۱۳۸۸ مهر ۱۰, جمعه

عکس روز: کفش ها و ظالمان


۱۰ مهر ۱۳۸۸ | admin

دنیای ما:

اشتراس کان در ترکیه همان وضعیتی را شاهد بود که بوش رییس جمهور سابق آمریکا در عراق شاهد آن بود. رئیس IMF که به مناسبت نشست سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به ترکیه سفرکرده بود، به دعوت دپارتمان اقتصاد دانشگاه بیگلی استانبول برای دانشجویان این دانشگاه نیز سخنرانی می کرد که باپرتاب کفش از سوی یکی از دانشجویان معترض مواجه شد. عکس لحظه دستگیری دانشجوی شجاع ترک را که کفش به سوی اشتراس کان پرتاب کرده بود را نشان می دهد.

کفش ها و ظالمان….. نبرد سمبلیک مردم با عدالت ستیزان در جهان


خبرگزاری آریا- دومینیک اشتراس کان رییس صندوق بین المللی پول در ترکیه هزینه خشم مردم جهان نسبت به وضعیت نابسامان و غیر عادلانه جهان را در ترکیه پرداخت.
به گزارش سرویس تحلیل آریا؛ اشتراس کان در ترکیه همان وضعیتی را شاهد بود که بوش رییس جمهور سابق آمریکا در عراق شاهد آن بود.
در همین راستا؛خبرگزاری ها خبر دادند؛حضوردومینیک اشتراوس کان رئیس صندوق بین المللی پول/ IMF/ درترکیه، مورد اعتراض برخی مردم و دانشجویان این کشورقرارگرفت. رئیس IMF که به مناسبت نشست سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به ترکیه سفرکرده است به دعوت دپارتمان اقتصاد دانشگاه بیگلی استانبول برای دانشجویان این دانشگاه نیز سخنرانی کرد که باپرتاب کفش از سوی یکی از دانشجویان معترض مواجه شد.شیوه اعتراض این دانشجو یادآورپرتاب کفش از سوی “منتظرالزیدی “خبرنگارشبکه العراقیه به جرج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال گذشته بود. اقدام اعتراضی که توجه افکارعمومی ورسانه های جهان رابه عمق نارضایتی مردم عراق از حضور آمریکا در کشورشان جلب کرد و این بارنیز این دانشجوی ترک با اقدام خود سعی کرد که توجه افکارعمومی جهان رابه سیاست های IMF در ترکیه جلب کند. چنانکه رئیس IMF درپایان سخنرانی خود باشعارهای اعتراض آمیز دانشجویان سالن سخنرانی راترک کرد وشماری از مردم استانبول نیز دراعتراض به برگزاری نشست سالانه صندوق بین المللی پول وبانک جهانی اقدام به برگزاری تظاهرات کردند.
دومینیک اشتراس کان رئیس صندوق بین المللی پول نیز یک هفته قبل و در آستانه برگزاری نشست رهبران گروه بیست در آمریکا هشدار داده بود که بحران مالی و رکود اقتصادی هنوز پایان نیافته ، رشد و رونق اقتصادی جهان بسیار ضعیف است و نرخ رشد اقتصادی بسیار کمتر از میانگین آن پیش از آغاز بحران مالی است.وی در ادامه خواستار تلاش کشورهای مختلف جهان برای برقراری تعادل در تجارت و سرمایه گذاری شد.
وی گفت ، کشورهایی مثل چین که دارای مازاد تراز تجاری و مالی هستند باید با افزایش هزینه و مصرف داخلی ، به رشد و رونق اقتصادی جهان کمک کنند .
اشتراس کان افزود ، کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته باید برای گسترش و موفقیت جهانی سازی اقتصادی همکاری بیشتری داشته باشند .
رییس صندوق بین المللی پول افزود ، آمریکا می تواند با افزایش نرخ پس انداز و کاهش کسری بودجه ، نقش خود را ایفا کند . چین نیز باید با افزایش تقاضای داخلی و شناور کردن ارزش یوان نقش خود را برای خروج از بحران اقتصادی ایفا کند .وی افزود :بانک های جهان باید اقدامات زیادی را برای خروج از بحران انجام دهند.
صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود چشم انداز نظام مالی جهانی را بهتر از آنچه قبلا پیش بینی کرده بود، ترسیم کرده است. صندوق بین المللی پول در “گزارش ثبات مالی جهانی” می گوید در نتیجه مداخله دولت ها و بانک های مرکزی، خطرهایی که نظام مالی جهانی را تهدید می کرد کاهش یافته است.
این نهاد، میزان ضررهای ناشی از بحران مالی را ۱۵ درصد کمتر از ارزیابی قبلی خود تخمین زده ولی هشدار داده است که هنوز احتمال خطر جدی وجود دارد.کل زیان بانک ها در فاصله سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ قبلا ۴ تریلیون دلار تخمین زده شده بود ولی اکنون این رقم به ۳ تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار کاهش داده شده است.اگر چه این رقم هنوز قابل توجه است ولی به هر حال ۶۰۰ میلیارد دلار کمتر از رقمی است که صندوق بین المللی پول در ۶ ماه قبل تخمین زده بود.
صندوق بین المللی پول می گوید این تغییر به این دلیل است که رشد اقتصادی جهانی از آنچه قبلا تصور می شد سریع تر صورت می گیرد ، ولی این نهاد هشدار می دهد که از این بهبود نباید به عنوان بهانه ای برای تاخیر در انجام اصلاحات مالی ضروری استفاده کرد.
در گزارش صندوق بین المللی پول گفته شده که هنوز خطر وخیم تر شدن دوباره وضعیت مالی از بین نرفته و این احتمال وجود دارد که بانک ها برای تامین اعتبار مورد نیاز خود با مشکل روبرو شوند.
نویسندگان گزارش معتقدند که ترازنامه بانک ها بهتر شده است ولی این بانک ها برای حمایت از بهبود وضعیت اقتصادی هنوز به حد کافی قوی نشده اند.پیش بینی این وضعیت بر این اساس بوده که حتی اگر درآمد بانک ها در ۱۸ ماه آینده طبق انتظار افزایش یابد، این درآمد برای جبران ضرری که به این بانک ها در اثر عدم وصول طلب ها و سرمایه گذاری، وارد شده کافی نخواهد بود.
در مورد وضعیت کشورهای در حال توسعه، گفته شده که بحران مالی کاهش یافته ولی کشورهایی که محتاج به اخذ وام از خارج هستند هنوز آسیب پذیرند.
شایان ذکر است که انتشار این گزارش یک روز قبل از انتشار گزارش “چشم انداز اقتصادی جهان” توسط صندوق بین المللی پول صورت گرفته است.
انتظار می رود در گزارش چشم انداز اقتصادی جهان، نرخ پیش بینی شده برای رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۰، از دو و نیم درصد به سه درصد افزایش یابد.

نزدیک بود…..

عکس هایی از تظاهرات مردم ترکیه بر علیه نشست مشترک بانک جهانی و صندوق بین المللی پول

دنیای ما:

دومینیک اشتراوس کان، رئیس صندوق بین المللی پول از یک ضربه جانانه با کفش از سوی یک دانشجوی ترک، قسر در رفت. در عکس های پائین اشتراوس کان در حال سخنرانی در دانشگاه استامبول دیده می شود. در همان حال تظاهراتی بر علیه این نشست از سوی هزاران تظاهر کننده چه در دانشگاه این شهر و چه در خیابان ها صورت گرفت.

ازداشت اعضای شورای مرکزی و شورای تهران دفتر تحکیم وحدت

بیش از 14 نفر از از اعضای شورای مرکزی و شورای تهران دفتر تحکیم وحدت صبح امروز بازداشت شدند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر این اعضا در پی جلسه امروز شورای تهران دفتر تحکیم وحدت و توسط افرادی که لباس نیروی انتظامی بر تن داشتند، بازداشت شدند.

مهدی عربشاهی، میلاد اسدی، فرید هاشمی از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و نسیم سرابندی دبیر کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت در میان بازداشت شدگان هستند.

به جز 3 تن از اعضای شورای مرکزی و دبیر کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت، برخی از دانشجویان عضو شورای تهران تحکیم وحدت و اعضای انجمن های اسلامی دانشگاه های مختلف نیز جزو بازداشت شدگان هستند.

زهرا نیک پور، فواد فراهانی، هادی الم لی، عزت تربتی، مونا غفاری، حامد عزیزی، سیاوش حاتم، حمید موذن، حسین معصومی، حمید موذن و مجید عباسی از جمله دانشجویان بازداشت شده در جلسه امروز شورای تهران دفتر تحکیم وحدت هستند.


در حال حاضر و پس از مراجعه خانواده های این دانشجویان به کلانتری منطقه و پلیس امنیت، این نیروها از بازداشت های صبح امروز ابراز بی اطلاعی کرده اند.


حراج مدارس/طرح واگذاری تعدادی از مدارس به حوزه علمیه

در جهان امروز نهاد آموزش و پرورش از جمله نهادهای اجتماعی‌ست که دولت‌ها وظیفه دارند بی هیچ تبعیضی از طریق آن امر آموزش را در کشور برای همگان امکان‌پذیر گردانند. این موضوع در اصل 31 قانون اساسی ایران نیز آمده است که می گوید: "دولت موظف است وسائل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد". همین امر در "پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک" که ایران نیز از امضاء‌کنندگان آن است، در مواد 27 تا 29 به صراحت آمده است.


رقم ده میلیونی بی‌سوادان کشور حکایت از این دارد که نظام آموزشی ایران در این عرصه ناکاراست. با توجه به بودجه این وزارتخانه، آنجا که اعلام می‌شود، در سال گذشته هفت هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته، می‌توان به عمق فاجعه و ناکارایی نظام در این عرصه پی برد.

بنا بر آمار دولت در سال جاری سه میلیون و نیم کودکِ در سن تحصیل، به علل گوناگون امکان راهیابی به مدارس را ندارند، و این در حالی‌ست که 7 / 1 میلیون کودک در سطح کشور، "کودکانِ کار" هستند. یعنی این‌که، به جای تحصیل، برای ادامه زندگی، مجبورند کار کنند.

چند سالی پس از انقلاب، دولت به بهانه‌های گوناگون، خلاف قانون اساسی کشور، برای ثبت نام دانش‌آموزان دریافتِ شهریه را رسمیت بخشید. در حال حاضر شهريه هر دانش‌آموز در طول يك سال تحصيلی يك ميليون و ٨٠٠ هزار تومان است. پس از آن، تعدادی از مدارس را تحت عنوان "مدارس غیرانتفاعی" در اختیار بخش خصوصی قرار داد. در این مدارس که هم اکنون به شکل گسترده‌ای در سطح کشور فعالیت دارند، در واقع در ازای پول امکانات آموزشی بهتری در اختیار فرزندان خانواده‌های ثروتمند قرار می‌گیرد. به روایتی دیگر تبعیض بدین‌وسیله در جمهوری اسلامی سازماندهی می‌شود. امسال در ادامه همین سیاست، دولت احمدی‌نژاد برای برون‌رفت از مشکلات آموزشی کشور چاره دیگری اندیشیده است: حراج مدارس.

وزارت آموزش و پرورش اعلام داشته که قصد دارد 40 هزار مدرسه را به تعاونی‌ها واگذار کند. به موازات پخش این خبر، زمزمه "هیأت امنایی" کردن تعدادی از مدارس به گوش می‌رسد. این در حالی‌ست که شنیده می‌شود: "تفاهم‌نامه واگذاری بیش از چهار هزار مدرسه در سراسر کشور به امضای مدیر حوزه علمیه قم و وزیر آموزش و پرورش رسیده است".

اصغر عبداللهی، معاون مالی و اداری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اعلام این خبر، گفت: "در این تفاهم نامه که به امضای آیت الله مقتدایی به نمایندگی از حوزه علمیه و علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش، رسید، 4 هزار و 200 واحد آموزشی در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان به مدت 5 سال به مراکز حوزوی واگذار می‌شود".(خبرگزاری مهر 22 فروردین 1388)

در همین خبر آمده است: "در این تفاهم‌نامه تأمین فضای آموزشی در قالب واگذاری مدارس، تأمین مدیر با توافق حوزه، تأمین کادر تخصصی برعهده وزارت آموزش و پرورش، تأمین محتوای دینی و فرهنگی، فعالیت‌های فوق برنامه فرهنگی و تربیتی و ارائه خدمات مانند مستخدم و تأمین هزینه‌های جاری از تعهدات حوزه است."

در پی انتشار این خبر و اعتراض به آن، وزارت آموزش و پرورش اعلام داشت که هنوز تعداد این مدارس معلوم نیست (خبرگزاری مهر 5 اردیبهشت). معاون مالی و اداری "مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران" اما با تأیید این خبر، تأکید کرد که آموزش و پرورش تعدادی از مدارس کشور را در اختیار نهادهای دیگری نیز قرار داده است: "با امضای این تفاهم نامه، امکان واگذاری مدارس آموزش و پرورش به نهادهای مختلف حوزوی مانند مرکز مدیریت خواهران و برادران، جامعه المصطفی‌العالمیه و دیگر نهادهای حوزوی فراهم شده است"

چندي پيش رئيس دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان تنها راه‌حل بالا بردن كيفيت آموزشي در مدارس گفت: "آموزش و پرورش راهی جز واگذاری امور مدارس به بخش غيردولتی ندارد." (روزنامه فرهیختگان 23 شهریور 88)

با این حساب می توان تصور کرد، با اجرای این طرح، در سال تحصیلی جدید بیش از صدهزار دانش‌آموز به مدارسی خواهند رفت که در آنجا مقررات اسلامی شدیدتری به نسبت مدارس دیگر اعمال خواهد شد. دولت احمدی‌نژاد بدین‌وسیله امر آموزش و پرورش را در کشور بیش از پیش به ایدئولو‌ی اسلام شیعی خواهد آراست. شیرزاد عبدالهی، کارشناس آموزش و پرورش، در رابطه با این طرح در مصاحبه با رادیو آلمان می‌گوید: "می‌توان حدس زد که بحث کوتاه‌تر شدن طول تحصیل دختران، سن بلوغ دختران که باید زودتر به مدرسه بروند و زودتر تمام کنند تا به ازدواج و زندگی برسند، با این مسئله بی‌ارتباط نباشد. اصولاً در سال‌های اخیر غلظتِ این طرح‌ها زیاد شده".

متأسفانه تاکنون اذهان عمومی از واقعیت طرح واگذاری مدارس و این‌که چه اهدافی در پسِ پنهان آن نهفته، اطلاعی ندارد. آن‌چه اما معلوم است این‌که، رژیم طی سه دهه گذشته امر قدسی و مابعدالطبیعی دینی را در ایران به ایدئولوژی تبدیل کرده و سامانه نوینی را در تحولات سیاسی- اجتماعی و اقتصادی کشور پی ریخته است. فضای دینی کشور در این مدت گسترده‌تر شده، مکان‌های دینی را پشتِ سر گذاشته و نهادهای غیردینی را نیز در بر گرفته است. تصرفِ محیط آموزشی مدارس نیز در همین رابطه قابل بررسی است.
شهرزادنیوز


ادامه نگهداری دو تن از بازداشت شدگان تجمع بهشت زهر ادر بند 209

کبری زاغه دوست و همسرش اشکان اسکندری، که در جریان مراسم چهلم شهدای حوادث پس از انتخابات توسط ماموران وزارت اطلاعات در بهشت زهرا بازداشت شدند، با وجود گذشت دو ماه همچنان در بند 209 و در شرایط بلاتکلیفی به سر می برند.

گفته می شود، اشکان اسکندری پس از بازداشت و به محض ورود به بند 209، شعارهایی علیه محمود احمدی نژاد سر داد که موجب ضرب و شتم شدید وی از سوی مأموران و نگهبانان بازداشتگاه شد. وی همچنین از زمان بازداشت تاکنون در سلول انفرادی نگهداری می شود و با وجود وضعیت نامناسب روحی و روانی، از انتقال او به بند عمومی جلوگیری می شود.طبق اخبار رسیده، وی در چندین نوبت به شدت از سوی بازجویان و نگهبانان بند مورد ضرب و شتم قرار گرفته است، به طوریکه در اثر شدت جراحات وارده، وی روز گذشته از بند 209 به بیمارستان طالقانی تهران انتقال یافت و مورد مداوا قرار گرفت.

اخبار رسیده حاکی است، اشکان اسکندری به صورت مستمر و هر روزه، با فریاد و گریه، خواهان انتقالش به سلول های عمومی می شود، با این حال تاکنون، درخواست های متعدد او و همسرش مورد بی توجهی قرار گرفته است.

شمار بازداشت شدگان ماههای گذشته در تهران به صورتی است که هم اکنون بندهای امنیتی زندان اوین از جمله بند 209، 240 و بند 2 -الف با کمبود مکان برای نگهداری زندانیان مواجه شده اند. بسیاری از افرادی که در جریان تجمعات و اعتراضات بازداشت شده اند، طی این مدت به بندهای عمومی زندان اوین انتقال یافتند. اکثریت افراد بازداشت شده در تجمعات، پس از سپری کردن چند هفته در زندان با قرار وثیقه آزاد شده اند، با این وجود، ادامه نگهداری کبری زاغه دوست و اشکان اسکندری با توجه به عدم وابستگی حزبی و سیاسی آنان، موجبات تعجب و اعتراض خانواده هایشان را فراهم کرده است.

کمیته گزارشگران حقوق بشر