۱۳۹۶ تیر ۱۷, شنبه

درگیری شدید پلیس آلمان با معترضان نشست گروه ۲۰ در هامبورگ


درخواست برخورد شدید با اغتشاش‌گران

پس از تظاهرات خشونت‌بار گروهی معترض در هامبورگ، هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان خواستار برخورد شدید با عاملان خشونت‌ها شد. او گفت «جای این جنایتکاران افراطی نه در خیابان‌ها، بلکه در دادگاه‌هاست.» 

وزیر دادگستری آلمان گفت: «حق قانونی برای تظاهرات، مجوزی برای شورش‌گری لجام‌گسیخته نیست.» به گفته هایکو ماس، معترضانی که پلیس را زخمی می‌کنند و خودروها را به آتش می‌کشند سزاوار بردباری نیستند.

رسانه‌های آلمان شمار اغتشا‌ش‌گران در هامبورگ را ۱۵۰۰ نفر ذکر کرده و از آنها به عنوان افراد "شبه‌نظامی" نام برده‌اند. تاکنون بیش از ۲۰۰ مامور پلیس به وسیله این "شبه‌نظامی"ها زخمی شده‌اند.
فروشگاه‌های داخل شهر هامبورگ تعطیل‌اند

اکثر فروشگا‌ها و مغازه‌های مرکز شهر هامبورگ روز شنبه کار خود را تعطیل کرده‌اند. در آلمان فروشگاه‌‌ها روزهای شنبه همیشه باز است و برای اکثر شهروندان شنبه‌ها معمولا یکی از روزهای مهم خرید به حساب می‌آید. اما مسئولان فروشگاه‌ها از ترس اغتشاش‌گران و برای خفظ امنیت کارمندان خود ترجیح دادند مغازه‌ها را ببندند.

مقام‌های مسئول شهر می‌گویند تعطیلی روز شنبه فروشگاه‌ها در مرکز هامبورگ، نزدیک به ۱۵ میلیون یورو به این فروشگاه‌ها روز ضرر می‌زند.خشونت بی‌سابقه در محله "شانتسن‌فرتیل" هامبورگ

روز گذشته برخی محلات شهر هامبورگ شاهد خشونت بی‌سابقه گروه‌های افراطی بود. رسانه‌های آلمان نوشته‌اند که اغتشاش‌گران که تعدادشان به چند نفر می‌رسید محله "شانتسن‌فرتیل" هامبورگ، به صحنه نبرد واقعی تبدیل کرده بودند. اغتشاش‌گران به مراکز خرید حمله می‌کردند، سطل‌های زباله و خودروهای شخصی را آتش می‌زدند. 

برخی مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها محله "شانتسن‌فرتیل" هامبورگ غارت شدند. تعداد زیادی خودروی شهروندان عادی که در کنار خیابان‌ها پارک شده بودند در آتش سوختند.تصاویری که از شبکه‌های خبری آلمان منتشر شد نشان می‌داد که اغتشاش‌گران با شکستن شیشه‌های خودروها مواد آتش‌زا به دورن آنها می‌انداختند.

در برخی خیابان‌ها و کوچه‌ها اغتشاش‌گران با آتش‌زدن سطل‌های زباله راه‌بندان ایجاد کردند. پلیس برای متفرق کردن اغتشاش‌گران از خودروهای آب‌پاش و  گاز اشک‌آور استفاده ‌کرد. تاکنون بیش از ۲۰۰ مامور پلیس زخمی شده‌اند. تعدادی از شورش‌گران نیز زخمی و تعداد زیادی نیز بازداشت شده‌اند.

بیش از ۲۰ هزار نیروی پلیس تامین امنیت اجلاس گروه بیست را بر عهده دارد. فشار معترضان و اغتشاش‌گران افراطی در نخستین ساعات روز نخست نشست چنان بود که پلیس بلافاصله خواستار نیروی کمکی از دیگر ایالات‌های آلمان شد.


درگیری شدید پلیس آلمان با معترضان نشست گروه ۲۰ در هامبورگ

پلیس آلمان پس از برچیدن یک کمپ منتقدان گروه ۲۰، تظاهرکنندگان معترض را با کمک ماشین‌های آب‌پاش متفرق کرد. مقام‌های محلی و پلیس آلمان می‌گویند با اقامت معترضان در کمپ‌هایی که در هامبورگ برپاشده مقابله می‌کنند.
Deutschland G20 Gipfel Proteste (picture-alliance/dpa/C. Gateau)

هیچ نظری موجود نیست: