۱۳۸۹ خرداد ۱۵, شنبه

خرداد.گلها و سيم خاردارها:معرفی زندانيان گمنام توسط زندانی سياسی نوری زاد(1)خبرگزاری هرانا - محمد نوری زاد، کارگردان، فيلمنامه‌نويس و روزنامه‌نگار دربند، تصميم گرفته است با انتشار يادداشتهايی بر اساس مشاهدات خود به معرفی زندانيان گمنام يا کمتر مورد توجه قرار گرفته مبادرت کند، بر اين اساس اولين نامه آقای نوری زاد از مجموعه گلها و سيم خاردارها توسط خبرگزاری هرانا در پی می آيد :


گلها و سيم خاردارها - شماره ۱


من تلاش می کنم هرگاه از گلهايی که اين روزها محبوس در اوين هستند برای شما بنويسم گلهايی که برای تعريف آنها از همه صداقت خود بهره می برم و دليلی ندارد به خرزهره هايی که در جايگاه خود گل زيبايی نيز هست، خاطره ای از زنبق و گل سرخ بار کنم.


اولين گل سرخ معطری که در اوين اراده تعريف آن را دارم "سيد عليرضا بهشتی" است، اين گل آنقدر معطر و زيبا و پاک نهاد است که هر آدم گل نفهم و گل گريزی را شيدای خود می کند، معتقدم با پاکي، با صداقت، با درستي، با شرافت و شرم، جاذبه ای است که بر ناخودآگاه مخاطب اثر می گذارد و طرف مقابل را برابر بزرگی اثر به تمکين و احترام وا ميدارد.


سيد عليرضا بهشتی هيچ نسبتی با شهيد بزرگوار، "بهشتی" معروف ندارد، گرچه وی هم نام سيد عليرضا بهشتی فرزند گل شهيد بهشتی است اما گل آن سوی سيم خاردار با گل اين سوی سيم خاردار نسبتی ندارد.


خود زندانيان برای فهم ساده تر، يک پسوند "شيرازی" به انتهای شهرت گل مورد نظر من افزوده اند.


سيد عليرضا بهشتی شيرازي، ۵۰ ساله، اکنون در سال ۴ اندرزگاه ۷ زندان اوين، زندانی است. بيش از ۲۰ جلسه بازجويی را در شرايط سخت پشت سر گذارده و هيچ خطايی جز ويرايش چند بيانيه ستاد ميرحسين موسوی بر او بار نکرده اند.


افسوس من، خدايا تو خوب می دانی که نه از حضور اين گل که در زندان اوين است بلکه از اين می گدازم که جامعه ای نا زيبای آنسوی سيم خاردار به شدت در مضيقه گل هايی چون "سيد عليرضا بهشتی شيرازی" است و بديهی است که زندانی بودن او فضا را برای رشد خارهای گوشت خار آنسوی سيم خاردار فراخ می کند.


۱۵-۳-۱۳۸۹


محمد نوری زاد


اندرزگاه ۷ زندان اوين

تقويم خونين شهداي خرداد كليپ نداييم سهرابيم ماهمه يك صداييم

حسن خمينى در جريان مراسم سالمرگ خمينى با مصطفى محمد نجار وزير كشور كابينه پاسدار احمدىنژاد درگيرى فيزيکى پيدا کرده

درگيرى فيزيكى ميان حسن خمينى و پاسدار نجار
حسن خميني و پاسدارنجار
حسن خميني و پاسدارنجار
كوچك نمايى خط خط معمولى بزرگنمايى خط
سايت سپاه پاسداران موسوم به جوان آنلاين درباره مراسم سالمرگ خمينى نوشت: درگيريهاى لفظى و فيزيکى ميان تنى چند از مسئولين برگزار کننده مراسم بوجود آمد. پس از اتمام سخنان احمدىنژاد، درگيرى لفظى شديدى ميان محمدعلى انصارى و نجار در مىگيرد، حسن خمينى نيز در اين درگيرى به نفع انصارى وارد ماجرا شده و به برخورد با نجار مىپردازد.
بر اساس اين گزارش حسن خمينى با محمد نجاروزير كشور پاسدار احمدىنژاد درگيرى فيزيکى پيدا کرده وسه سيلى و يك ضربه مشت به بينى وى مىزند.


*******************************************
سالمرگ دجال و تشديد سگدعواهاى باندهاى درونى

امروز سايت سپاه پاسداران موسوم به جوان آنلاين خبر داد:
حسن خمينى در جريان مراسم سالمرگ خمينى با مصطفى محمد نجار وزير كشور كابينه پاسدار احمدىنژاد درگيرى فيزيکى پيدا کرده و سه سيلى به وى نواخته و ضربه مشتى به بينى محمد نجار زده است. افتضاح مراسم سالمرگ خمينى كه به نمايش شقه و شكاف در درون حكومت آخوندى تبديل شد، توجه رسانههاى خبرى بينالمللى را هم جلب كرد.
واشينگتن پست: مراسم سالگرد مرگ خمينى خبر از فاز نهايى درگيرى ميان ميراث داران او بر سر مسير سياسى جمهورى اسلامى مىدهد.
خبرگزارى فرانسه: رژيم ايران جمعيت را از شهرهاى مختلف به مراسم سالگرد مرگ خمينى آورده بود. نوشيدنى و غذاى مجانى بعد از مراسم سرو مىشد.

راديو صداى آلمان: مراسم سالروز مرگ خمينى به صحنه تسويه حساب درونى حكومت ايران تبديل شد.

dr. mossedghمصدق؛ مشروطه خون بهای آزاديخواهي پدرانمان

SHAH VA CHEIKH -.flvمردم ايران قرباني دو نظام: شاه و شيخ !!

Chaîne de ParestooKaveh26.flvNEDA YE SOHRAB ندای ما سهراب ما

شعر سیمین بهبهانی درسوگ اِعدام ۵ کُردایرانیشاملو
جنگلِ آینه‌ها به هم در شکست
و رسولانی خسته بر این پهنه‌ی نومید فرود آمدند
که کتابِ رسالتِشان

جز سیاهه‌ی آن نام‌ها نبود
که شهادت را
در سرگذشتِ خویش
مکرر کرده بودند.

با دستانِ سوخته
غبار از چهره‌ی خورشید سترده بودند
تا رخساره‌ی جلادانِ خود را در آینه‌های خاطره بازشناسند.
تا دریابند که جلادانِ ایشان، همه آن پای در زنجیرانند
که قیامِ درخون تپیده‌ی اینان
چنان چون سرودی در چشم‌اندازِ آزادیِ آنان رُسته بود، ــ
همه آن پای‌ در زنجیرانند که، اینک!
بنگرید
تا چگونه
بی‌ایمان و بی‌سرود
زندانِ خود و اینان را دوستاق‌بانی می‌کنند،
بنگرید!
بنگرید!

جنگلِ آینه‌ها به هم درشکست
و رسولانی خسته بر گستره‌ی تاریک فرود آمدند
که فریادِ دردِ ایشان
به هنگامی که شکنجه بر قالبِشان پوست می‌درید
چنین بود:
«ــ کتابِ رسالتِ ما محبت است و زیبایی‌ست
تا بلبل‌های بوسه
بر شاخِ ارغوان بسرایند.

شوربختان را نیک‌فرجام
بردگان را آزاد و
نومیدان را امیدوار خواسته‌ایم
تا تبارِ یزدانیِ انسان
سلطنتِ جاویدانش را
بر قلمروِ خاک
بازیابد.
کتابِ رسالتِ ما محبت است و زیبایی‌ست
تا زهدانِ خاک
از تخمه‌ی کین
بار نبندد.»

جنگلِ آیینه فروریخت
و رسولانِ خسته به تبارِ شهیدان پیوستند،
و شاعران به تبارِ شهیدان پیوستند
چونان کبوترانِ آزادْپروازی که به دستِ غلامان ذبح می‌شوند
تا سفره‌ی اربابان را رنگین کنند.

و بدین‌گونه بود
که سرود و زیبایی
زمینی را که دیگر از آنِ انسان نیست
بدرود کرد.

گوری ماند و نوحه‌یی.
و انسان
جاودانه پادربند
به زندانِ بندگی اندر
بمانْد.

۲۵ اسفندِ ۱۳۴۱

ترکیه: ممکن است روابط با اسراییل را به حداقل برسانیم bbc

روابط ترکیه و اسراییل

کشته شدن نه نفر از فعالان صلح توسط کماندوهای اسراییل خشم عمومی در ترکیه را به همراه داشته است.

ترکیه هشدار داده است که در پی حمله مرگبار کماندوهای اسراییلی به کشتی های حامل کمک های بشر دوستانه به غزه، احتمال دارد روابط تجاری و قراردادهای دفاعی خود را با اسراییل قطع کند.

بیولنت آرینج، معاون نخست وزیر ترکیه گفته است که کشورش مشغول ارزیابی دوباره روابط با اسراییل است.

روز دوشنبه بر اثر درگیری بین کماندوهای اسراییلی و سرنشینان یکی از کشتی هایی که برای انتقال کمک های بشر دوستانه به غزه عازم این منطقه بودند دست کم ۹ نفر از فعالان صلح که اهل کشور ترکیه بودند جان خود را از دست دادند.

بر اساس تازه ترین گزارش ها اکنون عده دیگری از فعالان طرفدار حقوق فلسطینی ها با یک کشتی ایرلندی حامل کمک های بشردوستانه برای مردم غزه عازم این منطقه شده اند.

مقام های اسراییلی اعلام کرده اند که به این کشتی اجازه نخواهند داد وارد آبهای غزه شود.

مایرید کوریگان مگوایر، یکی از برندگان پیشین جایزه صلح نوبل هم که در میان یازده سرنشین ایرلندی و مالزیایی این کشتی است به بی بی سی گفت که این گروه درصورت مواجه شدن با نیروهای اسراییلی دست به خشونت نخواهد زد.

این فعالان صلح می گویند که احتمالا کشتی "راشل کری" صبح روز شنبه به سواحل غزه خواهد رسید.

درگیری اسراییل با کشتی های حامل کمک های بشردوستانه که در آبهای بین المللی اتفاق افتاد، انتقادهای گسترده بین المللی را برای این کشور به همراه داشته است.

در مورد آنچه که منجر به کشته شدن این عده از فعالان صلح شد روایت های گوناگونی وجود دارد.

روابط اسراییل و ترکیه

گفته می شود در این کشتی ایرلندی اقلامی وجود دارد که اسراییل ورود آنها را به غزه ممنوع کرده است.

در حالیکه فعالان طرفدار حقوق فلسطینی ها می گویند از جانب نیروهای اسراییلی به آنها حمله شده است، ارتش اسراییل ادعا کرده که کماندوهایش توسط این افراد کتک خورده اند و به سوی آنها تیراندازی شده است.

مقام های اسراییلی می گویند به دلیل بیم از اینکه در این محموله ها سلاح هایی برای تحویل به نیروهای حماس وجود داشته باشد از تحویل این کمک های به غزه جلوگیری خواهند کرد.

بیولنت آرینج، معاون نخست وزیر ترکیه امروز جمعه، چهارم ژوئن گفته است که کشورش در حال بررسی دوباره روابط نظامی و اقتصادی با اسراییل است اما در عین حال تاکید کرده که در این مورد تصمیم فوری گرفته نخواهد شد.

آقای آرینج در عین حال گفته است که احتمالا روابط ترکیه با اسراییل به حداقل ممکن خواهد رسید اما این به معنای قطع کامل روابط با این کشور نخواهد بود.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید معاون نخست وزیر ترکیه تاکید کرده است که حمله اسراییلی ها به کشتی حامل کمک های بشردوستانه و کشته شدن این نه فعال صلح در دراز مدت پیامدهایی در روابط ترکیه و اسراییل خواهد داشت.

خبرنگار بی بی سی همچنین می گوید که با آرام شدن فضای احساسی ناشی از عزاداری برای کشته شدگان این حادثه در ترکیه، مقامات این کشور ظرف روزهای آینده در مورد آینده روابط خود با اسراییل تصمیم گیری خواهند کرد.

اسرائیل کشتی فعالان عازم غزه را 'متوقف' کرد bbc

فعالان حاضر در این کشتی گفته اند که در برابر حمله اسرائیل مقاومت نخواهند کرد

بر اساس گزارش ها، کشتی های اسرائیل کشتی ایرلندی حامل محموله های امدادی به غزه را در دریای مدیترانه تعقیب می کنند، اما نیروهای اسرائیل وارد آن نشده اند.

خبرگزاری ها به نقل از فعالانی که این سفر را سازماندهی کرده اند تعقیب کشتی (Rachel Corrie) را اعلام کرده اند.

دولت اسرائیل تاکید کرده بود که از پهلو گرفتن این کشتی در غزه جلوگیری خواهد کرد، اما هنوز خبر رهگیری آن را تایید نکرده است.

این کشتی به جای عبور از نزدیکی سواحل اسرائیل ظاهرا مسیر دیگری نزدیک به سواحل مصر را برای رسیدن به غزه در پیش گرفته است.

فعالان حاضر در کشتی گفته اند که در صورت حمله اسرائیل، مقاومت نخواهند کرد.

آمریکا از سرنشینان آن خواسته است که محموله خود را به جای غزه در بندر اشدود در جنوب اسرائیل تخلیه کنند.

مایک هامر، یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی آمریکا، مستقر در کاخ سفید جمعه (چهارم ژوئن) با صدور بیانیه ای گفت: "با توجه به در نظر گرفتن منافع همه طرف ها و برای رساندن امن کمک ها به مردم غزه، ما سرنشینان کشتی ریچل کوری و سایر کشتی ها را بطور جدی تشویق می کنیم که به بندر اشدود بروند."

این مقام کاخ سفید گفت وضعیت جاری محاصره غزه باید تغییر کند، اما تغییر آن بطوری که نیازهای مردم غزه و نیز امنیت اسرائیل تامین شود، زمان نیاز دارد.

نخست وزیر اسرائیل می گوید نگران قاچاق اسلحه به گروه حماس در نوار غزه است

خانم کوریگان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که کشتی به غیر از غزه به جای دیگری نخواهد رفت تا ضمن تحویل محموله کمکی به ساکنان غزه، محاصره اسرائیل شکسته شود.

اسرائیل قلمروی آبی غزه را کنترل می کند و تاکید دارد که به کشتی ریچل کری اجازه عبور نخواهد داد.

این کشتی به یاد ریچل کری، فعال صلح آمریکایی نامگذاری شده است که در سال ۲۰۰۳ توسط یک بولدوزر اسرائیلی زیر گرفته شد. او می خواست مانع از عبور بولدوزر و تخریب خانه فلسطینیان شود که کشته شد.

گروه جنبش آزادی غزه که در قبرس مستقر است، ارسال این محموله را سازماندهی کرده است. این گروه خشونت را رد می کند.

آمریکا نگران تکرار حادثه دوشنبه گذشته است که در آن کماندوهای اسرائیلی در یکی از کشتی های امدادرسان با فعالان درگیر شدند و نه تن از آن ها را کشتند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، می گوید که کشورش "چاره دیگری" به جز متوقف کردن کاروان کشتی هایی که سعی داشتند محاصره غزه را بشکنند نداشت و اجازه نخواهد داد غزه "بندر ایران در مدیترانه" شود.

اشاره آقای نتانیاهو به گروه حماس است که کنترل غزه را در دست دارد و اسرائیل آن را از عوامل ایران در نزدیکی مرز خود می داند.

دولت اسرائیل در پی کشته و زخمی شدن تعدادی از فعالان بین المللی به شدت تحت فشار بوده و از سوی بسیاری از کشورها محکوم شده است.

ترکیه که حادثه روز دوشنبه در کشتی مرمره آبی متعلق به این کشور رخ داد و چند شهروندش نیز کشته شدند، هشدار داده است که امکان دارد روابط تجاری و قراردادهای دفاعی خود را با اسرائیل قطع کند.

حداقل هشت تن از فعالانی که توسط اسرائیلی ها کشته شدند، اهل ترکیه بوده اند.