۱۳۹۶ مرداد ۲۷, جمعه

شنودشیطان

در استان کاتالونیای اسپانیا دو حمله اتفاق افتاده است که در هر دوی آنها مهاجمان با سرعت بالا رهگذران را زیر گرفته‌اند. این مطلب مروری کوتاه است بر آنچه تا کنون اتفاق افتاده است.
کودکان در حمله بارسلونحق نشر عکسAFP

چه اتفاقی افتاد؟

روز پنج‌شنبه هفدهم اوت، ساعت ۱۶:۲۰ عصر به وقت محلی، یک خودروی ون سفید در بلوار معروف رامبلا مردم را زیر گرفت. بلوار رامبلا یکی از معروف‌ترین مناطق توریستی بارسلون است. این بلوار یک کیلومتر و ۲۰۰ متر طول دارد و مانند خیابان چهارباغ اصفهان، وسط آن محل عبور رهگذران است. این خیابان همیشه مملو از گردشگر است و در میان رهگذران شماری برنامه هنری اجرا می‌کنند.
گفته می‌شود راننده ون به صورت زیگزاگ وارد پیاده‌روی وسط بولوار شده تا بتواند تعداد بیشتری را زیر بگیرد. شمار زیادی روی زمین افتادند و تعدادی بیشتر به مغازه‌ها و کافه‌های اطراف پناه بردند.
راننده ون ۱۴ نفر را کشت و ۱۰۰ نفر را زخمی کرد و موفق شد از صحنه فرار کند.
پلیس اسپانیا حمله را "تروریستی" خوانده است.
خودروی آئودی که با آن عابران کنار ساحل زیر گرفته شدهحق نشر عکسAFP
Image captionخودروی آئودی که با آن عابران کنار ساحل زیر گرفته شده
حمله دوم چه بود؟
حدود هشت ساعت بعد، یک آئودی مدل ای‌تری در شهر کمبریلز، در ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی بارسلون، به رهگذران در یک ساحل پر از گردشگر حمله کرد.
شش نفر زخمی شدند که حال یکی از آنها وخیم است. یک پلیس هم جزو زخمی‌شدگان است.
پنج مهاجم که همه کمربند انتحاری داشتند توسط پلیس کشته شدند. بعد از آن، پلیس چند انفجار کنترل شده انجام داد.
گمان می‌رود هر دو حمله به هم مرتبط باشد.
پیاده‌رو وسط خیابان رامبلاحق نشر عکسAFP
Image captionپیاده‌رو وسط خیابان رامبلا

چه کسی دستگیر شده است؟

روز پنج‌شنبه، یک اسپانیایی آفریقایی‌تبار از شهر ملیلیه در آلکانار و یک مراکشی در ریپول دستگیر شدند. هر دو شهر در منطقه خودمختار کاتالونیا هستند که بارسلون در آن قرار دارد.
پلیس می‌گوید هیچ کدام از دستگیرشدگان راننده ون نبودند.
مدارک متعلق به فردی به نام ادریس ۲۸ ساله است. گفته می‌شود مهاجمان با این اسم و مدرک ون را کرایه کرده بودند اما رسانه‌های محلی می‌گویند که این شخص مدعی است مدارک از او دزدیده شده و او اطلاعی نداشته که کسی با آن مدارک، یک خودروی ون کرایه کرده است.
روز جمعه پلیس اعلام کرد یک نفر دیگر را در ریپول بازداشت کرده است. مشخص نیست چه تعداد در حمله دست داشته‌اند.

آیا حمله دیگری هم اتفاق افتاد؟

پلیس بارسلون به یک مرد شلیک کرد که به سوی ماموران در یک ایست بازرسی بیرون شهر رانده بود. اما مقام‌ها می‌گویند هیچ شواهدی نیست که این مرد با حمله بلوار رامبلا در بارسلون مرتبط باشد.
چهارشنبه شب، یک انفجار باعث تخریب خانه‌ای در آلکانار شد که در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بارسلون است. در این انفجار یک نفر کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.
به گزارش روزنامه اسپانیایی الپائیس، داخل خانه از کپسول‌های گاز بوتان و پروپان پر بود.
گمان می‌رود این انفجار به حملات روز پنج‌شنبه مرتبط بوده باشد.
به یاد قربانیان در خیابان رامبلاحق نشر عکسAFP
Image captionبه یاد قربانیان در خیابان رامبلا

قربانیان چه کسانی هستند؟

شهروندانی از ۲۴ کشور دنیا در میان زخمی‌شدگان و کشته‌ها هستند.
نام شهروندان ایرلند، فرانسه، استرالیا، پاکستان، پرو، هلند، تایوان، چین، ونزوئلا، یونان، تایوان و هنگ کنگ در میان قربانیان دیده می‌شود.
بلژیک می‌گوید یک نفر از شهروندانش کشته شده است. فرانسه اعلام کرده ۲۶ نفر از زخمی‌ها فرانسوی هستند و استرالیا هم زخمی شدن ۴ نفر را تایید کرده است.

چه کسی مسئولیت حمله را به عهده گرفته است؟

گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش گفته که حمله بلوار رامبلا کار سربازان این گروه بوده است. اما هیچ شواهدی که این ادعا را ثابت کند، وجود ندارد.

چرا اسپانیا؟

این کشور یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در اروپا است. در چند سال گذشته، فرانسه، بریتانیا، بلژیک و آلمان هدف حملات جهادی بوده‌اند اما اسپانیا تا حدودی از این خشونت‌ها مصون مانده بود.
با همه اینها، سال ۲۰۰۴ نیروهای مرتبط با القاعده با چند بمب‌گذاری در مادرید، پایتخت اسپانیا، ۱۹۱ نفر را کشتند.
خبرگزاری اعماق متعلق به داعش می‌گوید در راستای مبارزه با کشورهای متحد آمریکا در منطقه خاورمیانه، به اسپانیا حمله کرده است.
چند صد سرباز اسپانیایی در عراق مشغول آموزش نظامی نیروهایی هستد که با اسلام‌گرایان افراطی می‌جنگند.
نقشه شهر

موضوعات مرتبط

خنثی شدن حمله دوم در پی کشته شدن ۱۳ نفر در بارسلون

خنثی شدن حمله دوم در پی کشته شدن ۱۳ نفر در بارسلون

بارسلونحق نشر عکسEPA
پلیس اسپانیا می‌گوید حداقل پنج مظنون دارای کمربند انفجاری که قصد تکرار حمله مرگبار بارسلون را داشتند، در شهر ساحلی کمبریلز کشته است.
پلیس در کمبریلز، واقع در ۱۲۰ کیلومتری جنوب بارسلون، به مردم هشدار داده است که به خیابان‌ها نروند. گزارش‌ها از شنیده شدن صدای شلیک گلوله در نزدیکی بندر این شهر حکایت دارد.
رسانه‌های اسپانیا گزارش داده اند که مهاجمان چند نفر را با یک خودروی ون زیر گرفتند و زخمی کردند. مقامات می گویند که یک مامور پلیس و شش غیرنظامی مجروح شده‌اند.
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع پلیس گزارش می‌دهد که مهاجمان دارای کمربندهای انفجاری بودند، به همین خاطر نیروهای امنیتی در نظر دارند چند مورد انفجار کنترل شده انجام بدهند تا از نابودی بمب‌های احتمالی اطمینان حاصل کنند.
مقامات پلیس معتقدند که واقعه کمبریلز با حمله روز پنجشنبه بارسلون که حداقل ۱۳ کشته برجای گذاشت ارتباط داشته است. عامل آن حمله موفق به فرار شد.
مقامات اسپانیا همچنین حملات بارسلون و کمبریلز را با انفجاری که چهارشنبه گذشته در خانه‌ای در شهر الکانار رخ داد مرتبط می دانند. آن واقعه یک کشته برجای گذاشت.
پلیس اسپانیا معتقد است که ساکنان آن خانه در حال بمب درست کردن بودند.
روز پنجشنبه یک خودروی ون در مرکز شهر بارسلون اسپانیا در محله گردشگری و پرازدحام رامبلا به مردم کوبید. پلیس کشته شدن ۱۳ نفر در معروف ترین خیابان اسپانیا را تایید کرده است.
حدود ۸۰ نفر هم در این حمله مجروح شده‌اند که پلیس می‌گوید حال ۱۰ نفر از آنها وخیم است. به گفته مقامات، این اتفاق "حمله‌ای با انگیزه تروریستی" بوده است.
گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است که "سربازان دولت اسلامی" آن را انجام داده‌اند.
طبق گزارش‌ها راننده خودرو بعد از آن که به سرعت به جمعیت کوبید، پیاده شد و فرار کرد. ماموران امنیتی در حال جستجو برای پیدا کردن این فرد هستند.
بنا به گزارش‌ها دو مظنون در این رابطه بازداشت شده‌اند. رویترز می‌گوید یک مظنون دیگر طی درگیری مسلحانه با پلیس در حومه بارسلون کشته شد.
پلیس اسپانیا تصویر مظنونی به نام دریس اوکبیر (زاده مراکش) را منتشر کرده است. با مدارک این جوان که ظاهرا سابقه کیفری و زندان داشته، خودرویی که به مردم کوبید اجاره شده بود.
بنا بر آخرین گزارش‌ها، دریس اوکبیر به پلیس گفته است که در این واقعه نقشی نداشته و مدارکی که برای اجاره خودروی فیات سفیدی از آن استفاده شده بود، از وی به سرقت رفته است.
بلوار رامبلا از پر ازدحام ترین مناطق بارسلون است و در سراسر روز و در طول شب مملو از شهروندان، جمعیت گردشگر و هنرمندان خیابانی است و مغازه و رستوران‌های فراوانی در آن قرار دارند.
تصویر مظنونحق نشر عکسBARCELONA POLICE
Image captionتصویر مظنون
گفته شده ون دومی هم هست که پلیس درباره ارتباط احتمالی آن با حادثه امروز مشغول تحقیق است.
رسانه‌های اسپانیایی می‌گویند در حادثه‌ای دیگر راننده‌ای دو مامور پلیس را در ایست بازرسی زیر گرفته است. هنوز روشن نیست که آیا این حادثه با حمله رامبلا ارتباط داشته باشد.
ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در توییتر خود نوشت رسیدگی به مجروحین در اولویت قرار دارد. آقای راخوی شخصا راهی بارسلون شده است.
ویدئویی که وحشت مردم در اطراف لا رامبلا را نشان می‌دهد
از مردم خواسته شده تا به میدان کاتالونیا نزدیک نشوند.
حمله روز پنجشنبه یادآور حمله‌هایی است که از ژوئیه سال پیش در نقاط مختلف اروپا انجام شده است.
یک خبرنگار بی‌بی‌سی به نقل از رسانه های اسپانیا می گوید که ظاهرا سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) حدود دو ماه پیش به مقامات اسپانیا هشدار داده بود که احتمالا حمله‌ای از این دست در خیابان رامبلا اتفاق خواهد افتاد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفته است: "آمریکا حمله تروریستی در بارسلون اسپانیا را محکوم می‌کند و هر آنچه را برای کمک لازم باشد انجام می‌دهد. سرسخت و قوی باشید. ما دوستتان داریم."
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است: "تروریست ها در سراسر جهان باید بدانند که ایالات متحده و متحدان ما مصمم هستند که شما را پیدا و عدالت را در مورد شما اجرا کنند."
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، نیز ضمن همدردی با خانواده های قربانیان گفت: "بریتانیا دوشادوش اسپانیا در برابر تروریسم می ایستد."
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، هم طی بیانیه ای گفت: "ما متحد و مصمم باقی می‌مانیم."
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم گفته است که حمله بارسلون حاکی از نیاز به اتحاد جهانی برای مبارزه با تروریسم است.
بارسلونحق نشر عکسEPA
خبرگزاری رویترز از بسته شدن ایستگاه متروی محل و سایر ایستگاه‌ها خبر داد. مردم در کافه‌ها و مغازه‌های اطراف پناه گرفته‌اند.
استیون ترنر که در این محله کار می کند به بی بی سی گفت: "کارمندان ما دیدند که یک ون به میان جمعیت رفت."
"من سه نفر را دیدم که پخش زمین شدند."
او در ادامه گفت: " تعداد زیادی آمبولانس و پلیس مسلح در این محل مستقر شده اند."
عمار انوار که در زمان حمله در رامبلا در حال قدم زدن بود به اسکای نیوز گفت که ناگهان صدای اصابت محکمی به گوشش رسید.
"ناگهان همه شروع به دویدن کردند و یک زن که در کنار من بود برای نجات بچه هایش فریاد کشید."
مارک اسپارسیا، یک دانشجوی ۲۰ ساله که در بارسلون زندگی می‎کند به بی‌بی‌سی گفت: "یک صدای بلند آمد و همه فرار کردند. جمعیت زیاد بود، خانواده‌های زیادی بودند. خیلی‎ها برای بازدید از این محله می‌آیند." او گفت که در کافه استارباکس پناه گرفته است.
پس از این حادثه گزارش شد که دو مرد مسلح وارد رستورانی در این محل شده و چند نفر را گروگان گرفتند، اما مقام‌های کاتالونیایی این گزارش را تکذیب کرده‌اند.
بارسلونحق نشر عکسGOOGLE

عملیات گسترده برای یافتن مظنون اصلی حمله بارسلون


موسی الکبیر یکی از مظنونان استحق نشر عکسINTERNET
Image captionموسی الکبیر یکی از مظنونان است
در اسپانیا سه روز عزای ملی اعلام شده و پلیس این کشور از دستگیری سومین فرد در ارتباط با حملات مرگبار روز گذشته خبر داده است.
عملیات گسترده‌ای برای بازداشت موسی اوکبیر، مظنون اصلی حمله در جریان است.
ظن آن می‌رود که موسی الکبیر، ۱۸ ساله، با دزدیدن مدارک برادرش دریس، ون‌ مورد استفاده در حمله پنج‌شنبه را اجاره کرده باشد. مشخص نیست که او راننده ون بوده باشد.
دریس اوکبیر، برادر مظنون، روز گذشته پس از آن که خود به عنوان مظنون معرفی شد خود را تسلیم پلیس کرد و گفت مدارکش دزدیده شده است.
گردهم‌آیی در بارسلون به یاد کشته شدگانحق نشر عکسGETTY IMAGES
Image captionگردهم‌آیی در بارسلون به یاد کشته شدگان
روز جمعه، ۲۷ مرداد (۱۸ اوت)، ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد که "به احترام قربانیان عملیات عملیات تروریستی روز گذشته" در سراسر این کشور عزای عمومی اعلام شده است. به همین مناسبت در روز جمعه، مردم در اسپانیا یک دقیقه سکوت خواهند کرد. وی گفت که این حملات توسط "گروه‌های جهادی" به اجرا گذاشته شده است. داعش و سایر گروه‌های تندرو عملیات خشونت‌آمیز خود را "جهاد" می‌نامند.
روز گذشته، راننده یک ون سفید رنگ این خودرو را به داخل جمعیت در یکی از خیابان‌های اصلی مرکز شهر بارسلون راند و سیزده تن را کشت و دست کم یکصد نفر دیگر را زخمی کرد. گروه دولت اسلامی - داعش - مسئولیت این عملیات را برعهده گرفته و آن را واکنشی نسبت به مشارکت اسپانیا در ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا معرفی کرده است.
ساعاتی بعد از حادثه بارسلون، پلیس منطقه کاتالونیا گفت که پنج نفر در درگیری با نیروهای امنیتی در شهر کمبرلیز واقع در جنوب بارسلون، کشته شده‌اند. به گفته منابع پلیس، این افراد در صدد اجرای عملیات انتحاری بودند اما اقدام به موقع پلیس مانع از انجام این ماموریت شد. در جریان عملیات پلیس، راننده یک خودرو آن را به سوی ماموران و مردم راند که در نتیجه، یک مامور پلیس و شش غیرنظامی زخمی شدند. این راننده به ضرب گلوله ماموران از پای درآمد.
پلیس گفته است که عملیات کمبرلیز با حمله بارسلون مرتبط بوده و عاملان حمله در نظر داشته‌اند یک رشته حملات هماهنگ و پرتلفات را همزمان در نقاط مختلف این کشور به اجرا بگذارند.
مرکز تجارت جهانیحق نشر عکسEPA
Image captionچراغ‌های برج سازمان تجارت جهانی به نشانه همدردی به رنگ پرچم اسپانیا درآمده است
در واقعه جداگانه‌ای که پیش از حمله بارسلون روی داد، یک نفر در اثر انفجار در خانه‌ای در شهرکی درجنوب غرب این شهر کشته شد. ظاهرا این انفجار در جریان ساختن بمب روی داد.
پلیس از بازداشت دو نفر در روز گذشته و یک نفر دیگر در روز جمعه خبر داده است. گفته شده که دو فرد بازداشت شده در روز گذشته اهل مناطق شمال آفریقا هستند اما در مورد نفر سوم ، که در شهر ریپولی بازداشت شده، جزئیاتی در دست نیست. هنوز مشخص نیست که چند نفر در عملیات بارسلون دست داشته‌اند.
در مورد تلفات این حملات، آماری که تاکنون منتشر شده حاکی از آن است که کشته شدگان و زخمی‌های این حادثه از شهروندان بیست و چهار کشور، از فرانسه و آلمان گرفته تا پاکستان و فیلیپین، بوده‌اند. به گزارش رسانه‌های خبری اسپانیا، تعدادی کودک هم از جمله میان قربانیان بوده‌اند.
بارسلون از شهرهای تفریحی اسپانیا و مراکز توریستی مهم اروپاست و هر ساله هزاران نفر از کشورهای مختلف جهان به این شهر سفر می‌کنند.
در پی انتشار خبر حملات مرگبار در اسپانیا، خبرگزاری اعماق - وابسته به گروه دولت اسلامی - در گزارشی نوشت که عاملان این حملات "سربازان دولت اسلامی بودند" که در واکنش به دعوت به حمله علیه کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش این عملیات را به اجرا گذاشتند. با تشدید عملیات نظامی علیه داعش، این گروه به اعضا و هواداران خود در سراسر جهان توصیه کرد تا به هر نحو که می‌توانند کشورهای مخالف این گروه عملیاتی را هدف حمله قرار دهند.
امکان تایید مستقل ادعای داعش وجود ندارد.
کشورها و نهادهای مختلف بین‌المللی حملات اسپانیا را محکوم دانسته و با مردم این کشور ابراز همدردی کرده‌اند.
بارسلونحق نشر عکسGOOGLE