syria, Saturday, March 18, 2017. (Photo by AP Photo)Gunmen carrying their weapons leave the al-Waer neighborhood bound for a town on the Turkish border, in Homs, Syria, Saturday, March 18, 2017. (Photo by AP Photo)

Gunmen carrying their weapons leave the al-Waer neighborhood bound for a town on the Turkish border, in Homs, Syria, Saturday, March 18, 2017. (Photo by AP Photo)Gunmen carrying their weapons and family members leave the al-Waer neighborhood bound for a town on the Turkish border, in Homs, Syria, Saturday, March 18, 2017. (Photo by AP Photo)

Gunmen carrying their weapons and family members leave the al-Waer neighborhood bound for a town on the Turkish border, in Homs, Syria, Saturday, March 18, 2017. (Photo by AP Photo)Syrian children play during a sandstorm in the once rebel held Karm al-Jabal neighbourhood in the old part of the northern city of Aleppo on March 10, 2017. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

Syrian children play during a sandstorm in the once rebel held Karm al-Jabal neighbourhood in the old part of the northern city of Aleppo on March 10, 2017. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)A picture taken on March 9, 2017, shows a boy playing with a cat next to a 1948 Buick parked outside the home of Mohammad Mohiedine Anis in the formerly rebel-held al-Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

A picture taken on March 9, 2017, shows a boy playing with a cat next to a 1948 Buick parked outside the home of Mohammad Mohiedine Anis in the formerly rebel-held al-Shaar neighbourhood. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)Syrians children play during a sandstorm in the once rebel held Karm al-Jabal neighbourhood in the northern city of Aleppo on March 10, 2017. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)

Syrians children play during a sandstorm in the once rebel held Karm al-Jabal neighbourhood in the northern city of Aleppo on March 10, 2017. (Photo by Joseph Eid/AFP Photo)