۱۳۹۹ تیر ۱۸, چهارشنبه

پیام تسلیت محمد نوری زاد به مناسبت درگذشت همسر جناب آقای دکتر ملکی - ۱۸...

شعارعراقی‌‌ها در بغداد در واکنش به ترور الهاشمی

Prince Andrew ‘must cooperate’ over Epstein after Ghislaine Maxwell char...

Israeli settlers invade village of Susiya and harass residents; soldiers...

دادگستری در ایران: از مشروطیت تا جمهوری اسلامی‎------ Von: جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون) Date: So., 5. Juli 2020 um 20:30 Uhr ‪Subject: دادگستری در ایران: از مشروطیت تا جمهوری اسلامی‬

دادگستری در ایران: از مشروطیت تا جمهوری اسلامی------

Von: جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون) <lddhi@fidh.org>

Date: So., 5. Juli 2020 um 20:30 Uhr
‪Subject: دادگستری در ایران: از مشروطیت تا جمهوری اسلامی‬
To:


این مطلب در فیس‌بوک:
دادگستری در ایران: از مشروطیت تا جمهوری اسلامیعبدالکریم لاهیجی
(رئیس جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران و رئیس افتخاری فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر)

در این بررسی نشان می‌دهیم که چگونه دادگستری اسلامی جایگزین نظام قضایی عرفی و نیمه مستقل پیشین شد که طیّ ۵۰ سال بر مناسبات و روابط اجتماعی جامعه ایران حاکم بود.
در دوران حکومت آمرانه پهلوى و در نبود آزادى عقیده و بیان، نهادهاى جامعه مدنى و قوه قانون‌گذارى مرکب از نمایندگان واقعى مردم، هر چند قوانین عرفى در همه امور و زمینه ها توسط مجلس شورای ملی وضع شدند، ولى ساختار قانون اساسى دولت سلطنتى-شیعى که در آن ملایان هم در قوه قانون‌گذارى و هم در قوه قضائیه سهم و نقش داشتند، حفظ شد.
به جاى اصلاح قانون اساسى و ساختار نظام در جهت تبدیل به دولت سکولار، چاره کار را در تعطیل مشروطیت و افزایش قدرت شاه دیدند و به جاى کنار گذاردن ارباب مذهب و ملایان از حکومت، با آنان به مماشات بر آمدند. یکى از عوارض دولت آمرانه هم محو تدریجى استقلال و تضعیف مستمر قوه قضائیه به سود قوه مجریه است.
اما حکومت مذهبى- ایدئولوژیک بر خاسته از انقلاب نه تنها جانشین که دشمن دولت به ظاهر سکولار گذشته است و به عیان مى گوید که قوه قضائیه در آن نه تنها مستقل نیست که در خدمت نظام است و اجراى اوامر رهبر در ریشه کن کردن مخالفان نظام را مقدم بر رعایت قانون مى داند.
 -------------------------------------------


League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) - FIDH memberجامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر)


E-mail: lddhi(at)fidh.org یا lddhi.fidh(at)gmail.comTwitter: @fidh_fa

صفحه ایرانِ فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر


FIDH's Iran page


صفحه‌ی فارسی فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشرصفحه فرانسوی فدراسیونصفحه‌ی انگلیسی فدراسیونصفحه‌ی اسپانیایی فدراسیونصفحه‌ی عربی فدراسیونصفحه‌ی روسی فدراسیون

سعید زینالی کجاست؟