سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تفصیلی تازه‌ای اعلام کرد که بیشتر نارنجک‌های اشک‌آور نیروهای امنیتی عراق ساخت ایران است و مأموران امنیتی آن‌ها را مستقیم به بدن و سر معترضان شلیک می‌کنند. در بغداد نیروهای امنیتی به مقابله با معترضان ضددولتی برآمدند و پایتخت عراق بار دیگر صحنه نبردهای خیابانی شد. این درگیری‌ها در حالی رخ داد که آیت‌الله سیستانی نیروهای امنیتی را به پرهیز از خشونت فراخوانده بود.
اعتراضات مردمی در عراق ـ عکس از آرشیو
اعتراضات مردمی در عراق ـ عکس از آرشیو
سازمان عفو بین‌الملل با به‌روز کردن گزارش تفصیلی ۹ آبان / ۳۱ اکتبر خود درباره اعتراضات در عراق، اعلام کرد که در ناآرامی‌های این کشور از نارنجک‌های اشک‌آور ساخت ایران استفاده شده است.
عفو بین‌الملل گفته است شواهد جدید نشان می‌دهند که علاوه بر نارنجک‌های Sloboda Ĉaĉak M99 ساخت صربستان، بخش قابل توجهی از نارنجک‌های اشک‌آور از نوع M651 و M713 ساخت سازمان صنایع دفاع جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند و چهار نفر از معترضان کشته شده، در اثر گلوله‌های ساخت ایران و صربستان جان خود را از دست داده‌اند.
عفو بین‌الملل شواهدی را نشان داده که بر اساس آن‌ها گازهای اشک‌آور مستقیم به سر یا بدن معترضان شلیک شده است.
در بخشی از گزارش عفو بین‌الملل به‌نقل از شاهدان عینی آمده است که در اوایل ماه اکتبر، پلیس ضد شورش از گاز اشک‌آور دستی استفاده می‌کرد، اما پس از آن، از حدود ۲۵ اکتبر ترجیح می‌داد از پرتاب نارنجک استفاده کند که موجب افزایش شدید شمار کشته‌ها و زخمی‌ها شد.
به‌گفته چندین شاهد، حداکثر ۱۰ نارنجک، که آن را «نارنجک دودزا» می‌نامند، به یک‌باره در مناطق شلوغ شلیک می‌شوند و بوی آن با گاز اشک‌آور معمولی فرق دارد.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر مستقر در نیویورک روز جمعه گفت که گلوله‌های واقعی هنوز هم مورد استفاده نیروهای امنیتی قرار می‌گیرند و حتی قوطی‌های گاز اشک‌آور به جای این‌که در میان جمعیت پرتاب شود مستقیماً به روی آن‌ها شلیک شده‌اند و دست‌کم ۱۶ نفر را کشته‌اند.
پزشکان بیمارستان‌ها آثار شلیک گاز اشک‌آور در جمجمه معترضان کشته‌شده را به رویترز نشان داده‌اند.
پلیس، ارتش و گروه‌های شبه نظامی از ابتدای ناآرامی‌ها از گلوله‌های واقعی علیه معترضان که اکثراً غیرمسلح هستند، استفاده کرده‌اند.
واکنش خشونت‌آمیز نیروهای حکومتی خشم عمومی را برانگیخته است. رویترز پیش از این از شلیک تک‌تیراندازهای شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به سوی معترضان گزارش داده بود.
این خبرگزاری، امروز جمعه ۱۷ آبان / ۸ نوامبر گزارش داد که در خیابان‌های اصلی بغداد نیروهای امنیتی به سوی معترضانی که کلاه ایمنی بر سر داشتند گاز اشک‌آور و نارنجک‌های بی‌حس‌کننده شلیک کردند و شماری از تظاهرکنندگان زخمی شدند.
به گفته پلیس و پزشکان، در ناآرامی‌های ضددولتی اخیر در عراق که به دلیل بیکاری گسترده و خدمات ضعیف دولتی از ۹ مهر / یکم اکتبر آغاز شده است، تاکنون بیش از ۲۶۰ نفر کشته شده‌اند.
تظاهرکنندگان، که اکثراً جوانان بیکار هستند، خواهان بازنگری در نظام سیاسی و برکناری طبقه حاکم «فاسد» هستند که از زمان سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳ بر نهادهای دولتی حکومت می‌کنند.
وعده‌های اصلاحات دولت عادل المهدی، نتوانسته‌اند معترضان را قانع کند، خواسته‌های آن‌ها شامل نظام انتخاباتی جدید و عزل همه رهبران سیاسی فعلی است.
معترضان همچنین دخالت‌های خارجی در عراق را رد کرده‌اند. خشم عمومی به‌ویژه به سمت جمهوری اسلامی ایران هدایت شده است، که از احزاب و گروه‌های شبه‌نظامی حاکم در دولت بغداد و نهادهای دولتی حمایت می‌کند.