۱۳۹۵ بهمن ۱۷, یکشنبه

دادگاه فرجام فدرال در آمریکا با درخواست تجدید نظر دولت آمریکا برای ابقای فوری فرمان اجرایی رئیس جمهور این کشور در محدودیت سفر به آمریکا، مخالفت کرده است.
درخواست تجدید نظر دولت آمریکا به نمایندگی از سوی رییس جمهوری آمریکا، وزیر امنیت داخلی، و وزیر امورخارجه ثبت شده بود.
پیشتر یک قاضی فدرال در سیاتل علیه درخواست وکلای دولت آمریکا رای داده بود که ادعا کرده بودند ایالتهای کشور فاقد قدرت لازم حقوقی برای لغو فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هستند.
به دنبال رای این قاضی، دولت آمریکا رسما خواستار تجدید نظر در حکم دادگاه سیاتل در بی اثر کردن فرمان دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا شده بود.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در حساب توییتری خود با خشم نسبت به این حکم واکنش نشان داده بود و صلاحیت قاضی را به سخره گرفته بود. رییس جمهوری آمریکا در عین حال وعده داده بود که حکم این دادگاه به زودی لغو خواهد شد.
به دنبال رای قاضی فدرال در سیاتل و با بی‎اثر شدن موقتی فرمان مهاجرت دونالد ترامپ اداره گمرک آمریکا نیز اعلام کرد کسانی که از هفته گذشته تحت تاثیر این فرمان امکان سفر به آمریکا را نداشتند، حال می‌توانند وارد این کشور شوند.
به گفته انجمن وکلای مهاجرت آمریکا، وزارت امور خارجه این کشور همچنین تایید کرده است که اگر مشکل دیگری در موارد مربوط به ویزاهای پیشتر لغو شده نباشد، دارندگان این ویزاها می‎توانند دوباره به آمریکا سفر کنند.
به گفته این انجمن افرادی که هفته پیش به آمریکا آمده‎اند و ویزای آنها به دلیل فرمان دونالد ترامپ لغو شده نیازی به درخواست دوباره ویزا ندارند و می‎توانند با همان ویزا و پر کردن فرم ۱۹۳ در فرودگاه وارد آمریکا شوند.
این انجمن به نقل از پلیس گمرک و مرزی آمریکا هم آورده تمام افسران گمرک و مرزی آمریکا دستور گرفته اند بلافاصله روند بررسی ویزا را تحت شرایط عادی از سر بگیرند.
همچنین تمام خطوط هوایی و مسئولان ترمینال‎های هوایی دستور گرفته‎اند سوار شدن تمام مسافران آمریکا، فارغ از ملیتشان را ممکن کنند.

فرمان اجرایی

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه (۲۷ ژانویه) دستوری اجرایی را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که براساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد.
این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن هستند.
رئیس جمهوری ایالات متحده سپس در سخنانی (یکشنبه ۲۹ ژانویه) ضمن دفاع از فرمان خود با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مسلمانان را هدف قرار نداده بلکه برای مبارزه با "تروریسم" و تامین امنیت کشورش دستور را صادر کرده است.

دستور آقای ترامپ در یکی دو روز اول ابهامات بسیاری از جمله در خصوص دارندگان ویزای معتبر آمریکا، دو تابعیتی‌ها و یا دارندگان کارت اقامت موسوم به "گرین کارت" ایجاد کرد. بسیاری از این ابهامات هنوز حل نشده است. در روزهای گذشته نیز اظهارات متفاوت و متناقضی از سوی مقام‌های آمریکایی درباره این فرمان منتشر شده است.
دستور آقای ترامپ همچنین موجی از اعتراض‌ها را در داخل و خارج آمریکا به همراه داشته است.
نابِخردان فرومایه یا همان قاچاقچیان اَموال فرهنگی «استودان‌های» نامدار به شاهزاده اِسماعیلِ مَرودشت را با لاستیک خودرو به آتش کشیده و به آن‌ها آسیب رسانیده‌اند.
به گزارش اَمرداد، داستان پُر درد و اندوه باری است، داستان استودان‌ها یا همان جای نگهداری استخوان مردگان در دوره‌ی ساسانیان در دامان کوهی در پُشت کوه نقش رستم. استودان‌های این محوطه‌ی تاریخی که با نام استودان‌های شاهزاده اِسماعیل به ثبت ملی رسیده است، هر بار در تیررَس حادثه‌ای ناگوار از سوی نابِخردان فرومایه جای می‌گیرد. روزی با پُتک به انگیزه‌ی پوچ یافتن گنج به جان سنگ‌نبشته‌های (:کتیبه‌ها) پهلوی ساسانی استودان‌ها افتاده و آن را نابود می‌کنند، روزی دیگر به بهانه‌های مذهبی و در اصل سوءاستفاده از باورهای دینی مردم، رنگ سبز به این آثار تاریخی می‌پاشند! اما در تازه‌ترین دست‌اندازی (:تعرض) وحشیانه و نابخردانه، چپاوُلگران اَموال فرهنگی با لاستیک خودرو این یادمان‌های ارزشمند تاریخی را به آتش کشیده و به آن‌ها آسیب‌های برگشت‌ناپذیری را وارد کرده‌اند. این تاراجگران که آشکار است بدون نگرانی و دردسر و با خیالی آسوده به کَندن سنگ‌های پایین کوه، همان‌جایی که استودان‌ها بر روی آن تراشیده شده است، سرگرم بوده و بخش‌هایی از این یادگارهای نیاکانی را شکسته‌اند! همچنین روشن نیست که افراد چگونه توانسته‌اند به آسودگی از استودان‌ها بالا رفته و در بلندترین بخش آن و بر روی سنگ‌نبشته پهلوی ساسانی یکی از استودان‌ها، یادگاری بنویسند!؟ موضوعی که با نگرش به جایگاه این محوطه‌ی تاریخی که بر سر راه جاده‌ی اصلی آسفالته جای دارد، پرسش‌های فراوانی را در ذهن هر بیننده‌ای پدیدار خواهد کرد. از سویی، این محوطه‌ی باستانی در نزدیکی پایگاه نقش رستم جای دارد و نگاه بانان مجموعه‌ی نقش رستم و یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی به‌زودی از هرگونه اقدامی آگاه شده و با آن برخورد می‌کنند. به‌هرروی این حرکت نابخردانه، بی‌گمان با برنامه‌ریزی و هماهنگی از پیش و آگاهانه انجام‌شده و زنگ خطری است برای این محوطه‌ی باستانی. زیرا در چند سال گذشته بارها مورد دست‌اندازی‌های گوناگون جای گرفته است. تازه همین تابستان امسال بود که با اقدام‌های پایگاه جهانی پارسه، طرح پاک‌سازی رنگ‌ها و یادگاری نویسی‌ها اجرا شده بود و این یادگارهای تاریخی فرهنگی جانی دوباره گرفته بودند. اما اِنگار بخت با آن‌ها یار نبوده است و روشن نیست که چگونه و با گذشت تنها چند ماه پس از طرح پاک سازی، اَفرادی با آسودگی خیال و به این راحتی توانسته‌اند به آن‌ها دست درازی کنند.
همچنین این چپاوُلگران سنگ‌های شکسته ش‌ه ی کوه و پایین استودان‌ها را در پیرامون این محوطه ریخته و رها کرده‌اند. بی‌گمان این حرکت معناداری است و جای نگرش و اندیشه دارد و مدیران و سرپرستان میراث فرهنگی باید هوشیار و آگاه باشند. از سویی، این افراد فرومایه در بخش ورودی این محوطه‌ی باستانی، چندین کَند و کاو غیرمجاز انجام داده و پس از ناکامی خود با زباله و خار و خاشاک گودال ها را پُر کرده‌اند! نگارنده برای آگاهی بیشتر با مدیر پایگاه جهانی پارسه (تخت جمشید) و نقش رستم گفت و گو کرده است. در همین زمینه، مسعود رضایی منفرد با تایید به آتش کشیدن استودان‌های نامدار به شاهزاده اِسماعیل مَرودشت به اَمرداد گفت : « این حادثه دو هفته پیش رُخ داده است و من از این محوطه‌ی باستانی بازدید کرده ام. شوربختانه (:متاسفانه) افراد فرومایه و نابخرد با لاستیک خودرو پایین این استودان‌ها را به آتش کشیده و به آن‌ها آسیب رسانده اند. با این همه ما پیگیری کرده ایم و دستورهای لازم را به بخشداری و دهیاری منطقه داده ایم. زیرا در بحث پاسداری و حفاظت از آثار تاریخی، بخشداری ها و دهیاری‌ها مسوولیت دارند»‌
مدیر پایگاه میراث جهانی پارسه و نقش رستم در بخش دیگری از سخنانش افزود: « برای این محوطه طرح فَنس‌کشی را در نظر گرفته ایم و با نگرش به ابلاغ بودجه در پایان سال، اگر بودجه برسد به‌زودی گِرداگرد استودان‌ها را فَنس‌کشی خواهیم کرد».
رضایی منفرد در پاسخ به این پرسش که این آسیب رسانی زمان زیادی می برد و با نگرش به این که محوطه در سر راه جاده‌ی اصلی جای گرفته است باید این حرکت با برنامه‌ریزی و هماهنگی انجام‌شده باشد، تنها به این سخن بَسنده کرده و گفت : «ما گوشزدهای (:تذکرات) لازم را به بخشداری و دهیاری داده‌ایم».
مدیر پایگاه جهانی پارسه و نقش رستم، کَند و کاوهای غیرمجاز را نیز تایید کرده و گفت : « همه ی این کارها در دست بررسی است و به مسوولان ابلاغ شده است».
به گزارش اَمرداد، استودان‌ها جایگاه نگهداری استخوان مردگان در آیین مَزدایی یا همان زرتشت است که به گونه ی دست کَند بر دامان کوه ها، صخره های بلند و گاه سنگ‌های بزرگ تراشیده شده است. این یادمان‌ها از دیدگاه تاریخ اجتماعی، شرایط زیست مردمان گذشته، باورها و مِهرازی (:معماری) ساده و زیبا دارای ارزش بسیار فراوانی است. همچنین از دیدگاه پژوهش ها و بررسی‌های تاریخی و باستان شناختی جایگاه ویژه ای دارند و نگهداری و پاسداری از آن‌ها اَمری بایسته (:ضروری) به شمار می آید.
استودان‌های نامدار به شاهزاده اِسماعیل پشت کوه نقش رستم جای گرفته و به ثبت ملی نیز رسیده است. نام این محوطه‌ی باستانی از نامی که بومیان به این منطقه داده اند، گرفته شده است. وگرنه در این محوطه هیچ شاهزاده یا اثر مذهبی وابسته به دوران اسلامی وجود نداشته و ندارد.
نگاره‌های زیر هفته ی پیش و در تاریکی شب گرفته شده و کمی کیفیت آن پایین است، آن‌ها را ببینید:
مرودشت
مرودشت
استودان کتیبه دار نگاره بهار95
مرودشت
استودان کتیبه دار نگاره بهمن ماه95
مرودشت
تاراجگران اُستودان های نامدار به شاهزاده اسماعیل مرودشت را به آتش کشیدند
مرودشت
نابخردان فرومایه دوبخش از اُستودان ها را به آتش کشیده و شکسته اند
مرودشت
نگاره بهار95
مرودشت
حفاری غیرمجاز در راه ورودی به مجموعه اُستود ... ان از برنامه ریزی هماهنگ چپاول گران است
مرودشت
سنگ هایی که از پایین اُستودان ها کَنده و در پیرامون آن ریخته اند؟
مرودشت
رنگ و چیزی شبیه قیر را روی سنگ های شکسته شده پایین اُستودان ها پاشیده اند
مرودشت
مرودشت
نگاره بهمن ماه95
مرودشت

Pres Trump Lashing Out At Federal Judge Who Blocked His Exec Order On Im...

Rudy Giuliani, the former Mayor of New York, has said President Donald Trump wanted a “Muslim ban” and instructed him to put together a commission to show him “the right way to do it legally”.
In an interview with Fox News, Mr Giuliani, currently the White House cyber security advisor, said the commission focused on “danger” imposed by the countries implicated in the executive order, not religion, which he called “perfectly legal, perfectly sensible”.
Mr Trump signed an executive order on Friday night that stopped America’s entire refugee programme for 120 days and banned refugees from Syria indefinitely. The "travel ban" has suspended the entry of travellers to the US from seven Muslim majority countries; Iraq, Iran, Syria, Libya, Somalia, Sudan, and Yemen, for 90 days.
On Sunday, following a weekend of protests and condemnation from lawyers across the US, Mr Trump he issued a statement that denied the action amounted to a “Muslim ban”.
“To be clear, this is not a Muslim ban, as the media is falsely reporting. This is not about religion – this is about terror and keeping our country safe. There are over 40 different countries worldwide that are majority Muslim that are not affected by this order,” Mr Trump said in the statement.
He claimed America is “a proud nation of immigrants” and stated the country will again be issuing visas to all countries “once we are sure we have reviewed and implemented the most secure policies over the next 90 days”.
Mr Trump’s comments fly in the face of Mr Giuliani however, who said the president had called the action a “Muslim ban” when it was first revealed.
Speaking to former judge Jeanine Ferris Pirro on Fox News, in an interview which was reportedly aired on Saturday night, Mr Giuliani said: “I’ll tell you the whole history. When [Mr Trump] first announced it he said ‘Muslim ban’. He called me up, he said, ‘put a commission together, show me the right way to do it legally’.
“I put a commission together with judge [Michael] Mukasey, with congressman [Mike] McCaul, Pete King, whole group of other very expert lawyers on this and what we did was we focused on - instead of religion - danger. The areas of the world that create danger for us, which is a factual basis, not a religious basis.
“Perfectly legal. Perfectly sensible. And that’s what the ban is based on. It’s not based on religion, it’s based on places where there are substantial evidence that people are sending terrorists into our country,” he said.
Protests erupted at airports across America over the weekend as travellers were detained inside. Outside JFK airport people chanted “Let them in” while New York taxi drivers called a temporary strike in solidarity with those affected by the ban. 
A federal judge in New York on Saturday night issued an emergency stay to temporarily halt the the deportation of people who had arrived in the country with valid visas or on an approved refugee application. 
On Sunday morning the Trump administration U-turned on part of the executive order and claimed that US residents with green cards from the seven countries would not be affected by the ban. 
Several judges have called the executive order “unconstitutional”. Over the weekend, Attorneys General from 16 US states condemned the President’s order and the “chaotic situation” it had created. 
They said: “Religious liberty has been, and always will be, a bedrock principle of our country and no president can change that truth,” they said.