۱۳۹۶ آبان ۱۶, سه‌شنبه

بنا به گزارش رسانه‌ها، نام چند شرکت ایرانی نیز در اسناد پولشویی پاناما دیده می‌شود. در این اسناد از محمود احمدی‌نژاد به عنوان صاحب این شرکت‌ها نام برده شده است. نام ۱۴۰ سیاستمدار و مدیر برجسته در این اسناد فاش شده است.

رد پای ایران و "احمدی‌نژاد" در اسناد پولشویی پاناما

بنا به گزارش رسانه‌ها، نام چند شرکت ایرانی نیز در اسناد پولشویی پاناما دیده می‌شود. در این اسناد از محمود احمدی‌نژاد به عنوان صاحب این شرکت‌ها نام برده شده است. نام ۱۴۰ سیاستمدار و مدیر برجسته در این اسناد فاش شده است.
شماری از شخصیت‌های مظنون به داشتن شرکت‌های جعلی در پاناما
شماری از شخصیت‌های مظنون به داشتن شرکت‌های جعلی در پاناما
در اسنادی که به نام "اوراق پاناما" معروف شده و در ارتباط با پولشویی برخی از رهبران جهان، چهره‌های ورزشی و تبهکاران بین‌المللی است، نام ایران و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران نیز دیده می‌شود.
بنا به تحقیقاتی که شبکه خبرنگاران بین‌المللی انجام داده‌، شرکت "موساک فونسکا" که مقر اصلی آن در پاناما است، با ایجاد شرکت‌های فرضی و جعلی، برای مشتریان خود امکان پولشویی فراهم می‌کرده است.
هیچیک از مسئولان شرکت موساک فونسکا حاضر به گفت‌وگو با خبرنگاران نشده‌‌اند. تنها شرکت موساک فونسکا با انتشار اطلاعیه‌ای کوتاه گفته است که "تمامی فعالیت‌های این شرکت در چارچوب قانون صورت گرفته است."
این شرکت در سال ۱۹۷۷ توسط یورگن موساک (مهاجر آلمانی) و رامون فونسکا در پاناما تاسیس شد. فعالیت‌های این شرکت بر مبنای حفاظت کامل از مشتریان و خودداری از فاش کردن هویت آنان صورت می‌گیرد.
شمار اسناد به دست آمده بالغ بر ۵/ ۱۱ میلیون صفحه است که اطلاعاتی را درباره بیش از ۲۱۵ هزار شرکت فرضی و جعلی فاش می‌کند.
بررسی‌های اولیه‌ی این اسناد نشان می‌دهند که حدود ۱۴۰ سیاستمدار و مدیر برجسته از سراسر جهان در مظان اتهام پولشویی قرار دارند.
در این میان نام ۱۲ رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر کشورهای جهان دیده می‌شود که البته برخی از آنان در حال حاضر مسئولیت‌های دولتی ندارند.
بیشتر بخوانید:
افشای شبکه پولشویی شماری از رهبران جهان در پاناما
دست‌کم سیاستمداران و مدیرانی از ۱۱ کشور جهان همچون ایران، آرژانتین، ایسلند، سوئیس، اوکراین، عربستان سعودی، روسیه، گینه، آلمان، سوریه و چین در این شبکه پولشویی نقش داشته‌اند.
ایران و احمدی‌نژاد در اسناد پاناما
بر اساس گزارش روزنامه آلمانی "زود دویچه"، در این مدارک نام افراد و شرکت‌هایی وجود دارد که به‌رغم تحریم‌های گسترده‌ی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، با جمهوری اسلامی معاملات تجاری داشته‌اند. برخی از این افراد در فهرست تحریم‌های بین‌المللی قرار داشته‌اند، اما از طریق شرکت‌های فرضی و جعلی دست به معامله می‌زده‌اند.
بنا به این گزارش، بیشتر این معاملات مربوط به قراردادهای نفتی بوده است. اغلب شرکت‌های ایرانی ذکر شده در این اسناد متعلق به دولت ایران بوده‌اند.
زوددویچه می‌نویسد، یکی از مسئولان شرکت "موساک فونسکا" برای اطلاع از صاحبان اصلی شرکت‌های ایرانی پرس و جویی داشته که سرانجام یکی از همکاران‌اش در لندن می‌گوید که "صاحب این شرکت‌ها محمود احمدی‌نژاد است".
نام افرادی نیز در این اسناد دیده می‌شود که با کشورهای تحت تحریم همچون کره شمالی، روسیه، سوریه و زیمبابوه معامله داشته‌اند.
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و رابرات موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه، نام هر دو کشور در اسناد پولشویی پاناما آمده است
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و رابرات موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه، نام هر دو کشور در اسناد پولشویی پاناما آمده است
به غیر از نام محمود احمدی‌نژاد، اسنادی نیز از پولشویی سیاستمدارانی نظیر پترو پوروشنکو رئیس‌جمهور اوکراین، زیگموندور داوید گونلاگسون نخست‌وزیر ایسلند، ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان به همراه فرزندانش (دو پسر و یک دختر) برملا شده است.
بنا به گزارش روزنامه گاردین، نام سیاستمدارانی همچون ایاد علاوی وزیر پیشین کشور عراق، علا مبارک پسر حسنی مبارک رئیس جمهور اسبق مصر، هشت عضو سابق دفتر سیاسی حزب کمونیست چین، شش تن از اعضای مجلس اعیان بریتانیا، برخی از نزدیکان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز دیده می‌شود.برای نخستین بار فردی که "اسناد پاناما" را فاش کرده، به زبان آمد و گفت که هدف او آن است که مسئولان فساد مالی شناخته شوند. او از افکار عمومی و نهادهای قانونی خواسته که در برابر فساد مالی خاموش نباشند.

افشاگر اسناد پاناما: هدف من مبارزه با فساد است

برای نخستین بار فردی که "اسناد پاناما" را فاش کرده، به زبان آمد و گفت که هدف او آن است که مسئولان فساد مالی شناخته شوند. او از افکار عمومی و نهادهای قانونی خواسته که در برابر فساد مالی خاموش نباشند.
Symbolbild Panama Papers
یک ماه پیش افشای "اسناد پاناما" ولوله‌ای به پا کرد. یک فرد ناشناس نام بیش از ۲۰۰ هزار شرکت ساختگی را به روزنامه آلمانی "زوددویچه تسایتونگ" لو داد که مهمترین هدف از تأسیس آنها فرار از مالیات و پول‌شویی بوده است.
روز جمعه (۶ مه) منبعی که خود را "جان دو" نامیده، طی بیانیه‌ای که در روزنامه مذکور منتشر شد، انگیزه افشاگری خود را بازگو کرده است. او می‌گوید با این که گشایش یک "شرکت اسمی" عملی "قانونی" است، اما اغلب به خاطر امور خلاف به کار می‌رود.
او می‌نویسد: «من تصمیم گرفتم فعالیت‌های موساک فونسکا را برابر داوری افکار عمومی قرار دهم، زیرا اعتقاد دارم که گردانندگان و مشتریان این بنگاه باید به خاطر اعمال خلاف در برابر قانون پاسخگو باشند».
بیشتر بخوانید:
افشای شبکه پولشویی شماری از رهبران جهان در پاناما
"بهشت‌های مالیاتی"
انتشار "اسناد پاناما" پیامدهای جدی به دنبال داشت. این اسناد نشان داد که بسیاری از زمامداران و هنرمندان و ورزشکاران ثروتمند دارایی‌های خود را به "بهشت‌های مالیاتی" می‌برند تا از پرداخت مالیاتی که مطابق قانون بر ثروت آنها تعلق می‌گیرد فرار کنند. به دنبال این افشاگری گسترده برخی از مقامات ناگزیر به استعفا شدند و عده‌ای ناچار شدند دارایی خود را به نحوی توجیه کنند.
"جان دو" در بیانیه خود از سکوت سیاستمداران، حقوقدانان و رسانه‌های گروهی در برابر فساد مالی و تقلب‌های گسترده مالیاتی انتقاد می‌کند. او معتقد است که این سکوت به "سقوط اخلاقی تمدن ما" منجر می‌شود و به پیدایش نظام تازه‌ای می‌انجامد که هنوز سرمایه‌داری خوانده می‌شود، اما در واقع چیزی جز "برده‌داری اقتصادی" نیست.
منبع افشاگری که خود را "جان دو" می‌نامد، توضیح بیشتری درباره هویت خود نداده و تنها تصریح کرده است که او نه با دولتی همکاری دارد و نه با دستگاهی اطلاعاتی، اما حاضر است برای روشنگری با مقامات مسئول همکاری کند.
روزنامه "زوددویچه تسایتونگ" بار دیگر یادآور شده است که از هویت فرد یا افراد افشاگر چیزی نمی‌داند و تنها با تماسی محرمانه "اسناد پاناما" را دریافت کرده است.
بیشتر بخوانید:
رد پای ایران و "احمدی‌نژاد" در اسناد پولشویی پاناما
پس از گذشت یک ماه از انتشار اسناد صحت آنها تقریبا بر همگان روشن شده است. بنگاه ماساک فونسکا حدس می‌زند که یک هکر زبردست به اسناد مخفی آن دست یافته است. به عقیده کارشناسان بعید به نظر می‌رسد که از بیرون بتوان به چنین حجم بالایی از داده‌ها دسترسی پیدا کرد.

افشاگری جدید؛ بهشت رؤیایی ثروتمندان در پناهگاه‌های مالیاتی

روزنامه‌نگاران افشا کرده‌اند که ابرثروتمندان "بهشت"هایی در اختیار دارند که می‌توانند بدون مزاحمت مأموران و ادارات مالیات ثروت‌های بادآورده‌ی خود را حفظ کنند. بسیاری از چهره‌های نامدار جهان در این غارتگری سهیم هستند.
Paradise Papers Bildmontage Symbolfoto Paradise Papers Bildmontage Symbolfoto *** Paradise Papers Mo (Imago/STPP)
شبکه‌ای از روزنامه‌نگاران افشاگر اطلاعات ارزشمندی درباره حقه‌ها و ترفندهای ابرثروتمندها در فرار از پرداخت مالیات منتشر کرده است. همین شبکه پیش از این در سال ۲۰۱۶ "اوراق پاناما" را منتشر کرده بود.
طبق اسناد تازه بسیاری از "پناهگاه‌های مالیاتی" به بنگاه‌های اسمی در برمودا و شرکت‌های جعلی در سنگاپور برمی‌گردند. افشاگران به این اسناد "اوراق پارادایز" (مدارک بهشتی) نام داده‌اند.
در نزدیک ۱۳ و نیم میلیون سندی که منتشر شده نام بیش از ۱۲۰ سیاستمدار از ۵۰ کشور جهان به میان آمده است، در کنار سرمایه‌گذاران و دلالان و ورزشکاران پردرآمدی که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.
برای اجتناب از غرض‌ورزی و انتشار اطلاعات غیردقیق این اسناد بیش از یک سال در دست تحقیق و بررسی بوده و بر آنها راستی‌آزمایی صورت گرفته است.
چهره‌های نامدار
برخی از اسناد این مجموعه از روابط مالی ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده با شرکتی مرتبط با مسکو خبر می‌دهند.
بنا بر اسناد افشاشده ویلبر راس، وزیر بازرگانی دونالد ترامپ، در یک شرکت کشتی‌رانی سرمایه‌گذاری کرده که با شرکت دیگری، تحت کنترل نزدیکان ولادیمیر پوتین، در ارتباط کاری قرار دارد. این موضوع در شرایطی که دادگستری آمریکا درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا به سود دونالد ترامپ سرگرم تحقیق است، بسیار معنی‌دار است.
علاوه بر وزیر بازرگانی، نام چند مقام دیگر کابینه ترامپ نیز در "اوراق بهشتی" ذکر شده است.
طبق چند سند میلیون‌ها دلار از صندوق خصوصی ملکه بریتانیا نیز در جزایر کیمن و برمودا سرمایه‌گذاری شده که بر آنها هیچ نظارت مالیاتی وجود ندارد.
همان طور که پس از انتشار اوراق پاناما ولوله‌ای به پا شد و آبروی بسیاری از دولتمردان به باد رفت، انتظار می‌رود که "اوراق پارادایز" نیز دامان عده‌ای از ثروتمندان متقلب را بگیرد.

WATCH LIVE: Texas officials provide updates on investigation into yester...