۱۳۹۲ مهر ۱۹, جمعه

فقط در سال گذشته برابر با تعداد دانش آموزان 133 مدرسه ابتدایی و راهنمایی، دختران به ازدواج اجبار شدند

فقط در سال گذشته برابر با تعداد دانش آموزان 133 مدرسه ابتدایی و راهنمایی، دختران به ازدواج اجبار شدند

ChildBride 1
عدالت برای ایران، 17 مهر 1392: ازدواج دختربچه ها در ایران در چند سال گذشته، 35 درصد افزایش یافته است.
سازمان عدالت برای ایران در گزارشی به مناسبت 11 اکتبر (18 مهر)، روز جهانی دختربچه ها، آمارهایی تکان دهنده از تعداد دختربچه هایی که در ایران به ازدواج اجبار می شوند، منتشر کرده است.
براساس گزارش “زنگ خطر؛ نگاهی به ازدواج دختربچه ها در ایران”،  مقایسه آمار ملی ازدواج های ثبت شده دختران زیر 15 سال در سال 1385 و همین آمار در سال 1390 به روشنی نشان می دهد که  تعداد این ازدواج ها از 33383 در سال 1385 به 39831 در سال 1390 افزایش یافته است. این در حالی است که در همین مدت، جمعیت دختران زیر 15 سال، کاهش یافته است. در واقع، درصد ازدواج دخترانی که زیر 15 سالگی  شوهر داده می شوند، در این دوره 5 ساله، 35 درصد رشد داشته است. به بیان دیگر، اگر در سال 1385، می شد تصویر کرد در اثر ازدواج دختران زیر 15 سال، 111 مدرسه دخترانه از دانش آموز خالی شده اند، در سال 1390، جمعیتی به اندازه 133 مدرسه دخترانه به ازدواج اجباری وادار شده اند و به جای تحصیل، به خانه داری و شوهرداری مشغول اند.
یافته های گزارش “زنگ خطر” همچنین نشان می دهد که در سال گذشته، 1391،  حداقل 1537 دختر زیر 10 سال و 29827 دختر 10 تا 14 ساله به اجبار، ازدواج کرده اند. این تعداد تنها آمار اعلام شده از ازدواجهای ثبت شده در 24 استان از 32 استان ایران را در بر می گیرد و شامل بقیه استانها و نیز ازدواجهای ثبت نشده که تعدادشان بسیار بیشتر است نمی شود.
در حالی که موازین بین المللی حقوق بشر، به صراحت ازدواج کودکان را مصداق ازدواج اجباری و بردگی مدرن می داند، قوانین مدنی در جمهوری اسلامی ایران، به قاضی اختیار می دهد که با خواست ولی قهری، حتی زیر سن 13 سال که حداقل سن ازدواج است، اجازه ازدواج دختربچه ها را صادر کند. در سال گذشته حداقل روزی چهار دختر، با اجازه قضات، از سر کلاسهای مدرسه برای ازدواج اجباری برده شده اند که پیامد آن، علاوه بر محرومیت از آموزش، خشونت روانی و فیزیکی، تجاوز زناشویی و محرومیت از حق سلامت است.
اخیرا قانونی در ایران به تصویب رسید که براساس آن، ازدواج با فرزندخوانده، با حکم دادگاه امکان پذیر شده است. با وجود اعتراضات گسترده مردمی و نهادها و فعالان حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق کودک که این مصوبه را قانونی کردن آزار جنسی کودکان می دانند، با تایید شورای نگهبان، از 10 مهر 1392، این قانون به تصویب نهایی رسید.
عدالت برای ایران در گزارش خود خواستار ممنوع کردن ازدواج کودکان و لغو تمامی قوانینی شده که ازدواجهای دختربچه ها، به خصوص دختر بچه های زیر 13 سال را قانونی می کند شده است. عدالت برای ایران همچنین از سازمان ملل و سایر نهادهای نظارتی جهانی خواسته است تا جمهوری اسلامی ایران را وادار به رعایت تعهدات خود در چارچوب کنوانسیون حقوق کودک، کنوانسیون لغو بردگی و میثاقهای بین المللی حقوق مدنی-سیاسی و حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شده است.
متن کامل گزارش را در این لینک بخوانید:

هیچ نظری موجود نیست: