۱۳۹۵ اسفند ۴, چهارشنبه

درخواست مولوی عبدالحمید از خامنه‌ای برای توقف اعدام سنی‌ها

۵۰ زندانی اهل سنت به دلیل جرائم مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند. گفته می‌شود رئیس قوه قضائيه دستور تسریع اجرای این احکام را داده است. امام جمعه زاهدان از رهبر جمهوری اسلامی خواسته جلوی این احکام را بگیرد.
Iran Moulavi Abdolhamid (taghribnews)
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و از روحانیون بلندپایه اهل سنت ایران در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران از او خواسته تا با "تدبیر حکیمانه و پدرانه" مانع اعدام زندانیان اهل سنت بلوچ شود.
۵۰ زندانی در زندان‌های بیرجند، مشهد، زاهدان، شیراز، کرمان و ارومیه به خاطر جرائم مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند اما با تصویب نهایی طرح "الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر" در مجلس شورای اسلامی احتمالا حکم آنها لغو خواهد شد.
بر اساس این طرح حکم اعدام متهمان مواد مخدر به جز در مواردی که مسلح باشند از اعدام به حبس ابد تغییر می‌کند. در روزهای اخیر اخباری تایید نشده در برخی سایت‌ها منتشر شد که در آن عنوان شده بود رئيس قوه قضائیه به طور محرمانه دستور تسریع اجرای حکم اعدام این افراد را داده تا پیش از قانونی شدن طرح مجلس اعدام شوند.
به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نامه خود خطاب به خامنه‌ای که روز اول اسفند نوشته شده، به اعدام‌های اخیر چند شهروند اهل سنت در شهرهای مختلف ایران در رابطه با جرائم مواد مخدر، اشاره کرده و آن را دلیلی بر این دانسته که شایعه نامه محرمانه قوه قضائیه می‌تواند درست باشد.
مولوی عبدالحمید در ادامه نوشته است: «قطع نظر از صحت و سقم این نامه، شایعه مذکور در میان اهل سنت دغدغه و نگرانی ایجاد کردهاست. لذا رسیدگی به این قضیه نیاز به تدبیر حکیمانه و پدرانه حضرتعالی دارد.»

این روحانی بلندپایه اهل سنت پیشتر در سال ۱۳۹۲ نیز نامه مشابهی به خامنه‌ای نوشت و از او خواست تا جلوی اعدام ۲۶ زندانی اهل سنت کرد را بگیرد. خامنه‌ای البته پاسخی به این نامه نداد. از میان آن ۲۶ زندانی کرد اغلب‌شان در دو سال گذشته اعدام شده‌اند.
برخی نهادهای حقوق بشری این نگرانی را دارند که دادگاه‌های ایران در پوشش زندانیان مواد مخدر، زندانیان عقیدتی و سیاسی را هم اعدام کنند. 

هیچ نظری موجود نیست: