۱۳۹۶ تیر ۱۸, یکشنبه

یک دکترای مهندسی مخازن نفتی تشریح کرد

جزئیات نقشه شوم توتال برای خیانت به ایرانیکی از کارشناسان برجسته صنعت نفت کشور جزئیات نقشه شوم توتال برای خیانت به ایران را تشریح کرد.

 فاز یک پارس جنوبی را شرکت پتروپارس نزدیک مرز شروع کرد، فاز 2 و 3 را توتال توسعه داد و توسعه فازهای 4 و 5 پارس جنوبی را شرکت انی ایتالیا انجام داد.
 فازهای 6، 7 و 8 و 12 و 19 را پتروپارس انجام داد، فازهای 13، 15، 16، 22 تا 24 توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)، فازهای 17 و 18 و 20 و 21 توسط سازمان گسترش صنایع به‌صورت کنسرسیوم توسعه یافت.

: بین 35 درصد در اوایل کار تا نزدیک 65 درصد تجهیزاتی که در پالایشگاهها، ساخت سکوها و تأسیسات و خطوط لوله زیردریایی انجام شده، توسط ایرانی‌ها صورت گرفته است.
* توقف 16ساله توسعه فاز 11 پارس جنوبی با بدعهدی توتال فرانسه
 توتال قراردادی در سال 79 برای توسعه همین فازی که امروز دوباره قرارداد توسعه آن را با ایران امضا کرده، با ایران امضا کرده بود که در سال 87 آن را لغو کرد و در عمل 16 سال توسعه فاز 11 پارس جنوبی را متوقف کرد.
 ما حدود 50 میلیارد دلار قرارداد با بیع متقابل بستیم و امکان اینکه قرارداد فاز 11 را هم به‌صورت بیع متقابل و با برگزاری مناقصه بین شرکت‌های داخلی و خارجی منعقد می‌کردیم وجود داشت و باید این کار انجام می‌شد.
"چرا توتال حاضر شده بیاید در ایران سرمایه گذاری کند، در حالی که ما هم رابطه خوبی با ایتالیا داریم و انی ایتالیا پیش از این پروژه‌هایی چون فازهای 4 و 5 پارس جنوبی و دارخوین را در ایران اجرا کرده، چرا شما نمی آیید؟"، این جلسه 27 روز بعد از امضای HOA با شرکت توتال فرانسه در تهران بود.
* جزئیات مأموریت شوم توتال در ایران
 نخست وزیر اسبق ایتالیا در پاسخ گفت که "من سه هفته در آمریکا بودم، خیلی تلاش کردم مجوز بگیرم که ما هم بیاییم ولی آنها گفتند «به توتال مأموریتی دادیم که 16 سال به‌خوبی انجام داد»".
 توتال به آمریکا گفته "با 2 میلیارد دلاری که من می‌برم اجازه دهید فاز 11 پارس جنوبی را بگیرم، چون ایرانی‌ها فازهای مختلف را انجام دادند و از سال 2018 تولیدشان بیشتر از قطر می‌شود، مهاجرت میعانات گازی و گاز به‌سمت قطر متوقف و در برخی نقاط معکوس می‌شود".
  توتال به سران آمریکایی گفت که "ایرانی‌ها خیلی مشتاق حضور ما هستند، من بروم این قرارداد را از ایران بگیرم، با استفاده از آن اطلاعات مخزن پارس جنوبی را در سمت ایران به‌عنوان مشاور و با اسم تولید بهینه به‌دست آورم تا منافع شرکت‌های آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی در طرف قطری حداکثر شود"؛ ازاین‌رو استثناً به توتال اجازه دادند بیاید تا 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند.
.
ابراهیمی با بیان اینکه "قسمت اول پروژه، حفاری، سه تا سکو و 30 تا چاه است که خودمان می‌توانیم مثل بقیه فازها انجام دهیم"، گفت: در متن HOA و قرارداد توتال گفته که "3 ماه به من وقت بدهید تا من مطالعه کنم اگر افت فشار به وجود آمد یک سکوی 20هزار تنی می‌سازم، کمپرسور می‌گذارم که فشارافزایی کند و گاز بتواند به خشکی برسد".
وی ادامه داد: در فاز 11 پالایشگاه وجود ندارد، سه تا سکو و 30 حلقه چاه وجود دارد که دو مسیر خط لوله که به‌جای 36 اینچ می‌توان از خطوط لوله 42 اینچ استفاده کرد و کمپرسور را به‌جای دریا در خشکی قرار داد که در بسیاری از نقاط دنیا این کار را می‌کنند.
* نقش توتال در پارس جنوبی هموارکردن مسیر برای حداکثرکردن بهره‌برداری قطری‌هاست

 دوم اینکه کاری که می‌خواهد انجام شود در بخش اول کاملاً شرکت‌های ایرانی می‌توانند انجام دهند؛ سوم اینکه کسانی قرارداد IPC را امضا کرده‌اند که قرارداد کرسنت را هم امضا کرده بودند.

 در فازهای 2 و 3 توتال آمد کار را انجام داد اما به 398 میلیون دلار فساد متهم شد و جریمه را پذیرفت و پرداخت کرد اما کاری که انجام داد آمد شروع کار ایران را در پارس جنوبی از مرز دور کرد و برداشت ایران را در فازهای 2 و 3 و در ادامه آن فازهای دیگر را از لایه‌های مستقل شروع کرد، به‌نظر من نقش توتال در پارس جنوبی هموار کردن مسیر برای حداکثر کردن بهره برداری قطری‌ها بوده و الآن هم به همین صورت است.
* IPC خلاف قانون اساسی است
ابراهیمی با اشاره به اینکه "بلافاصله بعد از امضای قرارداد بین ایران و شرکت توتال، قطری‌ها اعلام کردند که برداشت از مخزن را 30 درصد افزایش می‌دهند"، گفت: خطرناک‌ترین مسئله در این قرارداد این است که اطلاعات میدان را ما به توتال بدهیم و توتال طرحی را بدهد که تولید طرف قطری حداکثری شود و تولید ما در حداقل ممکن باقی بماند.
"مدل جدید قراردادهای نفتی به‌اسم IPC که شرکت‌های خارجی را در بهره برداری شریک ما می‌کند خلاف قانون اساسی است"، خاطرنشان کرد: متأسفانه موارد 15گانه‌ای که ایرادات اساسی از سوی مقام معظم رهبری نسبت به مدل IPC اعلام شده بود، اصلاح نشد و بدون اصلاحات این ایرادات اساسی شاهد امضای قرارداد بلندمدت با شرکت بدسابقه و بدعهد توتال فرانسه هستیم.

هیچ نظری موجود نیست: