۱۳۸۸ آذر ۲۹, یکشنبه

object width="425" height="344">

مراسم سوگواري مردم نجف آباد به مناسبت اولين روز رحلت فقيه عاليقدر حضرت آيت الله العظمي منتظري به همراه اعتراض , ۲۹ آذر


علم ‌و صنعت عزادار شد (گزارش تصویری)

علم ‌و صنعت عزادار شد (گزارش تصویری)

دسامبر 20, 2009 ·

بعد از شنیدن خبر جانگداز رحلت آیت الله منتظری دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در حرکتی خودجوش با پخش اعلامیّه هایی در سطح دانشگاه، ساعت 12 روبروی مسجد این دانشگاه تجمّع کردند. بعد از جمع شدن دانشجویان، و پخش خرما و خواندن فاتحه، با حلقه زدن و سینه زنی شروع به مراسم عزاداری کرده و با شعارهایی همچون “الله اکبر” و “عزا عزا است امروز، روز عزاست امروز، ملّت سبز ایران صاحب عزا است امروز” و “منتظری زنده است، مرجع پاینده است، روحانی واقعی، منتظری صانعی” و “لا اله الّا الله” “ایرانی باغیرت، تسلیت، تسلیت” و “عزا عزا است امروز روز عزاست امروز، مرجع سبز ایران پیش خداست امروز” یاد و خاطر این مرجع والا مقام را گرامی داشتند. دانشجویان به سمت دانشکده ی مهندسی شیمی – محلّ تحصیل مهندس شهید کیانوش آسا- راه افتادند و بعد از نشستن روبروی دانشکده در حالی که تعداد آن ها به بیش از 500 نفر می رسید بعد از ذکر فاتحه با قرائت سوره ی یاسین -توسّط یکی از دانشجویان – سکوت کرده و تلاوت آیات قرآن را مستمع بودند. بعد از تلاوت قرآن با ذکر صلوات و فاتحه در ساعت 13:15 مراسم دانشجویان خانمه یافت. لازم به ذکر است حضور نیروهای حراستی مانند همه ی تجمّعات دانشجویان، محسوس و پرتعداد بود.

منبع عکس و نوشته: صفحه‌ی سبز دانشجویان علم و صنعت در فیسبوک

http://www.facebook.com/pages/dnsjwyn-sbz-dnsgh-lm-w-nt-IUST-Green-Students/125056921226?ref=nf

آيت‌الله منتظری: از مشروعيت‌بخشی به نظام تا سلب مشروعيت از ولايت مطلقه

By جنبش خرداد

آيت‌الله حسينعلی منتظری از مراجع تقليد شيعيان با زندگی خود به مدت سه دهه بر روند پرنشيب و فراز جمهوری اسلامی تأثير گذارد. وی به فقيهی شهرت داشت که با انتقاد سرسخت از حاکميت ولايت مطلقه همواره در کنار مردم بوده است

آيت‌الله حسينعلی منتظری در سال ۱۳۰۱ در نجف‌آباد اصفهان در يک خانواده کشاورز به دنيا آمد. وی تا ۱۹ سالگی در مدرسه علميه اصفهان و پس از آن در حوزه علميه قم به تحصيل علوم دينی و حوزوی پرداخت.

پس از ماجراهای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و تبعيد خميني، منتظری بيش از پيش به فعاليت‌های سياسی روی آورد تا آنجا که در سال ۱۳۴۵ برای اولين بار توسط ساواک بازداشت شد.

تا سال ۱۳۵۷ و پيروزی انقلاب اسلامی در ايران، حسينعلی منتظری پنج بار تبعيد و سه دوره زندانی شد. وی در آبان ۱۳۵۷ به همراه بقيه زندانيان سياسی از جمله آيت‌الله طالقانی از زندان آزاد شد.

ولايت “مطلقه” از جمله مصاديق شرک است

با تشکيل مجلس خبرگان قانون اساسی در سال ۱۳۵۸آيت الله منتظرى رياست آن را بر عهده گرفت. وی در تدوين قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران نقش مهمى ايفا كرد و از عوامل كليدى در گنجاندن اصل “ولايت فقيه” در قانون اساسى بود.

ولی وی سی سال پس از گنجاندن اين اصل در قانون اساسی و چندماه پيش از مرگ اعلام کرد که آنچه او تحت عنوان “ولايت فقيه” گفته، در مورد امور فقهی است و نه سياسی، و اظهار داشت که امور سياسی بايد به وسيله کارشناس متخصص حل و فصل شود.

آقای منتظری همچنين گنجاندن لفظ مطلقه برای ولايت فقيه در قانون اساسی را که در سال ۱۳۶۸ و پس از مرگ خمينی روی داد، نفی کرده و گفت: «در زمان بازنگری قانون اساسي، به جهت ايراداتی که به افزايش اختيارات ولی فقيه و شمول مطلق اين اختيارات داشتم، با آن مخالفت كرده ‌و باور دارم که حتی پيامبر اکرم نيز از حق ولايت مطلقه برخوردار نبوده و ولايت مطلقه‌ فقيه را از جمله مصاديق بارز شرک مي‌دانم».

مخالفت با خمينی به خاطر اعدام زندانيان سياسی

مجلس خبرگان رهبري، در سال ۱۳۶۴ آيت‌الله منتظری را به عنوان جانشين خمينی معرفی کرد.

آيت‌الله منتظری تا سال ۱۳۶۸ جانشين خمينی بود. او بارها از سوی وی با عناوينی چون ��حاصل عمر من��، ��ذخيره‌ی انقلاب��، ��برج بلند اسلام��، ��فقيه عاليقدر�� و ��مجاهد بزرگوار�� ناميده شد. اما اختلافات او با خمينی و شيوه اداره حکومتش از سال ۶۶ آغاز شد.

ماجرای مهدی هاشمی برادر داماد آيت‌الله منتظری را مي‌توان اولين نشانه‌ی اختلاف بين اين دو مرجع تقليد شيعه دانست. مهدی هاشمي، مسئول واحد نهضت‌های آزادي‌بخش سپاه پاسداران، در سال ۱۳۶۴ دستگير شد. وی در يک برنامه تلويزيونی به دست داشتن در ماجرای مک‌فارلين، رابطه با ساواک، خارج کردن اسلحه و مهمات از سپاه و نيز قتل چند روحانی اعتراف کرد. هاشمی در سال ۱۳۶۶ اعدام شد.

پس از اعدام مهدی هاشمي، آيت‌الله منتظری که وی را بيگناه مي‌دانست در اعتراض به بازداشت و محاکمه‌ او کلاس‌های درسش را تعطيل کرد.

سال ۱۳۶۷ و اعدام‌ دسته‌جمعی مخالفان سياسی جمهوری اسلامی که از سال‌ها قبل در زندان بودند و دوران محکوميتشان را مي‌گذراندند، دومين مورد اختلاف آيت‌الله منتظری با خمينی بود. وی دراين مورد نامه‌ای نيز خطاب به آيت‌الله خمينی نوشت و در آن نسبت به اين اعدام‌ها اعتراض کرد.

در بخشی از اين نامه همچنين به وقوع شکنجه تجاوز در زندان‌های جمهوری اسلامی اشاره شده و آمده است: «آيا مي‌دانيد که جنايت‌هايی در زندان‌های جمهوری اسلامی به نام اسلام در حال وقوعند که شبيه آن در رژيم منحوس شاه هرگز ديده نشد؟ آيا مي‌دانيد که تعداد زيادی از زنداني‌ها تحت شکنجه توسط بازجويانشان کشته شده‌اند؟ آيا مي‌دانيد که در زندان مشهد حدود ۲۵ دختر به خاطر آنچه بر آنها رفته بود مجبور به درآوردن تخمدان يا رحم شدند؟ آيا مي‌دانيد که در برخی از زندان‌های جمهوری اسلامی دختران جوان به زور مورد تجاوز قرار مي‌گيرند؟»

عزل از مقام جانشينی رهبری

در طول اين مدت همچنين اطرافيان خمينی و کسانی که با افکار آيت‌الله منتظری مخالف بودند، به جوسازی عليه او دست زدند و اين جوسازي‌ها سرانجام منجر به انتشار دو نامه‌ی معروف خمينی خطاب به آيت‌الله منتظری شد.

آيت‌الله منتظری در کتاب “خاطرات” خود دلايل و شواهدی را آورده است، مبنی بر اين‌که نامه‌ی اول خمينی که در تاريخ ششم فروردين ۱۳۶۸ نوشته شده، توسط احمد خمينی فرزند خمينی نگاشته شده و از انشای آقای خمينی دور است. اما يک روز پس از انتشار اين نامه، آقای خمينی نامه‌ ديگری با همان مضمون خطاب به آيت‌الله منتظری نوشت و وی را به دليل ��انحراف از مسير انقلاب�� از سمت جانشينی خود عزل کرد. آقای منتظری نيز در تاريخ هشتم فروردين، نامه‌ استعفای رسمی خود از مقام جانشينی رهبر را منتشر کرد.

از آن زمان روند حذف نام و هرآنچه که مربوط به آيت‌الله منتظری مي‌شد، آغاز گشت. جمع‌آوری عکس‌ها و پوسترهای او از ادارات و دانشگاه‌ها و مدارس، حذف نقل‌ قول‌هايی از وی بر روی ديوارها و اماکن عمومی و تحريم صوتی و تصويری او در تمامی رسانه‌ها از جمله اين اقدامات بود.

از آن زمان به بعد چندين نوبت گروه‌های فشار و افراد نيروی انتظامی و سپاه به منزل و دفتر آيت‌الله منتظری در قم حمله کرده و در چند مورد اموال وی را نيز با خود بردند. آيت‌الله منتظری اما از ادامه‌ انتقادها فروگذار نکرد و هرازگاهی به بهانه‌های مذهبی يا سياسی انتقادات خود را از شيوه‌ اداره کشور در چارچوب “ولايت مطلقه فقيه” ابراز مي‌داشت.

حصر خانگی به خاطر انتقاد از خامنه‌ای

در آبان ماه سال ۱۳۷۶ وی يک بار ديگر در جريان يک سخنرانی به مناسبت تولد امام اول شيعيان (۱۳ رجب)، بر محدود بودن قدرت رهبری طبق قانون اساسی تأکيد کرد و اظهار داشت که مسلمانان در انتخاب مرجعيت شيعه مختارند.

پس از اين سخنرانی نيروهايی از سپاه و بسيج و وزارت اطلاعات به منزل مسکوني، دفتر و حسينيه وی در قم حمله بردند و ضمن شکستن و تخريب اموال، اسناد و مدارکی را نيز با خود بردند.

پس از اين جريان حسينيه آيت‌الله منتظری به دستور دادگاه ويژه روحانيت پلمپ و درهای ورودی آن به منزل وی نيز مسدود شد. مقابل در ورودی منزل آقای منتظری نيز از آن تاريخ، يک پاسگاه خيابانی متعلق به سپاه قرار داده شده که تمامی رفت و آمدها را کنترل مي‌کند.

آيت‌الله منتظری پس از سخنرانی مشهور به ۱۳ رجب و انتقادهای شديد به شيوه‌ حکومت خامنه‌ای و نحوه‌ انتخاب او به عنوان ولی فقيه، به مدت بيش از ۵ سال در حبس خانگی به سر برد.

شرط رهبری عدالت و امانت‌داری است

در جريان انتخابات رياست جمهوری اخير و اعتراضات مردمی نسبت به نتايج آن نيز، آيت‌الله منتظری چندين مرتبه موضع‌گيری کرد و رسما اعلام کرد که ولی فقيه بدون انتخاب آزاد مردم مشروعيت ندارد.

وی همچنين از دست دادن شرايط رهبری چون عدالت و امانتداری را موجب عزل خود به خودی اين مقام دانست و ولايت چنين شخصی را نيز ��جائرانه�� خواند. آيت‌الله منتظری در اين مورد گفت: «تصدی چنين افرادی هيچگونه مشروعيتی ندارد و چنانچه به زور يا فريب و تقلب بر آن منصب بمانند مردم بايد عدم مشروعيت و مقبوليت آنها را در نزد خود و برکناری آنان را از آن منصب با رعايت مراتب امر به معروف و نهی از منکر و انتخاب مفيدترين و کم هزينه‌ترين راه ممکن ابراز داشته و بخواهند.»

آيت‌الله حسينعلی منتظری در سحرگاه يک‌شنبه ۲۹ آذرماه / ۲۰ دسامبر در سن ۸۷ سالگی در شهر قم بدرود حيات گفت.

منبع: صدای آلمان

اين هم طرز فكر آخوند روشنفكر و نماد مجلس جمهوري اسلامي

از اول عمرم تا بحال برایم بسیار مهالک در بر و بحر اتفاق افتاده و هیچکدام به بدنم لرزه درنیامده بود* ، آخر ما هر چه تامل می کنیم می بینیم خداوند قابلیت در زن ها قرار نداده ست که لیاقت انتخاب کردن را داشته باشند ، اینها از آن زمره ند که عقول شان استعداد ندارد و در حقیقت تحت قیومیت قرار دارند ، چطور ممکن است به اینها حق انتخاب کردن داده شود”

*در ارتباط با پیشنهاد چند تن از نمایندگان مترقی مجلس دایر بر منظور کردن حق رای برای زنان در قانون اساسی مشروطیت / جلسه یازدهم شعبان سال قمری 1329

سخنراني مرحوم مدرس در مجلس

خمینی متن آخرین مكاتبه آیت الله منتظری با امام خمینی


به گزارش آینده به نقل از صحیفه خمینی متن آخرین مكاتبه آیت الله منتظری با ا خمینی (ره) و جوابیه خمینی به ایشان بدین شرح می باشد:

بسم اللّه الرحمن الرحیم.

محضر مبارك آیت اللّه العظمى امام خمینى - مدظله العالى

پس از سلام و تحیت، مرقومه شریفه مورخ 6/1/68 واصل شد.
ضمن تشكر از ارشادات و راهنماییهاى حضرتعالى به عرض مى رساند، مطمئن باشید همان طور كه از آغاز مبارزه تاكنون در همه مراحل همچون سربازى فداكار و از خود گذشته و مطیع در كنار حضرتعالى و در مسیر اسلام و انقلاب بوده ام، اینك نیز خود را ملزم به اطاعت و اجراى دستورات حضرتعالى مى دانم، زیرا بقا وثبات نظام اسلامى مرهون اطاعت ازمقام معظم رهبرى است.

براى هیچ كس قابل شك نیست كه این انقلاب عظیم تا كنون در سایه رهبرى و ارشادات حضرتعالى از خطرات مهمى گذشته ، و دشمنان زیادى همچون منافقین كوردل، كه دستشان به خون هزاران نفر از مردم و شخصیتهاى عزیز ما و از جمله فرزند عزیز خود من(1) آغشته است، و سایر جناحهاى مخالف و ضد انقلاب و سازشكار و لیبرال مابهاى كج فكر را رسوا واز صحنه خارج نموده است.

آیا جنایات هولناك وضربات ناجوانمردانه این روسیاهان كوردل به انقلاب و كشور و ملت عزیز و فداكار ما فراموش شدنى است? و اگر بلندگوهاى آنان و رادیوهاى بیگانه خیال مى كنند با جوسازیها و نشر اكاذیب و شایعه پراكنیها به نام اینجانب مى توانند به اهداف شوم خود برسند و در همبستگى ملت ما رخنه كنند، سخت در اشتباهند.

و راجع به تعیین اینجانب به عنوان قائم مقام رهبرى، خود من از اول جدا مخالف بودم، و با توجه به مشكلات زیاد و سنگینى بار مسئولیت، همان وقت به مجلس خبرگان نوشتم كه تعیین اینجانب به مصلحت نبوده است.

و اكنون نیز عدم آمادگى خود را صریحا اعلام مى كنم.

و از حضرتعالى تقاضا مى كنم به مجلس خبرگان دستور دهید مصلحت آینده اسلام و انقلاب و كشور را قاطعانه در نظر بگیرند.

و به من اجازه فرمایید همچون گذشته یك طلبه كوچك و حقیر در حوزه علمیه به تدریس و فعالیتهاى علمى و خدمت به اسلام و انقلاب، زیر سایه رهبرى حكیمانه حضرتعالى، اشتغال داشته باشم.
و اگر اشتباهات و ضعفهایى كه لازمه طبیعت انسان است رخ داده باشد، انشاءاللّه با رهبریهاى حضرتعالى مرتفع گردد.

و از همه برادران و خواهران عزیز و علاقه مند تقاضا مى كنم مبادا در مورد تصمیم مقام معظم رهبرى و خبرگان محترم، به بهانه حمایت از من، كارى انجام دهند و یا كلمه اى بر زبان جارى نمایند، زیرا مقام معظم رهبرى و خبرگان جز خیر و مصلحت اسلام و انقلاب را نمى خواهند.

امید است این شاگرد مخلص را همیشه از راهنماییهاى ارزنده خود بهره مند، و از دعاى خیر فراموش نفرمایید.

والسلام علیكم و رحمةاللّه و بركاته .
7 / 1 / 68 - حسینعلى منتظرى

پاسخ امام خمینی(ره):

8 فروردین 1368 / 20 شعبان 1409

بسم اللّه الرحمن الرحیم


جناب حجت الاسلام و المسلمین آقاى منتظرى - دامت افاضاته با سلام و آرزوى موفقیت براى شما، همانطور كه نوشته اید رهبرى نظام جمهورى اسلامى كار مشكل و مسئولیت سنگین و خطیرى است كه تحملى بیش از طاقت شما مى خواهد.

و به همین جهت، هم شما و هم من از ابتدا با انتخاب شما مخالف بودیم، و در این زمینه هر دو مثل هم فكر مى كردیم.

ولى خبرگان به این نتیجه رسیده بودند، و من هم نمى خواستم در محدوده قانونى آنها دخالت كنم.
از اینكه عدم آمادگى خود را براى پست قائم مقامى رهبرى اعلام كرده اید پس از قبول، صمیمانه از شما تشكر مى نمایم.

همه مى دانند كه شما حاصل عمر من بوده اید، و من به شما شدیدا علاقه مندم.

براى اینكه اشتباهات گذشته تكرار نگردد، به شما نصیحت مى كنم كه بیت خود را از افراد ناصالح پاك نمایید، و از رفت و آمد مخالفین نظام،كه به اسم علاقه به اسلام و جمهورى اسلامى خود را جا مى زنند، جدا جلوگیرى كنید.

من این تذكر را در قضیه مهدى هاشمى هم به شما دادم.

من صلاح شما و انقلاب را در این مى بینم كه شما فقیهى باشید كه نظام و مردم از نظرات شما استفاده كنند.

از پخش دروغهاى رادیو بیگانه متاثر نباشید.

مردم ما شما را خوب مى شناسند، و حیله هاى دشمن را هم خوب درك كرده اند كه با نسبت هر چیزى به مقامات ایران كینه خود را به اسلام نشان مى دهند.

طلاب عزیز، ائمه محترم جمعه و جماعات، روزنامه ها، و رادیو - تلویزیون، باید براى مردم این قضیه ساده را روشن كنند كه در اسلام مصلحت نظام از مسائلى است كه مقدم بر هر چیز است، و همه باید تابع آن باشیم.

جنابعالى انشاءاللّه با درس و بحث خود حوزه و نظام را گرمى مى بخشید.

آخرین عکس است که از آیت‌الله منتظری

سایت آینده

این سایت همچنین خبر منتشر شده در خبرگزاری ایرنا را «توهین مکرر و زننده» نامیده که به نوشته این سایت طبق قانون مستوجب مجازات است.

* ساعت 12:05 – فضای شهر قم امنیتی گزارش شده است. چند شاهد عینی از این شهر در تماس با مردمک خبر از حضور نیروهای گارد ویژه در خیابان نزدیک به بیت آیت‌الله منتظری دادند. هنوز دولت نسبت به خبر درگذتشت آیت‌الله‌ منتظری واکنش نشان نداده است.

* ساعت 12:00 – «لطفا» در تویتر خود خبر از گردهمایی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در ساعت 12 در سوگ آیت‌الله منتظری داده است.

* ساعت 11:55 – مردم به سوی بیت‌ آیت‌الله منتظری در حال حرکت هستند. پارلمان نیوز در گزارشی می‌نویسد:

بعد از انتشار خبر درگذشت این مرجع تقلید مقلدان و دوستداران ایشان در قم در بیت ایشان حاضر شده‌اند، همچنین برخی از مراجع تقلید از جمله آیت الله موسوی اردبیلی، شبیری زنجانی، بیات زنجانی، صانعی و امینی در بیت آیت‌الله منتظری حضور یافته‌اند.

علاقمندان به این مرجع تقلید از شهرهای تهران، اصفهان، نجف آباد و… در حال حرکت به سمت قم هستند.

بازار نجف‌آباد امروز تعطیل است

آمادگی مردم برای عزاداری در نجف‌آباد، زادگاه آیت‌الله منتظری منتشر کرده است. آنطور که از این عکس‌ها به نظر می‌رسد، بازار نجف‌آباد امروز تعطیل است.

* ساعت 13:45 – تورجان عکس‌های زیر را که مربوط به حضور علما و مراجع در بیت آیت‌الله منتظری در قم است منتشر کرده است:

ویدئوی زیر که در یوتیوب منتشر شده به نظر می‌رسد مربوط به تظاهرات امروز دانشجویان در دانشگاه علم‌وصنعت تهران است. تظاهرکنندگان در این ویدئو شعار می‌ده


تجمع بسیار گسترده مردم شهر نجف آباد


گزارش لحظه به لحظه از واکنش‌ها به درگذشت آیت‌الله منتظری

دسامبر 20, 2009 ·

تماس تهديد آميز وزارت اطلاعات:در مراسم “آيت الله العظمي منتظري” شركت نكنيد

By oceania5


(جرس): ماموران وزارت اطلاعات عصر امروز(يكشنبه) در تماس تلفني با گروهي از فعالان سياسي و مطبوعاتي آنها را تهديد كردند در صورت حضور در مراسم تشييع پيكر”آيت الله العظمي منتظري” بازداشت خواهند شد.

تاكنون چندين نفر از فعالان سياسي در گفت و گو با خبرنگار “جرس”، خبر تلفن تهديد آميز وزارت اطلاعات را تاييد كرده اند. يكي از اين افراد به جرس گفت كه ماموران او را تهديد كرده اند اگر قصد شركت در تشييع پيكر آيت الله العظمي منتظري را داشته باشد پيش از رسيدن به شهر قم بازداشت خواهد شد. پيش از اين نيز در آستانه راهپيمايي 13 آبان گروهي از فعالان سياسي و مطبوعاتي از سوي وزارت اطلاعات تهديد شده بودند كه اگر قصد شركت در تجمع را داشته باشند بازداشت خواهند شد.

نتیجه تلخ یک بررسی: باورکردنی نیست،تجاوزات به بازداشت شدگان سیستماتیک بوده است؛ رمز شرم آور فتح المبین

دسامبر 20, 2009

اولین بار که گزارش تجاوزها به بازداشت شده گان معترضان سبز انتخاباتی منتشر شد گمان می رفت ناشی از درهم ریختگی در مدیریت برخی بازجویان قصی القلب و ددمنشی باشد که در بازداشتگاه ها به طور پراکنده وارد می شدند تا اینکه از زبان بابک داد در مورد تجاوز وقیحانه به یک نوجوان بازداشتی و رمز" فتح المبین "به کار رفته در این تجاوز پرده برداشته شد. به تدریج افراد متعدد دیگری از این امر سخن گفتند که در این بلاگ گزارش داده شد ولی هیچگاه گمان قطعی به سیستماتیک بودن تجاوزات بر اساس یک دستور از بالا نمی رفت تا اینکه در گزارشات دیگر بخصوص اعترافات یک بسیجی نادم به رمز فتح المبین در تجاوز به عزیزان بازداشتی اشاره شد.

پیش از این گزارشهایی در صدور جواز تجاوز به زندانیان از زبان" مصباح" مطالبی در وبلاگها دیده بودیم ولی هیچگاه آنها را منتشر نکردیم و آنها را ساختگی می پنداشتیم و هیچگاه گمان نمی کردیم موضوع مذکور قابل طرح باشد. رهبری که ادعای دین مداری او گوش فلک را کر کرده است دستوربه شنیع ترین عملی که در نظام اسلامی خود آقایان حکم سنگسار برای آن در نظر گرفته اند و تا به حال صدها نفر به این بهانه به وحشی ترین شکل (سنگسار) روانه مرگ کرده اند، بدهد یا دستور دهندگان را در ماوای خود ارتقاء مقام بدهد و یا با سکوت خود به عنوان عالیجناب سرخ پوش بر این اعمال ننگین صحه بگذارد.

منتظری،مرجع شیعیان اسلام ،در خواب در گذشت.


احمد منتظری، همچنین خبر داده است که از اولین ساعات صبح امروز روحانیون بلندپایه قم در بیت آیت الله منتظری حضور یافته اند.همزمان گروه های مختلف مردمی از سراسر کشور راهی قم شده و دانشگاه های کشور نیز،خبر از تعطیلی سراسری داده اند.

براساس اطلاعات رسیده،مقامات حکومتی بعد از انتشار این خبر،با تشکیل ستاد بحران، خواستار دفن فوری پیکر آیت العظمی منتظری شده اند اما براساس اعلامیه دفتر آیت الله منتظری، پیکر این مرجع شیعه، فردا،دوشنبه در ساعت ده صبح از مقابل منزل وی تشییع و در حرم حضرت معصومه دفن خواهد شد.گفتنی ست هفتمین روز درگذشت آیت الله العظمی منتظری مصادف با روز عاشوراست.

.

آیا یک کمونیست می تواند در مرگ یک “فقیه عالیقدر” آهی بکشد

By جنبش خرداد

قبل از هر چیز باید اعتراف کنم که من یک کمونیست هستم و به آن کلام بزرگ کارل مارکس که “دین افیون مردم است” ، از ته دل و به همان معنایی که او می گوید ، باور دارم. این را همچون “اشهد” خودم دارم می گویم تا تکلیف خودم را با همه روشن کرده باشم. ولی همچنین باید اعتراف کنم که در مرگ آیت الله منتظری از ته دل عزادارم. و یادتان هم باشد که این اصطلاح “آیت الله” را هم عمداً به کار می گیرم.
حسینعلی منتظری فقط یک مسلمان سنتی معمولی نبود ، یکی از مدافعان فقه اسلامی و فراتر از همه اینها ، یکی از نظریه پردازان کلیدی ولایت فقیه بود : نظام حکومتی سرکوب گری که جهنمی واقعی در کشور ما به پا کرده است. البته او در این اواخر از مسؤولیت خود در پایه گذاری ولایت فقیه ابراز شرمندگی کرد ، ولی تا آخر بر این باور ماند که فقه اسلامی را می توان به شیوه ای انسانی اجراء کرد. و خودِ این باور نمودار محدودیت افق های نظری او بود. زیرا فقه اسلامی مجموعه ای است از قوانین یک جامعه عهد بوقی که اجرای شان در دنیای امروز ، بی ولایت فقیه یا با ولایت فقیه ، خواه ناخواه به فاجعه انسانی وحشتناکی می انجامد. من واقعاً نمی فهمم چگونه می توان مثلاً قوانینی را که زن را نصفِ مرد ، پدر را صاحبِ سرنوشتِ کودک ، برده را دارایی برده دار و از دین برگشته گان را محکوم به مرگ اعلام می کنند ، به شیوه ای انسانی اجراء کرد؟! بنابراین ، بی آن که قصد اسائه ادب داشته باشم ، معتقدم که او یک متفکر تاریک اندیش بود و تا آخر عمر هم چنین ماند.
ولی شاهکار همین حسینعلی منتظری این بود که به عنوان یک انسان ، حساسیت به رنج انسان های دیگر را از دست نداد و کوشید این حساسیت انسانی را به بهایی سنگین حفظ کند و حتی گاهی بر صغری و کبرایی که در فقه محبوبش می چینند ، مقدم بشمارد. او نشان داد که می توان این حساسیت را ( که خودش “رأفت اسلامی” می نامید ) حتی در عین پایبندی به تاریک ترین و خشن ترین جزم های فکری حفظ کرد. چند نفر را می شناسید که درست در یک قدمی قدرت به خاطر حساسیت انسانی اش از همه چیز بگذرد؟ او در سال ۱۳۶۷ در شرایطی به مخالفت با قتل عام زندانیان سیاسی برخاست و روی مخالفت خود پافشاری کرد که می دانست خمینی در آستانه مرگ است و او با دستیابی به مقامی با اختیارات نیمه خدایی می تواند خیلی چیزها را عوض کند. نمی شود و نباید فراموش کرد که او علی رغم همه اشتباهات قبلی اش ، به وسوسه سکوتِ مصلحت آمیز در مقابل آن فاجعه وحشتناک تن در نداد. همین جا لازم است یادآوری کنم که برخلاف ادعای کسانی که او را مدافع حقوق بشر می دانند ، او به حقوق بشر به معنای مدرن کلمه اعتقادی نداشت و با پای بندی به فقه نمی توانست هم اعتقاد داشته باشد. و تصادفاً اهمیت قضیه در همین جاست: او علی رغم حفظ باورهایش ، حساسیت انسانی خود را حفظ کرد و مهم تر از همه ، به خاطر این حساسیت بهای سنگینی پرداخت. به این خاطر است که او را “آیت الله” می نامم. “ایت الله” یعنی نشانه خدا. من به تبعیت از کارل مارکس که ( به تبعیت از باروخ اسپینوزا ) می گفت “انسان برای انسان خداست” ، حساسیت به رنج انسان ها را یک نشانه خدایی می دانم و به همین دلیل در مرگ آیت الله منتظری از ته دل عزادارم.
محمد رضا شالگونی – ۲۹ آذر ۱۳۸۸

برچسب‌ها: ,

ربودن‌وشكنجه‌فرزندنماینده‌سابق‌

آذر 1388 سایت آینده
گزارشهای دریافتی از بازداشت چند روزه برخی دانشجویان دستگیر شده به دست عواملی خبر می دهد كه هیچ یك از مسئولین امنیتی كشور حاضر به پذیرش مسئولیت آن نمی شوند.

به گزارش "آرمان ایران" در روز 16 آذر پس از برگزاری تظاهرات اعتراضی برخی دانشجویان در دانشگاه های تهران، فرزند رئیس سابق یكی از دانشگاه های كشور كه سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی را نیز داشته بوسیله افراد ناشناسی دستگیر و به نقطه نامعلومی برای طی دوره بازداشت و بازجویی های مكرر منتقل می شود.

خانواده دانشجوی دستگیر شده پس از چند روز پیگیری از محل دستگیری وی به هیچ نقطه روشنی نمی رسند و مراجع رسمی كشور نیز هیچ یك مسئولیت این دستگیری را تقبل نمی نمایند و در حالیكه 5 روز پس از دستگیری وی سپری می شود، وی در خیابان های تهران رها می گردد. وی با بیان آنكه تمام 5 روز بازداشت را باچشمان بسته و دست های دستبند زده و پاهای زنجیر شده گذرانده است، از رفتار بسیار بد و توام با شكنجه دستگیر كنندگانش خبر می دهد.

ضربات ناشی از كتك كاری های صورت گرفته بوسیله این گروه ظاهرا خودسر به نحوی بر او تاثیر گذارده كه هم اكنون قسمت مهمی از حافظه خود را از دست داده است ووی در حال مداوا بوسیله پزشكان می باشد.

به گزارش خبرنگار "آرمان ایران" هنوز پیگیری های خانواده دانشجوی شكنجه شده برای آگاهی از گروه دستگیر كننده فرزندشان به هیچ نتیجه روشنی نرسیده است.

نكته قابل ذكر در حادثه پیش آمده برای این دانشجو آنست كه دستگیركنندگانش روز پیش از آزادی این دانشجو با ارسال یك اس ام اس پدر وی را در جریان دستگیری فرزندش و اینكه فردا وی آزاد می شود قرار می دهند، این پیام كوتاه نیز به نحوی ارسال شده بود كه فرستنده آن قابل شناسایی نبوده است!

هنوز از ماهیت و هدف این افراد، اطلاعاتی به دست نیامده ولی این قبیل حوادث زنگ هشداری است برای مسئولینی كه به حمایت نهادهای غیر رسمی و لباس شخصی در مناسبت ها دل خوش نموده و از عواقب دخالت آنها در برخورد با مخالفین احتراز نمی نمایند. ظاهرا مسئولین رسمی رسیدگی به امنیت كشور نیز از اقدامات چنین گروه هایی شاكی می باشند اما منشا آن را هنوز نتوانسته اند كشف نمایند
.

مادر کیانوش و کامران آسا در مصاحبه با روز:

مادر کیانوش و کامران آسا در مصاحبه با روز:
یک پسرم در سینه‌ خاک و یکى در کنج زندان
کاوه قاسمی کرمانشاهی
صبح روز 16 آذر کامران آسا برادر دانشجوی جان‌باخته کیانوش آسا، زمانى که مى‌خواست براى حضور در مراسم روز دانشجو وارد دانشگاه علم و صنعت شود از سوى مأموران انتظامى بازداشت شد. دانشگاه علم و صنعت محل تحصیل کیانوش در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی پتروشیمی بود. دانشجویان این دانشگاه مى‌خواستند همزمان با روز دانشجو از کیانوش آسا نیز تجلیل به عمل آید، بنا بر این از خانواده وى نیز دعوت شده بود تا در این مراسم شرکت کنند.بازداشت کامران در حالی اتفاق مى‌افتد که هنوز شش ماه از کشته شدن برادرش در تجمع اعتراض آمیز 25 خرداد در میدان آزادی تهران نگذشته است. فاطمه فلاح، مادر کیانوش و کامران که داغدار از دست دادن فرزندش است، این بار در مصاحبه با روز از کامران گفته است و اینکه "به شدت" نگران اوست.خانم فلاح کامران آسا کى و چگونه بازداشت شده است؟

روز 16 آذر بین ساعت 10 تا 11 صبح کنار در دانشگاه علم و صنعت در تهران توسط چند مأمور نیروی انتظامی بازداشت شده است. همراه یکى دیگر از بستگان ما که دوست کیانوش هم بود. البته این پسر را یک روز بعد با گرفتن تعهد آزاد کردند، اما گویا کامران را به زندان اوین منتقل کرده‌اند و من از این بابت خیلى نگران هستم.کامران برای حضور در مراسم 16 آذر به تهران رفته بود؟

بله، دانشجویان و همکلاسى‌هاى کیانوش در دانشگاه علم و صنعت از ما دعوت کرده بودند تا به مناسبت روز دانشجو در مراسمى که قرار بود در تجلیل از کیانوش برگزار شود شرکت کنیم. همان طور که مى‌دانید کیانوش، دانشجوى نخبه‌ این دانشگاه بود و داشت ترم آخر فوق لیسانس در رشته‌ مهندسى پتروشیمى را مى‌گذراند.من خودم به دلیل بیماری نتوانستم بروم، اما کامران به نمایندگی از طرف خانواده رفت. آن روز تاج گلی را با عکس برادرش تهیه کرده بود که به دانشگاه ببرد،اما قبل از اینکه وارد دانشگاه شود او و همراهش را بازداشت کرده‌اند.از وضعیت کامران خبر دارید؟ مى‌دانید کجاست؟

نه، به جز شب اول که با خواهرش تماس گرفت و گفت بازداشت شده، دیگر تماسى نداشته تا از وضعیتش باخبر شویم. اما کسی که با او بازداشت شد و روز بعد او را آزاد کردند مى‌گوید کامران و یک تعداد دیگر از بازداشتى‌ها را مى‌خواستند به اوین انتقال بدهند. من نمى‌دانم چرا پسرم را آزاد نکردند.مگر او چه کار خلافى انجام داده است. فقط مى‌خواسته در مراسم بزرگداشت برادرش در دانشگاه شرکت کند. تازه هنوز وارد دانشگاه نشده بود که بازداشتش کردند.برای پیگیری وضعیت کامران چه اقدامی انجام داده‌اید؟

دخترم با آقای نیکبخت که وکیل پرونده کیانوش است صحبت کرد. گفتند فعلاً کاری از دست کسی بر نمى‌آید. الان هم که به تعطیلات برخوردیم، اما قرار شد شنبه به تهران برویم تا ببینیم چه مى‌شود. خودم هم گیج شدم. نمی‌دانم چکار باید بکنم. در تهران کسی را نداریم که دنبال کار کامران بفرستیم. خیلی مى‌ترسم. ما خاطره خوبى از این پیگیرى‌ها نداریم. یک هفته کامران و پرستو دخترم به تمام بازداشتگاه‌ها و بیمارستان‌هاى تهران راسر زدند، اما آخر کار کیانوش را در پزشکى قانونى پیدا کردند.اما این بارخودم شنبه مى‌روم در زندان اوین و تا وقتى کامران را آزاد نکنند از آن‌جا تکان نمى‌‌خورم. من دیگر تحمل ندارم که ببینم با این یکی پسرم هم چنین رفتاری مى‌کنند. مگر او چکار کرده است. ما داغداریم. باید این را درک کنند. عزیزترین کس مان را از دست داده‌ایم. این کم دردی نیست.خانم فلاح به خاطر شرایط روحی نامناسبی که الان شما دارید نمى‌خواهم پرسش دیگری بکنم، اگر خودتان صحبتی دارید بفرمایید لطفاً...

نمى‌دانم باید چه بگویم. به خدا این انصاف نیست که من و خانواده ام اینقدر زجر بکشیم. کیانوش امید یک خانواده بود. نخبه‌ جامعه‌ علمى کشور بود. او را از دست دادیم. الان کامران هم گرفتار شده است. مگر این‌ها خودشان بچه ندارند که با بچه‌هاى مردم این‌طور رفتار مى‌کنند. من مادر چه گناهى کرده ام که باید یک بچه‌ام در سینه‌ خاک باشد و این یکى کنج زندان؟ آخر وجدان‌شان کجا رفته که با ما این کارها را مى‌کنند. کامران الان نان آور خانه و سرپرست خانواده است. دختر کوچکم از وقتی کیانوش را از دست دادیم به دلیل وابستگی عاطفی که به برادرش داشت دچار ناراحتی روحی شده است. الان هم که کامران را گرفتند باز هم این دخترم است که ضربه مى‌خورد. خودم دیگر هیچی. این دو شب اصلاً نتوانستم بخوابم. تا خوابم مى‌برد با فکر کیانوش و کامران از خواب مى‌‌پرم. از فکر اینکه چه بلایی سر کامران خواهد آمد دارم دیوانه مى‌شوم.کامران خودش هم دانشجو است. وقتی پدرشان فوت کرد، کامران مسئولیت تامین مخارج خانواده را به عهده گرفت تا کیانوش و خواهرانش بتوانند درس بخوانند. همین دو سال پیش با اصرار کیانوش رفت و امتحان کنکور داد. حالا هم به عنوان برادر کیانوش رفته همان دانشگاهى که برادرش در آن دانشجو بوده تا در مراسم بزرگداشت کیانوش شرکت کند.نمى‌دانم چطور دل‌شان آمده تاج گل و عکس کیانوش را از دست یک برادر داغدیده بگیرند و بازداشتش کنند. کامران باید آزاد شود. از مسئولین مى‌‌خواهم تا کامران را آزاد کنند. بیش‌تر از این ما را عذاب ندهند. ما یک خانواده داغدار هستیم، به جاى اینکه رعایت حال ما را بکنند این یکى پسرم را هم بازداشت کرده‌اند. خودتان را جای من بگذارید. چکار باید بکنم. چه کاری از دستم بر مى‌آید. کجا باید بروم. درد خود را به کى بگویم؟


کريستين ساينس مانيتور و تحولات اخير ايران تفاخر به هک کردن تويتر


روز آنلاين : حملات هکرها به وب سايت تويتر و وب سايت مخالفان حکومت ايران، مرورگران را به يک صفحه وب متعلق به "ارتش اينترنتی ايران" ارجاع می دهد. اين صفحه کاملاً سياه است و پرچمی به رنگ سبز و قرمز را در خود جا داده که در روی آن به زبان انگليسی نوشته شده: "اين وب سايت توسط ارتش اينترنتی ايران هک شده است."

هرچند اين ماجرا نشانی از ارتباط "ارتش اينترنتی ايران" و دولت ايران ندارد، با اين حال، وب سايت های تويتر و فيس بوک به ابزار انتقادی مورد استفاده مخالفان در به حرکت درآوردن اعتراضات خيابانی از خرداد ماه گذشته تبديل شده اند. مقامات ايران نيز بارها اين وب سايت ها را هدف گرفتند و مانع از اتصال به آنها در ايران شدند.

چند بيت شعر فارسی موجود در انتهای صفحه "ارتش اينترنتی" که به رهبر، واژه متداول استفاده شده در ايران برای خطاب قرار دادن رهبر عالی کشور آيت الله علی خامنه ای، اشاره می کند، حکايت از آن دارد که افراد پشت پرده اين ماجرا، وفادار به نظام حاکم بر ايران هستند. در اين اشعار آمده است: "اگر فرمان دهد رهبر بتازيم- اگر او خواهد از ما سر ببازيم- اگر صبر و قرار از ما بخواهد- بشينيم و بسازيم و بسوزيم".

رئيس نيروی انتظامی ايران يک ماه پيش از ايجاد واحد "پليس ويژۀ اينترنتی" برای مقابله با "جرائم اينترنتی" خبر داده بود. خبرگزاری فارس که به سپاه پاسداران انقلاب وابسته است، به نقل از اسماعيل احمدی مقدم گزارش داده بود، نيروهای وی بايد بر "توانائی خود برای روياروئی با چنين قانون گريزی هائی" اضافه کنند.

در پيام "ارتش اينترنتی ايران" به کاربران تويتر آمده است: "آمریکا فکر می کند کنترل و اداره اينترنت در قدرت آنهاست. پس سعی نکنيد مردم ايران را تحريک کنيد... حالا چه کشوری در فهرست تحريم است؟ ايران يا آمريکا؟ ما آنها را در فهرست تحريم قرار می دهيم. مواظب باشيد."

تويتر روز جمعه اعلام کرد وب سايت آنها "به طور موقت تحت حمله قرار گرفت اما اکنون به حالت عادی برگشته است."

حمله تويتری و آمادگی مخالفان برای نبرد با دولت

حمله به تويتر با شروع ماه مقدس محرم در ايران همزمان شده است. در اين ماه، مسلمانان شيعه به مدت 10 روز به مناسبت شهادت يکی از مقدس ترين چهره های دينی خود- امام حسين- عزاداری می کنند.

بر روی پرچم سبز رنگ صفحه "ارتش اينترنتی"، عبارت "يا حسين" نوشته شده و در بالای آن به رنگ قرمز نوشته شده: "حزب الله پيروز است."

صفحه "ارتش اينترنتی" قبلاً به مدت چندين روز بر روی وب سايت های هک شدۀ مخالفان در ايران به نمايش گذاشته شده بود. مخالفان در شش ماه گذشته با شدت تمام عليه آنچه انتخاب تقلبی محمود احمدی نژاد برای دور دوم در خردادماه خوانده می شود، به تظاهرات خيابانی رو آوردند.

حمله به تويتر هشداری نيز به ايالات متحده تلقی می شود و می تواند جزء اولين علائم ارسالی به مخالفانی محسوب شود که خود را آماده نبرد بيشتر با دولت در طول ايام مذهبی پيش رو می کنند. ايرانی ها در خلال اين ايام، به طور سنتی به حضور در خيابان ها و سر دادن شعارهائی در بزرگداشت امام حسين دست می زنند. نقطه اوج اين مراسم در روز عاشوراست که يادبود روز شهادت حسين است.

فعالان قصد دارند از اين مراسم به عنوان حربه ای برای به راه انداختن تظاهرات ضد دولتی و تأکيد بر نام کوچک رهبر مخالفان: مير حسين موسوی، و نيز رنگ سبز مورد استفاده مخالفان استفاده کنند.

حاميان موسوی از همان روزهای همايش انتخاباتی، شعار مرسوم دينی برای امام حسين را با شعار مخالفان درهم آميخته اند: "يا حسين- مير حسين".

قدرت هک کردن و زورگوئی

ايران صاحب توانمندی زيادی برای هک کردن وب سايت هاست و اين را مديون سيستم های دريافتی از سوی نوکيا و زيمنس است. يک مهندس شبکه های رايانه ای خردادماه گذشته به روزنامه وال استريت ژورنال گفت: "ما نمی دانستيم آنها می توانند چنين کارهائی بکنند. حالا می دانيم آنها ابزارهای قدرتمندی در اختيار دارند که اجازه انجام فعاليت های پيچيده در شبکه را به آنها می دهد."

اين روزنامه به نقل از يک متخصص امنيت اينترنتی در کاليفرنيا نوشته بود: "ايران تا کنون به بستن راه های دسترسی به اینترنت اکتفا می کرد ولی اکنون پا را از این فراتر گذاشته و حتی از کشور چین هم جلوتر رفته است."

منبع: کريستين ساينس مانيتور- 18 دسامبر نوشته : اسکات پترسون

حضار ۸۰ دانشجو معترض دانشگاه آزاد مشهد به کمیته انضباطی

در پی برگزاری تجمعات با شکوه هزاران تن از دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد در روزهای 13 آبان و 16 آذر در اعتراض به کودتای انتخاباتی و سرکوب گسترده مردم، بیش از هشتاد تن از دانشجویان این دانشگاه به کمیته انضباطی احضار شدند.


به گزارش خبرنامه امیرکبیر از فعالین دانشجویی مشهد، مسئول کمیته انضباطی این دانشگاه با تهدید دانشجویان و نشان دادن حکم اخراج به دانشجویان به آنها اعلام کرده است که احکامشان را برای امضا به دفتر رئیس دانشگاه فرستاده و به هیچ کس اجازه تنظیم دفاعیه داده نشده است.

احضار این دانشجویان در حالی صورت گرفته است که با افرادی که اجازه ورود عوامل لباس شخصی به دانشگاه را دادند برخوردی صورت نگرفته است.

در تجمع روز 13 آبان نیروهای امنیتی و لباس شخصی با حمله به داخل صحن دانشگاه آزاد مشهد دانشجویان را به شدت ضرب و شتم کرده و بیش از 20 تن از دانشجویان معترض این دانشگاه را بازداشت کردند.

در انتهای تجمع 16 آذر نیز گارد یگان ویژه مستقر در اطراف دانشگاه به داخل دانشگاه گاز اشک آور پرتاب کرد که منجر به زخمی شدن برخی از دانشجویان شد. در آن روز هم تعدادی از دانشجویان معترض دانشگاه آزاد مشهد بازداشت شدند.

ترور یك‌مقام ‌دولتی ‌در‌ بوشهر

امروز صبح دو نفر مسلح در جلو درب منزل باشی زاده گان مدیركل اداره كار وامور اجتماعی استان بوشهر به وی حمله نمودند وبا تیراندازی به سمت باشی زاده گان نامبرده را مجروح وروانه بیمارستان نمودند.

به گزارش ارم نیوز امروز صبح در حالی كه راننده باشی زاده گان به درب جلو منزل وی رفته بود تا او را به اداره منتقل نماید دو نفر مسلح با روپوش مخصوص وی را در ماشین حبس نموده وبه محض ورود باشی زاده گان به جلو درب محل اقامت وی با ایشان درگیر شدند كه با تیراندازی به سمت باشی زاده گان نامبرده از سه ناحیه مجروح گردید ودونفر مسلح با سزقت ماشین اداره كار فرار نمودند.

باشی زاده گان به بیمارستان تامین اجتماعی بوشهر منتقل گردیده است.

شب گذشته آیت‌الله منتظری بعد از خواندن نماز شب و بعد از دقایقی که به بستر رفته بود، درگذشت.

" مراسم عزاداري رحلت آيت الله العظمی منتظري در دانشگاه تهران"
مراسم تشییع پیکر آیت الله العظمی منتظری بعداز ظهر امروز در قم صورت می گیرد

شبكه جنبش راه سبز(جرس):ساعتي پس از انتشار خبر درگذشت آيت الله العظمی حسينعلي منتظري مرجع بلند پايه شيعه،اعضاي انجمن اسلامي دانشگاه تهران اقدام به مراسم قرآن خواني و پخش خرما در مسجد اين دانشگاه كردند.

به گزارش جرس،مراسم قرآن خواني كه از حدود ساعت 10:30 دقيقه صبح آغاز شده همچنان ادامه دارد و لحظه به لحظه به تعداد دانشجويان عزادار افزوده مي شود.

برخي شنيده ها حكايت از اين دارد كه گروه وسيعي از دانشجويان دانشگاه تهران با هدف برگزاري مراسم عزاي آيت الله منتظري قصد تعطيلي كلاس هاي درس خود را دارند.

اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می شود.

مراسم تشییع پیکر آیت الله العظمی منتظری بعداز ظهر امروز در قم صورت می گیرد

نقی زاده یکی از مسئولان دفتر آیت الله العظمی منتظری گفت که مراسم تشییع و تدفین پیکر این مرجع تقلید شیعیان جهان بعد از ظهر امروز و در شهر قم صورت خواهد گرفت.
به گزارش جرس، آیت‌الله العظمی منتظری، از مراجع عالی‌قدر تقلید كه هشتاد و هفتمين سال عمرش را مي‌گذراند، شب گذشته بر اثر بيماری در شهر قم به دیار باقی شتافت.
اخبار اولیه حاکی از آن است که شب گذشته آیت‌الله منتظری بعد از خواندن نماز شب و بعد از دقایقی که به بستر رفته بود، درگذشت.


آیت الله منتظری درگذشت

bbc

آیت الله حسینعلی منتظری از مراجع تقلید شیعیان شنبه شب، در هشتاد و هفت سالگی در شهر قم درگذشت.

احمد منتظری، فرزند آقای منتظری در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا خبر درگذشت این روحانی منتقد را تائید کرده و گفته است که روحانیون بلندپایه قم در بیت آیت الله منتظری حضور یافته اند.

طبق اخبار آیات موسوی اردبیلی، شبیری زنجانی، صانعی، بیات زنجانی و امینی در منزل آقای منتظری حضور دارند.

آقای منتظری از مهم ترین روحانیون منتقد دولت ایران به شمار می رفت که در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر به صراحت موضعگیری کرد و از رفتار حکومت در قبال معترضان انتقاد کرد.

در دوران پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر، آقای منتظری با انتقاد از عملکرد مسئولان جمهوری اسلامی نسبت به بی اعتماد شدن مردم نسبت به حاکمیت هشدار داده بود.

آقای منتظری چند روز پیش گفته بود که در پی سرکوب "خشن" مردم پس از انتخابات اخیر، آنها از خواسته اولیه خود که ابطال انتخابات بود فراتر رفته اند و اکنون خواهان رفع "آفت هایی" هستند که به گفته او نظام گرفتار آنها شده است.

آیت الله منتظری طی ماه های اخیر بیانیه های متعددی در حمایت از معترضان و انتقاد از رفتار حکومت منتشر کرد که با خشم محافل تندرو در حکومت رو به رو شد.

او در این مدت بارها از مراجع تقلید و روحانیون شیعه خواست برای دفاع از حقوق مردم در تحولات جاری دخالت کنند. او شهریور امسال نامه ای خطاب به "مراجع عظام تقلید و علمای اعلام قم، نجف، مشهد مقدس، تهران، اصفهان، تبریز، شیراز و سایر بلاد اسلامی" در همین زمینه منتشر کرد.

او در این نامه وقایع بعد از انتخابات اخیر را "حوادث و فجایعی" دانست که مراجع و علمای دینی مشاهده کرده یا دیده اند و با اشاره به آنچه که "حق کشی ها، ظلم ها، تخلفات فراوان به نام دین و با تایید بخش اندکی از روحانیون حکومتی و وابسته" نامید، نوشت که هنگامی که اقشار وسیعی از مردم در صدد ابراز اعتراض خود از راه های شرعی و قانونی مسالمت آمیز بر آمدند، حکومت "جمعیت چند میلیونی را آشوبگر و اغتشاشگر و عوامل بیگانه نامید و به بدترین وضع و با خشونت کامل، مردان و زنان بی دفاع را مورد ضرب و شتم و سرکوب قرار داد و عده زیادی را بازداشت و گروهی را در خیابان ها و عده ای را در زندان های مخوف به شهادت رساند."

جانشینی آیت الله خمینی

آیت الله حسینعلی منتظری در سال ۱۳۰۱ خورشیدی در نجف آباد اصفهان به دنیا آمد. او نزد آیت الله محمدحسین بروجردی، آیت الله روح الله خمینی و علامه محمدحسین طباطبایی تحصیل کرد و درجه‌ اجتهاد دریافت کرد.

او پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ از جمله نزدیکان آیت الله خمینی بود و بارها به علت فعالیت های سیاسی زندانی شد.

در زمان تبعید آیت الله خمینی در نجف او نماینده تام الاختیار آیت الله خمینی در ایران شد.

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، آیت الله منتظری رییس مجلس خبرگان قانون اساسی شد و در سال ۱۳۶۴، مجلس خبرگان رهبری، با آنکه آیت الله خمینی همچنان در قید حیات بود، آیت الله منتظری را به جانشینی رهبر جمهوری اسلامی برگزید.

اختلافات میان آیت الله خمینی و آیت الله منتظری پس از اعدام هزاران زندانی سیاسی در زندان در تابستان ۱۳۶۷ و نیز بازداشت مهدی هاشمی برادر هادی هاشمی، داماد آیت الله منتظری بالا گرفت و نهایتا در سال ۱۳۶۸ آیت الله خمینی در نامه ‌ای آیت الله منتظری را از مقام جانشینی خود عزل کرد.

حصر خانگی

پس از انتخاب آیت الله علی خامنه ‌ای به رهبری جمهوری اسلامی، آیت الله منتظری در سال ۱۳۷۱ در یک سخنرانی از سیاست ‌های امنیتی - نظامی حکومت انتقاد کرد. در پی این سخنرانی انتقاد آمیز جمعی از هواداران آیت الله منتظری بازداشت شدند.

در سال ۱۳۷۶ نیز آقای منتظری در سخنانی فراقانونی بودن رهبری را زیر سئوال برد. او در سخنان خود نسبت به حکومتی شدن مرجعیت هشدار داد و از اختیارات فراقانونی آیت الله خامنه ای انتقاد کرد.

در پی این سخنان، حسینه و دفتر آقای منتظری تخریب و اشغال شد. آیت الله منتظری سپس چند سال تحت حصر خانگی بود که در واپسین سال ریاست جمهوری سید محمد خاتمی موانع ایجاد شده در اطراف منزل او برچیده شد.

آیت الله منتظری چند سال پیش با انتشار خاطرات خود بر روی اینترنت بخشی از اسناد و نامه‌های تاریخی مربوط به انقلاب و جمهوری اسلامی را منتشر کرد.